Daha İyisini Başarmak İçin Dikkat mi Zaman mı?

İş ve özel hayat içerisinde genellikle insanlara zaman yönetimi alanında başarılı olması gerektiği, bu yönetimde başarılı olunursa iş yaşamının daha kolay ve pratik bir hale geleceği söylenmektedir. Fakat zaman yönetimi kadar dikkat yönetimi de oldukça önemlidir.

Bir düşünün, günde ortalama maksimum kaç dakika ara vermeden ve dikkatiniz dağılmadan iş yapabiliyorsunuz? On dakika mı? Yirmi dakika mı? Dikkat eksikliği, iş yaşamında karşılaşılan en büyük engellerden biridir. Günümüz yaşam koşullarında dikkat dağınıklığının olmaması da neredeyse imkansızdır. Yapılan araştırmalara göre, bir çalışanın kesintisiz bir şekilde çalışma süresi maksimum 10 dakikadır. Peki sizinki kaç?

Odaklanın!

Teknoloji ile buluşan yaşam, faydalı olduğu kadar zararlı da… Pek çok insan işine odaklanmak söz konusu olduğunda internet ortamının daha cazip gelmesi nedeniyle odaklanma problemi yaşamaktadır. Telefona gelen bir Instagram bildirimi ya da mesaj sesi tüm dikkatin dağılmasına yetiyor.

Bu noktada yapmamız gereken “Odaklanma seviyemi nasıl arttırabilirim?” sorusunu kendimize sormaktır. Bu alanda da karşınıza, dikkat seviyenizi arttıracak bazı püf noktalar çıkacaktır. Etkili bir zaman yönetimi demek, aynı zamanda etkili bir dikkat yönetimi demektir. Dikkat yönetimi yapılmadan, zaman yönetiminde başarılı olunması da imkansızdır. O halde ne yapmak gerekir?

Minimalist yaşam tarzını benimsemek, çalışma hayatınızdaki odak noktanızı arttırabilir. Önceliğiniz, sade ve düzenli bir çalışma masası kullanmak olmalıdır. Her şey, yerli yerinde olmalı, düzen hakimiyeti bulunmalıdır. Minimal tarzda düzenlenen bir çalışma masası, yapılan araştırmalara göre dikkat seviyesini yüzde 23 oranda arttırmaktadır. İşinize odaklanabildiğiniz takdirde de veriminiz artmaktadır.

Odaklanmak, dikkat yönetimi yapmak ve zaman yönetiminde başarılı olmak aslında basit bir matematik denklemi gibidir. “x+y=z” formülünü kullanacak olursak x; odaklanmak, y; dikkat yönetimi ve z; zaman yönetimi olacaktır. O halde ilk kural, odaklanabilmektir.

X’i Bulmak İçin Ne Yapmalı?

Formüle edilen az önceki kuralda x’i bulmak için ne yapmalısınız? Aslında bu sorunun çözümü 2 bin 400 yıl önce Sokrates tarafından şu sözle bulundu, “Yoğun bir yaşamın kısırlığına dikkat edin.”

Eğer odaklanmak istiyorsanız, önceliğiniz odak sürenizi tespit etmek olmalı. Maksimum 10 dakikalık bir odak süreniz mevcut ise işlerinizi, projelerinizi, görev ve sorumluluklarınızı 10 dakikalık zaman dilimlerine bölün. Her 10 dakikada bir dikkatinizi yeniden toplamak amaçlı 1-2 dakikalığına mola verin. Bu teknikle ilerlerseniz, yoğun bir iş yaşamını paylaştırarak veriminizi arttırabilirsiniz.

Formüldeki x’i bulmayı öğrendiysek, sırada y var demektir. Peki y’yi bulmak için ne yapardınız?

Dikkat yönetiminin altın kuralı, hayatınızdaki dikkat dağıtan etkenleri ortadan kaldırmaktan geçer. Telefonunuzun bildirim sesi dikkatinizi dağıtıyorsa, telefonunuzu sessize alın ve çekmeceye kaldırın. İş arkadaşınızın yüksek sesli telefon konuşması mı dikkatinizi dağıtıyor? O telefon görüşmesi sırasında kulaklığınızı takın ve hoş bir müzik eşliğinde işinize devam edin. Yani, engelleri ya ortadan kaldırın ya da engellerin üstesinden gelin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.