Çocuklarda Sosyalleşme Sorunu Neden Olur?

Çocuklarda sosyalleşme sorunu ile karşı karşıya kalan ebeveynler bu durumdan oldukça üzüntü duymaktadır. Çocuklarınızın yaşamakta olduğu sosyalleşme sorununun ortadan kaldırılması için öncelikle nedeninin ne olduğunu tespit edilmelidir. Aksi halde bulunan geçici çözümler sadece anlık bir iyileşme sağlarken bu sosyalleşme sorununun temeli hala daha sallantılı olduğu için ilerleyen zamanlarda yine gün yüzüne çıkacaktır.

Sizlerde çocuklarda sosyalleşme sorunu neden olur diye merak ediyorsanız, en çok yaşanan nedenlere gelin birlikte göz atalım.

Tek Çocuk Psikolojisi Sebebi ile Çocuklarda Sosyalleşme Sorunu

Kardeş veya abi, abla kavramı ile henüz tanışmamış olan çocuklarda sosyalleşme sorunu daha sık görülmemektedir. Akraba bakımından diyalogları iyi olan ailelerde akraba ziyaretleri sıksa ve çocuğun birlikte zaman geçirebileceği kuzenleri varsa bu durum biraz daha az görülüyor. Ancak birlikte zaman geçirip, oynayarak sosyalleşebilecekleri gerek kuzenleri gerekse de yaşıtları olmayan çocuklarda sosyalleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Başarısızlık Korkusu Çocuklarda Sosyalleşme Sorunu Meydana Getirebilir

Çocuklarda özellikle ebeveynlerden kaynaklanan başarısızlık korkusu olabilir. Farkında olmadan anne ve babaların yaptıkları en büyük hatalardan biri de çocuklarının kendilerine göre küçük ama onlara göre büyük başarılarını görememek ve gereken övgüyü de sunamamaktır. Hatta bazı ebeveynler çocukların başarılarını fark etse bile bunun az olduğunu ima ederek çocuklarından daha büyük başarı beklediklerini söylerler. Böyle bir durumda çocuklarda sosyalleşme sorunu baş göstermeye başlar. Çünkü anne ve babalarının bile taktir etmediği başarıları sebebi ile, arkadaşlarının onu küçük görme, dışlama ve aralarına almama gibi sonuçlar doğuracağı endişesi yaşarlar.

Değersizlik Sorunu ile Çocuklarda Sosyalleşme Sorunu Görülebilir

Anne ve babanın her ikisi de çalışıyorsa genellikle çocuklarda ilgi yetersizliği ve sonucunda da değersizlik sonucu görülür. Kendini değer hak etmeyen, sevilmeyen ve ilgi gösterilmeye layık görmeyen çocuklarda sosyalleşme sorunu görülmesi yüksek ihtimaldir.

Çocuklarının sosyalleşme ile ilgili sorun yaşamasını istemeyen her ebeveyn; onlara gerekli zamanı ayırmayı, ne kadar çok sevdiklerini ve ne derecede önemsediklerini belli etmelidirler.

Anne Baba Arası Anlaşmazlıklar Çocuklarda Sosyalleşme Sorunu Yaşatabiliyor

Anne ve babası arasında anlaşmazlıklar yaşayan çocuklarda çok sayıda psikolojik sorunlar ve geçici ya da kalıcı travmalar görülmektedir. Anne ile babanın anlaşmazlığı ebeveynlere göre gizlidir ve belli etmiyorlardır. Ancak çocuk ebeveynlerin sandığı kadar saf değildir. Anne ile babasının birbirine yeteri kadar güzel sözler sarf etmiyor oluşu, birebirlerinle zaman geçirmeyerek birbirlerinden kaçıyor oluşu çocukların dikkatlerinden kaçmaz. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilme yeteneği erişkinlerden çok daha kuvvetli olan çocuklar bu durumu fark ederler.

‘Peki bu durumun çocuklarda sosyalleşme sorunu ile ilgisi ne?’ diye soruyor olabilirsiniz. Çocuklar yaşamakta oldukları bu üzücü his ve duyguları bir başkasına anlatmaktan korkarlar. Sosyal bir çevreye girdiğinde, arkadaşları ile yakınlık kurduklarında aile içi sırları dışarı verme konusunda panik yaşarlar ve kendilerini geri planda tutarlar. Bunun sonucunda da çocuklarda sosyalleşme sorunu çok sık olarak görülebilen bir durumdur.