Dağınık İnsanlardansanız Depresyona Girebilirsiniz!

Dağınık masa, dağınık kafaya işaretse, boş masa neyin işaretidir? – Albert Einstein

Dağınık olan insanların daha zeki olduğu hakkında bir söylem var ve sanırım hepimiz duyduk. Dağılmış masalar, dolaplar, mutfaklar, kafalar ve neler neler. Hayatımızın yoğun temposundan sıyrılıp evimize adım attığımız o an, derin bir nefes çekiyoruz çoğu zaman. Tek yapmak istediğimiz dinlenmek ve hiçbir şeye dokunmamak olabiliyor. İster yalnız ister biri ile birlikte yaşayın ev işleri asla bitmiyor. Kirli bir evdense dağınık bir ev daha yaşanılabilir duruyor. Yapılan araştırmalara göre evinizin dağınık olmasının sonuçları kötü olabiliyor. Hem estetik açıdan hem de konfor açısından rahatsızlık veriyor. Ama en önemlisi ruh halimizi olumsuz yönde etkiliyor olması.

Dağınık bir evde olmak bazılarımız için aradığını bulmak demektir. Her geçen gün daha fazla dağılmaya devam etmese belki işler kolaylaşırdı. Sanırım dağınıklıkla toplama istediği doğru orantıda artmıyor. Evimiz, odamız, ofisimiz ya da kafamızın için ne kadar dağınıksa, toplamaktan da o kadar kaçıyoruz. Aniden ortaya çıkan misafirler, müşteriler ya da kişiler dağınıklığı ortadan kaldırmak için birebir oluyor. Kötü haber şu ki, uzun süre öyle bir ortamda yaşayan kişilerde depresyon riski gözlenmiş durumda.

Çünkü dağınıkla dolu bir yerde olmak beynimize sürekli sinyal gitmesine neden oluyor. Bu da aciliyet hissi yaratıyor ve endişeyi tetikliyor. Sonrasında ise kaygı bozuklukları ile dağınıklık büyüyor. Daha fazla olamaz derken gerginlik ve çaresizlik boy gösteriyor. Sürekli olarak “dağınık insanlar zekidir” cümlesinin ardına saklansak da stres seviyesindeki değişiklik, araştırmalar ile kanıtlanmış durumda.

Konsantrasyon kaybı ve suçluluk hissi

Bir şey ararken dağılmış bir masa düşünün, üzerine öğle yemeğinizi bırakın telefonunuzu koyabilecek yer bile bulamazsınız. Sürekli o masa üzerinde bir şeyler ararken de kahvenizi önemli evrakların üzerine dökmeniz an meselesi haline gelir. Bu da konsantrasyonu zorlar ve vakit kaybına sebep olur. Bir şeyler aramanın ve dökülmemesi için çabalamamın stresi de kayda değer tabii ki.

Bazı araştırmalarda, dağınık insanların aslında yaşamlarını sürdürdükleri alana zihinlerini yansıttıkları ortaya çıkmış. Düzenli yaşam alanına sahip kişilerin daha sistematik bir yapısı olduğu düşünülebilir. Bu durumunsa başarıyı getirmesi dağınık insanlara nazaran daha kolaydır. Dağınıklık insanların dikkatlerini de dağıtıyor diyebiliriz. Bu da gereksiz işlerle zaman kaybederken hayatı kaçırmaya neden oluyor olabilir.

Dağınık insanlar üzerinden devam edece olursak, aslında strese girilmeyecek konularda stres yaşayabilirler. Evinize gelen misafirlere karşı mahcup olmamak için sürekli, şurayı toplamalıyım, burayı düzeltmeliyim düşüncesi ile stres artar. Acaba fark etti mi gibi düşünceler de daha endişeli olmanıza sebep olacaktır. Sosyal yaşamınızı olumsuz etkiliyor olması gerçekten olası bir durum. Devamında ise dağınıklıktan kaçan ve toplamak için gerekli motivasyonu olmayan kişiler evlerinde de birilerini istemezler. Bu da kişinin asosyalleşemeye doğru istemsizce çizdiği bir yol olur.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.