Daha Fazla Akıllı Bilgi Edinmek İçin: Çevik Öğrenme

Nasıl ki bedeninizin beslenmesi, vücudunuzun dingin ve kendisini güçlü hissetmesi için doğru ve dengeli bir yaşama ihtiyacı varsa ve düzenli olarak beslenmesi gerekiyorsa, zihninizin ve aklınızın da beslenmesi, doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Bu yönetim içerisinde “akıllı bilgi edinmek” şirket içerisinde daha fazla değer sağlamak adına yapılan uygulamaları ve işlemleri kolaylaştırmak için elde edilen kılavuz anlamına gelmektedir. Akıllı bilgi edinmek için de “çevik öğrenme” metoduna sahip olmanız gerekir. Peki çevik öğrenme nedir? Nasıl uygulanır?

Çevik Öğrenme Nedir?

İnsan beyni sürekli olarak bir şeyleri öğrenmeye açtır. Edinilen bilgilerin doğru bir şekilde kalıcı belleğe kaydedilebilmesi için sürekli olarak tekrar edilmesi ya da uygulanması gerekir. Kalıcı bilgi edinmek için hata yapmak da etkili bir yoldur. Yapmış olduğunuz hataları telafi ederken öğreneceğiniz bilgiler kalıcı olarak beyniniz içerisinde kaydedilecektir. Fakat çevik öğrenme tüm bunların dışındadır. Bu zamana kadar öğrendiğiniz tüm öğrenme yöntemlerini de sizlere unutturacak, farklı ve yararlı bir deneyim sunacaktır.

Çevik öğrenme, en değerli bilgileri bırakarak aktif ve dinamik bir şekilde kullanabileceğiniz bilgileri öğrenmek anlamına gelir. Unutmuş olduğunuz bilgileri yeniden hatırlamaya çalışmanızı önlemek için de çevik öğrenme kullanılabilmektedir. Belki de unutkanlık kötü bir şey değildir? İşte çevik öğrenme unutulmuş bilgilerin yerini doldurmayı sağlayan ve daha yararlı bilgiler edinmenizi sağlayan bir yöntemdir.

İş yaşamında rekabet edebilmeniz için sürekli olarak değişime ve yeniliğe açık olmanız gerekir. Yenilik ve değişim beraberinde “yeni bilgi” faktörünü getirecektir. Herhangi bir alanda herhangi bir şeyi yeniden ve yararlı bir şekilde öğrenmeniz için eski bilgiyi hafızanızdan tamamen silmeniz gerekir. Böylece yapacağınız uygulamalar ve uyum sağlama açısından da başarı kazanacaktır. Peki çevik öğrenme için nasıl bir uygulama yapmanız gerekir?

Çevik Öğrenme Nasıl Uygulanır?

“Tüm okuyucular lider değil, tüm liderler okuyuculardır.” demiştir Harry Truman. Truman bu sözünde, şunu söyler her okuyucu lider olamasa da tüm liderler okuyucu olma potansiyeline sahiptir. Yani, çevik olmak isteyen insan çevik olabilir fakat çevik olan insan için çevikliği öğrenmek daha zordur.

Sürekli olarak bilgi üretmek, bilgiyi tüketmek anlamına da gelir. Sadece iş yaşamındaki becerilerinizi geliştirmek ve yönetmek nasıl ki başarılı olmanıza tek başına etki etmiyorsa, Truman’ın sözünden de yola çıkacağımız gibi başarılı bir okuyucu olmak için kelime dağarcığınızı geliştirmek de yetersiz olacaktır. Önemli olan, nasıl bir okuyucu olmanızı bilmenizi sağlayacak faktörleri öğrenmektir.

Çevik öğrenme için yapabileceğiniz ilk şey kazara, bilinçli ya da kısıtlı olarak kasti bir öğrenme yapmanızdır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan öğrenme ile elde edilen bilginin hiçbir faydası da olmayacaktır. Çünkü bilinçsiz öğrenme yararlı bilgiyi de unutmak demektir.

Öğreneceğiniz bilgileri gruplama yaparak derecelendirmeniz gerekir. Size gereken bilgiler neler? Hangi bilgileri öğrenmek size katkı sağlıyor? Bu soruların cevabını vererek yapacağınız öğrenme şekli iş yaşamındaki başarınızı ikiye katlayacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.