Daha İyi Bir Lider Olabilmek İçin Okumanız Gereken 4 Kitap!

Lider olmak, iş hayatında bir dönüm noktasıdır. Bu süreç içerisinde bireyin çalışanlarına ilham kaynağı yaratması, onları doğru bir şekilde yönlendirebilmesi ve başarılı bir şekilde organizasyon şemasını oluşturması gerekir. Bunun için de lider olmanın gerektirdiği kişisel gelişim alanının geliştirilmesi büyük bir önem taşır. Yalnızca iş alanı ile ilgili yetkinliklerin ve becerilerin geliştirilmesi yetmez. Lider olmak, her alanda gelişim isteyen ve farkındalık yaratılmasını sağlayan bir rehber olmaktır. Rehberlik edebilmek için de kariyer alanında sizleri destekleyen kitapların okunması gerekir. Kitap okumak, insan zihninde ufku açan, hayal gücünü geliştiren ve yaratıcılığı arttıran en güzel aktivitedir.

Liderlik 101 – Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler

John C. Maxwell tarafından kaleme alınan Liderlik 101 – Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler kitabı, herkesin başarılı bir lider olabileceğini anlatmaktadır. Bunun için birey yeteneklerini geliştirmeye odaklanmalı ve önceliklerini planlamaya başlamalıdır. Gereken bilgiye sahip olunduğu takdirde herkes çok başarılı bir lider olabilir. Kendisini geliştirebilir ve nasıl bir lider gibi davranması gerektiğini bilir. Maxwell bunu kitabında da yazmış olduğu, “Başarılı bir lider olabilmenin sırrı, diğer liderleri başarılı kılmış olan sistemleri hayata geçirmekte gizlidir.” sırrıyla açıklamaktadır.

Lean In – Sınırlarını Zorla

Sheryl Sandberg tarafından kaleme alınan bu kitap, iş dünyasındaki kadınların cesaretlenmesi amacıyla yazılmıştır. Bilindiği üzere Sandberg, Facebook yöneticilerinden biridir. Kitap ilk yayımlandığı zamanlarda Cisco şirketinin CEO’su olan John Chambers tarafından okunmuş ve Chambers bu kitabı “iş dünyasındaki kadınlar için büyük bir fırsat” olarak yorumlamıştır. Öyle olacak ki Chambers bu kitabın kopyasını kendi şirketinde bulunan üst düzey yöneticilerine göndermiş ve onları okumakta zorunlu kılmıştır.

İş Yaşamında 100 Kanguru

Ahmet Şerif İzgören’in kitabı olan “İş Yaşamında 100 Kanguru” okurlara başarılı bir lider olmak dair her türlü ipucunu sunmaktadır. Özel sektörde yöneticilik yapan İzgören, zamanında devlet kurumlarında görev yapmış insanlardan biridir ve yıllar boyu edinmiş olduğu deneyimleri, başarı sırlarını bu kitap içerisinde toplamıştır. Yönetim Danışmanlığı yapan Mike West kitap için “İnanılmaz, harikulade! Arkanızda şaşkın ve çok etkilenmiş bir dinleyici kitlesi bıraktınız” yorumunu yapmıştır.

İçinizdeki Lideri Geliştirmek

Yine bir John C. Maxwell kitabı olan İçinizdeki Lideri Geliştirmek, iş hayatında lider olmanın gerektirdiği tüm sorumlulukları anlatmaktadır. Kitabı okuyarak yorumlayan Cheryl Biehl kitap için “Hayatın gerçeklerinde biri şudur ki; eğer birine her konuda güvenemezseniz, hiçbir konuda güvenemezsiniz.” yorumunda bulunmuştur. Maxwell, 25 yıllık liderlik deneyimlerinin tamamını, liderlik prensiplerini, bireylerin nasıl lider olabileceklerini kitabında anlatmaktadır. Maxwell kitabında şu ifadelere yer vermektedir: “Çevrenizi başka liderlerle sarmanın anahtarı, bulabileceğiniz en iyi insanları bulmak ve onları olabilecekleri en iyi liderler haline getirmektir. Büyük liderler, başka liderler üretir. Liderlikte geçen yirmi beş yıldan uzun zaman içinde öğrendiğim en önemli liderlik prensibi, o lidere en yakın olanların, o liderin başarı seviyesini belirleyeceklerdir.”