Daha İyi Hissetmek İçin Müzik Dinle!

Çocukluğumuzdan beri radyolardan, televizyonlardan, müzik çalarlardan şarkılar dinledik. Teknoloji ilerlemesiyle flash belleklere ya da CD’le re istediğimiz şarkıları kaydettik. Daha sonra belirli platformlardan kendi listelerimizi de yaptık. Dinledik de dinledik. Yeri geldi eşlik ettik.

Herkesin çok sevdiği sanatçılar vardır. Dinlemeye doyamadığı şarkılar. Ezberleyip sıkıldığı parçalar…

Duygu ile Zenginleştirilmiş İlaç

Her ruh halimize uygun bir müzik mutlaka var. Bu müzikler adeta bize ilaç gibi geliyor.

Müziğin zihinsel ve fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkilediği yapılan araştırmalarla onaylanmış durumda.

Sevdiğiniz müzikleri her gün dinlemeniz halinde daha mutlu bir insan olacağınızı biliyor muydunuz?

Bir nörobilimci araştırmaları ile sevilen müzikleri dinlediğimizde beynimize dopamin salgılandığını kanıtlamış. Dopamin ise vücudumuzda bulunan kimyasal bir maddedir. Bu kimyasal madde zihin sağlımız için oldukça önemli bir rol taşıyor.

Ayrıca müziğin stres hormonlarını da etkilediğini belirtmek isterim. Vücudun kortizon seviyesini düşüren müzik, günlük stres oranını minimumda tutabiliyor. Stresin tüm vücudumuzu etkilediğini biliyoruz. Hatta birçok hastalığında temelini oluşturuyor. Dinlendirici müziklerin kaygıyı ve ağrıları azalttığı da yapılan araştırmalarla ispatlanmış.

İyileştirici özelliği ile harikalar yaratan müzik daha iyi öğrenmemizi ve daha sağlıklı bir hafızaya sahip olmamızı da sağlıyor. Yine yapılan araştırmalarla enstrüman çalan veya müzik dinleyen kişilerin beyninin her iki tarafının da çalıştığı gözlemlenmiş.

İlham veren müzikler dinlediğiniz zaman motivasyonunuzun artacağını da belirtmek isterim. Ayrıca müziğin uyku problemleri yaşayan kişiler üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Ruhumuzu Doyuran Melodik Gıda Müziktir

Ruh halimizi olumlu yönde doyuran bu melodik gıda günün her dakikasında ulaşılabilir durumda. Dinlerken sizi gerek sözleriyle gerek melodisiyle başka dünyalara götürdüğü için midir bilinmez müzik daha iyi olmamızı sağlıyor.

Belki de ninnilerle uyutulduğumuz içindir. Belki de ruhumuz gerçekten acıkıyordur ve oburdur.

Her şeyin fazlası zarar derler. Ya şu kocaman evrende sadece fazla müziğin bir zararı yoksa?

Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak, ömürlük bir dost gibidir müzik. İstediğiniz zaman yanınızda olur ve sizi hiç üzmez. Hüzün dolu şarkılar üzebilir tabii. Demek istediğim kırık kalbinizi güçlendirir. Dostlarımızın da kendi problemleri olabilir ama müziğin olmaz. Detone olan sanatçılar hariç tabii.

Moraliniz bozuksa sizi güçlendirecek müzikler dinleyebilirsiniz. Çok mutluysanız da sizi daha da mutlu eden müzikler dinleyebilirsiniz. Müzik duygularınıza ortaktır. Stresinizi azaltan, size destek olan melodiler siz istediğiniz sürece yanınızdadırlar.

Herkes her an mutlu olmak zorunda değil. Üzüntülerinizi de paylaşmalısınız. Daha önce insanlardan bu konuda aldığınız bir yara varsa, yarayı da üzüntünüzü de müzik ile doldurabilirsiniz. Size zarardan çok yararı olacaktır. Sizi asla incitmeyeceğini bildiğiniz bu melodik gıda için hayatınızda en az iki öğün olsun. Evde, işte, okulda, sokakta ya da başka bir yerde müzik daima içimizde.