Cilt Bakımının Hayatımızdaki Önemi

Kadınların 28 yaşına gelene kadar her regl döneminde cildi kendisini yeniler. Cilt kendini yenilemeyi bıraktığı için 28 yaş sonrasında düzenli cilt bakımı gerekmektedir. Uzmanlara göre 25 yaş itibarıyla cilt bakımına evde de olsa başlanmalı ve cilt bakım merkezlerine de gidilmelidir.

Eğer hayatınızda aşağıdaki gibi maddeler yer alıyorsa, cildinizin yaşı, kendi yaşınızdan fazla olabilir. Cilt yaşlanmasının etkileyen faktörlerden bakımlarla kurtulmak mümkün.

 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Düzensiz uyku
 • Hava kirliliği
 • Az su tüketimi
 • Yağlı yiyecekler

Cilt Bakımının Amacı 

Cilt bakımı ile ruh ve beden sağlığı korunurken, aynı zamanda güzel görünürsünüz. Sağlıklı bir cilt, moralinizi olumlu yönde etkiler ve çevrenizdeki ilişkilerinizi de  iyi yönde etkiler.

Cilt bakımının, cildin ihtiyacının belirlenip, gerekli ürünlerin kullanılarak cildin daha pürüzsüz ve canlı hale getirilmesi için uygulanan işlem, cilt bakımının aşamaları ve yöntemleri ile ilgili uyarılarda bulunmak, bilgilendirmek istiyorum. Cilt bakımı ile sağlıklı bir cilde sahip olurken, cildimizin yağ ve nem dengesini düzeltiriz. Yaşlanma belirtilerini, çilleri, cilt leke problemlerini, akne ve sivilce oluşumu gibi sorunları giderebiliriz.

Cilt Tipleri

 • Normal Cilt: Bu cilde sahip kişilerin, gözenekleri kapalıdır. Parlak ve pürüzsüz bir yapıdadır. Ayrıca cilt problemi yoktur, sürekli bakıma ihtiyaç duymaz.
 • Karma Cilt: Karma ciltlerde T bölgesi yağlı iken diğer bölgeler çoğunlukla kurudur. T bölgesinde açık, kalan bölgelerde kapalı gözenekler bulunur.
 • Kuru Cilt: Kuru cilde sahip kişilerin yüzü mattır ve ince yapılıdır. Zaman zaman yüzde dökülmeler yaşanır. Gözenekleri ise küçük ve kapalıdır. Daha ince bir yapısı olduğu için kırışıklık sorunu yaşanır.
 • Yağlı Cilt: yoğun bir parlaklığı olan bu ciltte yağ gözenekleri açıktı ve sivilce problemleri yaşanır.
 • Olgun Cilt: Belirli bir yaştan sonra hücre yenilenmeyi bırakır ve azaltır. Bu da cildin normalden kalın gözükmesine neden olur. Yağ salgılaması da yavaşladığı için kırışıklıklar meydana gelir.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Güzel bir cilde sahip olabilmek için doğru cilde düzenli bakım yapmaktan geçer. Cilt bakımı cilt analizi sonrasında, evde günlük ve haftalık olarak yapılır. Cilt tipine göre uygulama yolları, şekilleri ve kullanılan ürünler değişiklik gösterir. Düzenli olarak cilt bakımı yapmak, daha alt katmanlara ulaşmayı kolaylaştırır. Bu sayede cildin ihtiyaçları karşılanır ve tazeliği korunur. Tazeliği ve yapıyı korumak için daha profesyonel cilt bakımı ile devam etmek gerekebilir. Evde kullanılan bakım malzemeleri yeterli gelmediği durumda, profesyonel yardım almakta fayda vardır. Yıllık özel bakımlar da bazı ciltler için yeterli olabilir.

Cildimizin ihtiyacını bizden daha iyi bilen uzmanlar, cildin doğasını, doğru ürünlerle tedavi edebilir ve daha iyi hissetmemizi sağlayabilirler. Kendimiz yanlış bir uygulama gerçekleştirdiğimiz takdirde kötü sonuçlar doğurabilir. Daha etkili ve profesyonel bir destek almak daha garanti ve sağlıklıdır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.