Çalışma Hayatında Pazartesi Sendromuyla Mücadele ve Haftaya Enerjik Başlama Yöntemleri

Pazartesi sendromu koca bir hafta sonunu geride bıraktıktan sonra, pazar günü akşam saatlerinde ortaya çıkan bir sorundur. İş yerinde stres, huzursuzluk veya çalışma arkadaşlarınızla sorununuz varsa bu sendromun yaşanması normaldir. İş hayatı yolunda giden ve çalışma performansını %100 kullanan bireyler için pazartesi günü heyecan vericidir.

Monoton bir hayat, evden işe işten eve gidenler için hafta sonu tatilinin bitmesi üzücü bir hal alır. İşe gidip gelirken yoğun trafiğe maruz alanlar, pazartesi gününün başlamasıyla yoğun trafiğin verdiği strese yeniden başlamak zorunda kaldıklarını hisseder. Yalnızca iki günlük tatil süresine çabuk alışan bireyler, pazartesi günü geldiğinde adaptasyon sorunu yaşarlar.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, çalışan bireylerden pazartesi günleri neler hissettiklerini not almaları istenmiştir. Aynı notlar haftanın diğer günleri de alındıktan sonra, bir karşılaştırma yapıldığında aslında pazartesi gününün diğer günlerden farklı olmadığı tespit edilmiştir. Bir tatil gününün ardından gelmesinden dolayı olumsuz olduğunun hissine kapılırsınız.

Pazartesi Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Pazartesi sendromu, işe giderken çalışanların üzerinde mutsuzluğa ve isteksizliğe sebep olabilir ve işe gitmek istemeyebilirsiniz. İş yerinde, çalışmalarınıza odaklanırken sorun yaşayabilirsiniz. Pazartesi sabahı uyanmak ve işe gitmek istemezsiniz. Pazar günü tüm haftanın yorgunluğunu yaşıyormuş hissine kapılırsınız. İşinizle alakalı tüm olumsuzlukları görmeye başlarsınız. İş yerine gittiğinizde haftalık çalışmanıza odaklanmada sorun yaşarsınız.

Pazartesi Sendromuyla Nasıl Mücadele Edilir?

– Öncelikle pazartesi günü uyku durumunuzda bir değişiklik olmasını istemiyorsanız, kendinize ayırdığınız özel zamanlar hariç uyku saatinizi hafta içi ile aynı tutmaya çalışın. Tüm hafta yoruldum hafta sonu öğlene kadar uyuyayım diyerek hafta sonu geçirdiğinizde, pazartesi günü size eziyet gibi gelebilir.

– Haftanın yorgunluğunu, hafta sonu sevdiklerinizle atmaya çalışın. Çevrenizdekilerle edeceğiniz sohbetler sizi güvende hissettirir ve gelecek haftaya daha pozitif başlamanızı sağlar.

– Pazartesi gelişen her olumsuz gelişme, pazartesi sendromu ile alakalı değildir. Bu sebeple olaylara farklı bakış açısı ile bakmaya çalışın.

– Uzmanların yaptığı araştırmaya göre, pazartesi günleri normal kilonuzdan biraz daha fazla kilolu çıkabilirsiniz. Bu sebeple hafta sonları yeme ve içme düzeninizi değiştirmemeye özen gösterin. Aksi takdirde bu durum size fiziksel olarak zarar verebilir.

– Hayatınız için önemli kararları verdikten sonra, uygulamaya koymak için pazartesi gününü tercih etmeyin. Haftanın başlangıcı olarak seçtiğiniz pazartesi günü, değişikliklere gidilmesi için sanıldığının aksine çokta uygun bir gün değildir.

Haftaya Enerjik Başlama Yöntemleri

  • Yeni haftaya enerjik başlamak istiyorsanız, hafta sonunuzu iyi değerlendirmeye çalışın. Sevdiklerinizle bol bol vakit geçirin. Zamanınızı duvarların arasında geçirmek yerine, açık havayı tercih edebilirsiniz.
  • Pazar akşamları mümkün olduğunca telefondan ve diğer elektronik cihazlardan uzak durmaya çalışın. Yeni haftaya boş bir zihinle başlayın.
  • Pazar gününden bir haftalık çalışma programınızı, randevularınızı ayarlayın. Planlı olarak, tüm çalışmalarınızı zihninizde tutup strese girmek yerine sakin bir hafta geçirebilirsiniz.
  • Yeni haftaya mutsuz ve enerjisiz başlamak yerine kendinizi motive edin ve tüm haftayı pozitif geçirin.
  • Verimli bir gün geçirmek için, ilk olarak güne doyurucu bir kahvaltı ile başlayın.
  • Sabahları mümkün olduğunca soğuk su ile duş alın. Soğuk su kan akışını hızlandırır. Bunun sonucunda da uykunuz açılacaktır.
  • Çalışma arkadaşlarınızın sendromlarına ortak olmayın. Herkesin kendine göre olumsuz bir düşüncesi mutlaka vardır. Tüm bunlardan uzak olup, yalnızca günlük planınıza odaklanın.
  • İşe başlamadan önce sizi mutlu edecek haber, ilginizi çekecek bir makale okuyabilirsiniz.

Tüm bunları rutin halinde her gün yapmaya devam ettiğinizde, pazartesi sendromundan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.