Çipli Üniforma Dönemi Başladı! Çin 11 Okulda Çipli Üniforma Kullanıyor

Çin merkezli olan Guanyu şirketi, Çin’deki okullarda kullanılabilmesi için çipli üniforma tasarladı. Bu formalar sayesinde Çinli öğrencilerin her adımı takip edilebilecek. Okula gelmeyen, derse girmeyen ya da okuldan kaçan öğrencilerin anında tespit edilmesini sağlayacak olan çipli üniforma dönemi böylelikle başlamış oldu.

Çin’de bulunan Guanyu şirketi tarafından tasarlanan çipli üniformalar, 11 okul tarafından kullanılmaya başlandı. Akıllı okul üniforması olarak adlandırılan çipli üniforma uygulaması sayesinde öğretmenler ve veliler okula giden çocuklarının her adımını takip edebilecekler.

Velileri Mutlu Eden Uygulama

Henüz 11 okulda kullanılmasına rağmen akıllı okul üniformasına yönelik tepkiler artıyor. Olumlu ve olumsuz birçok eleştiri alan akıllı okul üniformasına karşılık veliler oldukça mutlu olduğunu ifade ediyor. Öğrencilerinin derse gidip gitmediğini üzerlerine takılan çip sayesinde takip edebildiğini belirten veliler, bu uygulamanın her okulda yapılması gerektiğini savunuyor.

Gelen olumsuz eleştiriler içerisinde akıllı okul üniformasının özel hayatın gizliliğine uymadığı yönde. Çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek bir uygulama olduğunu da söyleyenlerin yanı sıra çocuklara yönelik aile baskısının artacağına da değinildi.

11 Okulda Uygulanıyor

Çin’in Guizhou Eyaleti’nde 11 okulda kullanılmaya başlanan uygulama üniformanın üzerine yerleştirilen çipler sayesinde uygulanıyor. Bu özel üniformalarda yüz tanıma teknolojisi bulunuyor. Aynı zamanda hareket teknolojisi de bulunan üniforma, öğrencilerin okula giriş ve çıkış zamanlarını kaydedebiliyor. Böylelikle veliler öğrencilerinin bir tek okula gidip gitmediğini öğrenmekle kalmıyor. Aynı zamanda okula ne zaman gittiğini de öğrenmiş oluyor.

Öğrenci okula gitmediği takdirde üniforma öğretmene ve veliye mobil uygulama yoluyla bildirim yolluyor. Böylelikle öğrencinin nerede olduğu da tespit edilebiliyor. Üniformanın teknolojik donanımı bunlarla da kalmıyor.

Üniforma üzerinde yer alan çip sayesinde çocukların etrafının kontrol edilmesi de sağlanıyor. Mobil uygulama üzerinden çocuğun gün içerisinde yapmış olduğu tüm hareketler video olarak izlenebiliyor. Eğer öğrenci derste uyumaya kalkarsa da üniformanın üzerindeki alarm çalmaya başlıyor. Bu alarm sayesinde öğrencinin uyuması engelleniyor.

Suya ve Isıya Dayanıklı

Üretilen üniformaların suya ve ısıya dayanıklı olması da artı bir özellik olarak ekleniyor. Üniformanın omuz kısmında iki adet çip bulunuyor. Bu çiplerin 500 kez yıkanabileceğini ve 150 derece sıcaklığa dayanabileceğini belirten Guizhou Guanyu Technology şirketi, geliştirdikleri sistemin bir tek okullarda değil askeriyelerde de kullanılabileceğini ifade ediyor.

Yapılan üniformanın üzerindeki çipler öğrencinin güvenliğini yüzde 100 sağlayabiliyor. Böylelikle askeri açıdan da askerlerin güvenliğinin sağlanabileceği dile getiriliyor.

1,4 Milyar Vatandaş 3 Saniyede Tanımlanabiliyor

Öğrencilerin giyecekleri bu forma üzerindeki çipler 3 saniye içerisinde yüz tanıma teknolojisini kullanarak kimin öğrenciyle iletişim kurduğunu bulabiliyor. Günümüzde Çin sokaklarında 20 milyondan fazla yüz tanıma teknolojisine sahip kamera bulunuyor.

Bu durumda 1,4 milyar insanın yüz tanıma teknolojisiyle bulunması yaklaşık 3 saniye sürüyor. Bu sayede çocukların güvenliği en üst düzeye çıkartılmış oluyor. Fakat gelen tepkiler arasında Çin sokaklarından sonra özel hayatın gizliliğinin okullara taşınması büyük tepki topluyor.

 

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.