Daha Zeki Olduğunuzu Gösteren 5 Kötü Alışkanlık

Kimi zaman kötü alışkanlıklara sahip olmamız bizi farklı kılabilir. Daha önce kötü bir alışkanlık edinmiş olmanızın sizi daha zeki olduğunuzu göstereceğini düşünmüş müydünüz? İnanılası zor ama gerçek. Bazı sahip olduğumuz pis alışkanlıklar bizim daha zeki olduğumuzu gösterir. Üstelik tüm bu alışkanlıklar bilimsel olarak da tespit edilmiştir. İşte bizlere daha zeki olduğumuzu gösteren ve diğer insanlar tarafından hoş bulunmayan alışkanlıklarımız!

1.      Sürekli Olarak Ertelemek

Profesör Adam Grant, sürekli olarak bir şeyleri erteleyen insanların fikirlerini bu zaman dilimi içerisinde daha da geliştirdiğini savunmaktadır. Ona göre ertelemek tembellik anlamına gelmemektedir. Doğru zamanı beklemek, doğru zaman içerisinde hareket etmek anlamına gelmektedir. Eğer işlerinizi ya da kararlarınızı erteliyorsanız, yaratıcılığınızı arttırmak için bu fırsatı kullanabilirsiniz.

2.      Geç Kalmak

Şaşırtıcı fakat insanların zeki olduğunu gösteren kötü alışkanlıklardan biri de geç kalmaktır. Dünya üzerinde nereye giderseniz gidin geç kalmak, saygısızlık olarak algılanmaktadır. Fakat bilimsel araştırmalara göre geç kalan insanlar, diğer insanlara göre daha iyimser ve zekidir. Çünkü bu kişiler kişisel ve profesyonel yaşamları içerisinde ikili ilişkilerine önem vermektedir. Dolayısıyla mükemmeliyetçi bir yapıları da mevcuttur.

3.      Şikayet Etmek

Sürekli olarak şikayet eden biri ile aynı ortamda ne kadar süre geçirebilirsiniz? Yapılan araştırmalara göre hayatından ya da işinden sürekli şikayet eden kişilerin daha düşünceli bireyler olduğunu ortaya koymuştur. İlk etapta bu kişiler rahatsız edici gözükebilir fakat zaman içerisinde bu kişilerin şikayet ettikleri her alanda yaşamlarını düzelttiğini ve dengelediği görülmektedir.

“Etkili bir şikayet, düzeltilebilecek ve düzeltmek için güce sahip olan birine hitap edilen bir konu hakkındadır.” – Anisa Purbasari

4.      Dağınık Olmak

Kimse dağınık biri ile ev arkadaşı, hayat arkadaşı ya da çalışma arkadaşı olmak istemez. Fakat dağınık olan kişiler, daha pratik ve baskındır. Çalışma yaşamı içerisinde özellikle dikkat ve zaman yönetimi konularında daha başarılıdırlar. Çünkü her zaman için herhangi bir sorunun pratik bir çözüm yolunu keşfetmeye hazır olurlar. En karmaşık problemleri bile kolay bir şekilde çözebilirler. Bu da onları diğer insanlara göre daha zeki yapmaktadır. Karmaşık bir problemi çözmek ya da dağınıklık içerisinde bile yüksek performans göstermek her insanın yapabileceği hal ve hareketler içerisinde yer almamaktadır.

5.      Dedikodu

Kötü alışkanlık olarak gözükse de dedikodu yapmak ruhsal açıdan insanlara kendilerini daha iyi hissettirmektedir. Zihin içerisindeki kötü ve art niyetli duygu ve düşünceleri dışa vurmak, insanlara cesaret vermektedir. Yapılan araştırmalara göre dedikodu yapan insanların daha iyi hissettiği, olumlu bir bakış açısına sahip olduğu ve kalp ritimlerinin de dedikodu yaptıktan sonra daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Yani dedikodu yapmak, sanılanın aksine insanı daha zeki ve çevik yapmaktadır.