Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Vücudunuza Hangi Maddeleri Almalısınız?

İnsan vücudunun gün içerisinde en az 6 en fazla 8 saat düzenli uykuya ihtiyacı vardır. İş hayatında ve özel yaşamda başarılı, verimli olunabilmesi, motivasyonun ve performansın yüksek tutulabilmesi için kaliteli bir uyku şarttır. Sağlıklı bir yaşam, kaliteli bir hayatın başlangıcıdır. Farklı sebeplerden ötürü, düzensiz uyku problemi yaşanabilir. Stres, kaygı, endişe, korku ve daha birçok sebep uyku düzenini bozabilmektedir. Kaliteli bir uyku için vücudunuza bazı besin maddelerini alabilirsiniz. Bu maddeler, daha çabuk uykuya dalmanızı ve uyurken vücudunuzun dinlenmesini sağlar.

B, D, E Vitaminleri

B vitamini, hayati öneme sahip olan vitaminlerin başındadır. Sağlıklı bir beden ve uyku için B3, B5, B6, B9 ve B12 vitaminlerinizin eksik olmaması oldukça önemlidir. Vücudumuzda uyku hormonu olarak adlandırdığımız melatonin için bu hormonun üretilmesine yardımcı olan Triptofan değerinin düzenli olması gerekir. B vitaminleri de bu hormonun üretimine yardımcı olur. Tam tahıllı ürünler, et, süt ve peynir ürünleri, meyve ve sebzeler içerisinde bolca B vitamini bulunmaktadır.

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yapılan ve yayımlanan bir meta-analize göre D vitamini eksikliğinde de uyku problemleri sık bir şekilde rastlanmaktadır. Üstelik bu vitaminin eksikliği bir tek uyku bozukluğu değil cilt için riskli hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Yumurta, somon, ton balığı ve mantar D vitamini bakımından zengin yiyecekler arasındadır. Doktor tavsiyesiyle de ek vitamin olarak alınabilir. Güneşten alacağınız ısı ve enerji de D vitamini değerinizi arttırmaya yardımcıdır.

E vitamini, vitaminler içerisinde beyne en çok etki eden vitamindir. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre E vitamini, beyne bağlı hafıza ve bellek kısmındaki uyku bozukluğuna sebep olan nöroprotektif olayları düzenlemektedir. Uyku bozukluğunun temelinde bulunan hipokampus antioksidan mekanizması E vitaminiyle düzenli hale getirilebilmektedir. Vücut içerisinde antioksidan olan da E vitaminidir ve beslenme, diyet gibi konularda sağlıklı bir forma ulaşılmasını sağlar. Ayçekirdeği, badem, fındık, yer fıstığı, mısır yağı, brokoli, kivi, domates ve ıspanak gibi besinlerin içerisinde fazlasıyla bulunmaktadır.

Kalsiyum, Magnezyum, Teanin

Vücudumuzda bulunan kasların kasılması ve gevşemesi için kalsiyum ve magnezyuma ihtiyaç duyarız. İki vitamin ve mineralin eksikliğinde uykuya dalamama, uykudayken uyanma ve rahat uyku uyuyamama gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Yeşillik, kuruyemiş ve tohum bakımından içerisinde bolca kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır.

Teanin ise bir amino asittir. Özellikle yeşil çay ve bazı mantar türlerinde bolca bulunmaktadır. Çay yapraklarından elde edilebilmektedir. Uyku kalitenizi arttırmak için melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayan Teanin de tüketmelisiniz. Bu amino asit aynı zamanda beyindeki GABA, serotonin gibi uyku düzenleyici kimyasalları da güçlendirmektedir. Eğer uykunuz gelmiyorsa ya da rahat bir uyku çekmek istiyorsanız yeşil çay tüketebilirsiniz.

C Vitamini, Demir

Sürekli olarak kendinizi yorgun, halsiz ve bitkin hissediyorsanız uyku bozukluğuna sahipsiniz demektir. Demir eksikliğinin yaşanması uyku bozukluğuna sebep olur. “Huzursuz ayak sendromu” gibi çeşitli uyku düzenini bozan hastalıklara sebep olabilir. Sığır eti, tavuk, hindi, fasulye, mercimek, tam tahıllı ürünler, yeşil yapraklı sebzeler ve ıspanak içerisinde bolca demir bulunmaktadır.

C vitamini, demirin emilmesine yardımcı olan bir vitamindir ve C vitamini tüketmek bu nedenle büyük önem taşır. Demir seviyesinin düzenli olması için C vitamini içeren besinler sıklıkla tüketilmelidir. Portakal, greyfurt, mandalina, limon, çilek, rezene, maydanoz, yeşil ve kırmızı biber, roka, karnabahar, bezelye ve brokoli içerisinde bolca C vitamini bulunmaktadır.