Çalışma Hayatında Yüzde 10 Kuralı Nedir?

Bitkin hissettiğimiz zamanlarda hayatımızda herhangi bir konuda değişiklik yapmak bize zor gelebilir. Genellikle pek çok kişi sabah uyanır uyanmaz, hayatlarında gerçekleştirecekleri köklü bir değişiklik olması yönünde heyecana kapılırlar. Daha iyi şartlarda çalışmak, daha iyi bir eve taşınmak, etraftaki insanlardan değer görmek gibi pek çok konuda istek duyarlar. Ancak bu isteğin hızlı bir şekilde son bulduğunu görürüz. Peki neden? Aslında en büyük problem, isteklerimizin hemen ve tek seferde gerçekleşmesini beklemekten kaynaklanıyor.

Peki hayatın durağan akışından kurtulup harekete geçmek için neler yapmalıyız? Büyük hayaller kurmak çoğu zaman isteklerimizi gerçekleştirmemiz için bize motivasyon sağlayabilir. Ancak sadece hayal kurmak yetmez. Hedeflere ulaşmak için harekete geçmek gerekir. Çalışma hayatında bir hareket isterseniz yüzde 10 kuralı kendinizi yormadan ilerlemeniz için size fırsat sunabilir.

Başarılı Olma Şansınızı Hemen Tüketmeyin

Hedeflere ulaşmak konusunda yaşanan sorunların temelinde gerçekçi hedefler koyamamak yer alıyor. İnsan doğası gereği daha fazlasına sahip olmak ve tüm hayallerinin tek gecede gerçek olmasını ister. Ancak her zaman büyük şeylerin peşinden gitmek başarı getirmez. Bazen küçük anlar da kişinin başarısını perçinleyebilir.

Hedefler koyarken ve hayallerimizin peşinden giderken kendimizi olması gerekenden daha fazla zorlamak, odaklanmayı bırakmak, yaratıcı düşünme gücümüzü gölgelemek, hayal kırıklığına ya da başarısızlığa neden olabilir. Değişim sürecini olduğundan daha zor hale getiren aslında bizleriz. Çünkü bu yolda kendimizi olması gerekenden daha fazla yorup yıpratıyoruz.

Yüzde 10 Kuralı Nedir?

Yüzde 10 kuralı Sakyong Mipham tarafından öne çıkarılan bir yaklaşımdır. Hedefe küçük ancak emin adımlarla ilerlemeyi savunur. Küçük kazançlar, hedefin tümden tüketilmesini engeller. Süreç içerisinde sürekli bir ilerleme kaydetmek hayatınızda bir amacınız olduğunu size devamlı olarak hatırlatacaktır.

Mipham bu konuda, ‘Aklımızın selameti için yüzde 10 kuralını uygulamalıyız. Bu durumda azar azar ilerleme kaydedersiniz. Bu ilerleme yerinizde saymadığınızı göstereceği için sizi de gelişim için teşvik edecektir.’ demiştir.

Yüzde 10 kuralını aktif olarak hayatınızda kullanmak için hedeflerinizi belirleyin. Yeni alışkanlıklar kazanmak çoğu zaman kolay değildir. Bunun için hedeflerinizi küçük tutarak hedefe daha yavaş ancak emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Böylece hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tembelliği Harekete Geçerek Yenin!

Momentum yani devinim, kişilerin hayatlarına ivme kazandırmaktadır. Bu sayede başarı oranları artar. Devam etmeyi sağlayan güç zamanlar kişilerin harekete geçmesini ve istedikleri başarıyı yakalamalarını sağlayacaktır. Yüzde 10 kuralı devinimi de hızlandıracaktır. Bir işi tek hamlede yapmak her zaman kolay değildir ve kişilerde başarısızlık korkusuna neden olabilir. Ancak günlük ya da haftalık planlar yaparak harekete geçmek hem yüzde 10 kuralını başarıyla tamamlamanızı sağlarken hem de hayatınızda enerjiye neden olacak bir devinime neden olur. Devinim sadece enerjinizi artırmakla kalmaz aynı zamanda pek çok işin önündeki engel olarak tembelliğin de panzehiri olarak ifade edilebilir. Hedefler konusunda sizleri ayakta tutmaya yardımcı olur.