Daha Hızlı ve Kolay İngilizce Öğrenmeniz İçin 6 Püf Nokta!

Gerek iş gerek özel yaşamda İngilizce bilmek önemli hale geldi. İnsanların uluslararası alanda yaşam standartlarına kavuşabilmesi, kariyer yaşamını geliştirebilmesi için İngilizce dil bilgisine sahip olması gerekiyor. Çok küçük yaşlarda başlatılan İngilizce eğitimini geliştirirseniz, iş yaşamındaki faydasını görebilirsiniz. Dil bilgisine sahip olmak ve ileri seviye dil bilgisi kullanabilmek, maaşınızın normal ücretin iki katı olmasını sağlayacaktır. 750 bin kelimeye sahip olan dili öğrenmek sizlere zor gelebilir fakat İngilizce’yi çok hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak püf noktalar bulunmaktadır. Peki bu püf noktalar nelerdir?

Öncelikle elinize geçen her türlü İngilizce metni okumaya çalışmalısınız. Bu bir sözlük de olabilir bir web site yazısı da. Sosyal medyada yer alan tüm kitapları, gazeteleri, sayfaları takip etmeniz, hem kelime hazinenizi hem de gramer bilginizi geliştirmeye yarar. Öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya çalışırsanız, pratik de elde edersiniz.

Öğrendiğiniz kelimeleri not etmeye özen göstermelisiniz. Not almak, kelimelerin sürekli olarak tekrarını yapmayı sağlar. Bu sayede kelime hafızanızda daha güçlü bir şekilde kalır. Tam anlamıyla aklınıza kazınması için not alma tekniğini kullanmalısınız. Not alırken kelimeyi cümle halinde de yazmanız, hafızanızda daha kalıcı olmasını sağlar. Bu sayede hızlı bir şekilde İngilizce öğrenebilir, öğrendiklerinizi de kalıcı hale getirebilirsiniz.

Öğrendiklerinizle pratik yapmak istiyorsanız, insanlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Akıllı cep telefonlarınız, bilgisayarlarınız ve tabletleriniz aracılığıyla insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda direkt olarak iletişim kurabilirsiniz. “Anlıyorum ama konuşamıyorum” klişesini de bu pratik sayesinde yıkabilir, pratik yaptıkça diksiyonunuzu da geliştirebilirsiniz.

İngilizce yayın yapan YouTube kanallarına abone olarak dil bilginizi ilerletebilirsiniz. Hobilerinize, ilgi alanlarınıza ve zevkinize göre izleyebileceğiniz videolar kelime dağarcığınızın gelişmesini sağlar. Böylelikle öğrenme sürecinize hız ve kolaylık katarsınız. Cümle kurulumları, diyalog örnekleri görmeniz de pratik yapmanızı sağlar. Videoların görme, duyma, işitme duyularınıza aynı anda hitap etmesi dil aksanınızın da gelişmesine yardımcı olur.

Eğer dili anavatanında öğrenmek istiyorum diyorsanız, yurtdışına çıkmalısınız. Dil öğrenmenin en iyi yolu, dilin sıklıkla kullanıldığı ülkede bulunmaktır. Eğer amacınız hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmekse Avustralya, Kanada, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Güney Afrika ilk tercih etmeniz gereken ülkeler olmalıdır. İklimi, insanları ve bulunduğu yarım küre açısından Türkiye’den rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu ülkeler, yabancı dil öğrenme açısından sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Yabancı dil öğrenmek için o ülkede ne kadar bulunmalıyım diye sorarsanız bizim önerimiz en az 3 ay olacaktır…

İngilizce, evrensel bir dildir. Herkes Fransızca ya da Almanca bilmeyebilir fakat İngilizce mutlaka bilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin sizinle iletişim kuracak insanlar bulursunuz. Ek olarak ünlü sanatçıları takip etmeniz, onlarla ilgili haberleri, röportajları okumaya çalışmanız dil bilginizi geliştirir. İngilizce müzikler dinlemek, filmler izlemek bu konuda önemlidir. Tekrar tekrar aynı müziği dinlemeniz, kulağınızın kelimelerin telaffuz biçimine de aşina olmasını sağlar.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.