Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge Felsefesi

Her yıl oldukça uzun kış ayları geçiren ve bu soğuk, kasvetli günleri bile mutlulukla dolduran Danimarkalılar, mutluluk sırrını “Hygge Felsefesi” olarak yorumlamaktadır. Hygge Felsefesi (okunuşu Ho-Ga Felsefesi), mutluluk ve verimlilik esasına dayanan bir felsefe olarak yer alıyor. Temele bakıldığında Japon minimalizminden yansımalar olduğunu görmek de mümkün. Peki Danimarkalıların bu sırrı tam olarak ne?

Hygge Felsefesi’nin temelinde iş birliği, hoşgörü, rahatlık/esnek olmak, konfor ve kalite kelimeleri yer alıyor. En basit haliyle, insanlara karşı hoşgörülü olarak kurulan iş birlikleri sonucunda elde edilecek konfor ve kalite sayesinde ulaşılacak olan mutluluk olarak da yorumlanabilmektedir. İnsanlar bu kelimeleri hayatlarında elde ettiklerinde, tatmin olma ve huzur duygusunu yaşadığı için mutlu olabiliyor.

Felsefeyi uygulamak için 5 adımı takip etmeniz gerekiyor. Bu adımlar şu şekilde yer alıyor:

1. Adım: Atmosferi Değiştirin

Danimarkalılara göre içinde bulunduğunuz ortamın atmosferi büyük bir önem taşıyor. İç mekan tasarımına bu nedenle çok fazla önem veriyorlar. Gösterişli mobilyalar ve eşyalar ile evlerini, çalışma yerlerini dolduran Danimarkalılar, özellikle evdeki atmosferin değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

“Ev, genel merkezdir.” anlayışıyla, ev içerisindeki rahatlığın hiçbir yerde bulunamayacağını dile getiriyorlar ve ev içerisinde mutlaka bulunması gereken ortamları da şu şekilde sıralıyorlar:

  • Kitap okumak için konforlu bir ortam
  • Mum ışığı, kokulu taş ya da mumlar ile süslenmiş odalar
  • Evin her tarafının güneş alabiliyor olması
  • Basit ama kaliteli ve konforlu eşyalar
  • Stresinizi azalmak amacıyla küçük bitkiler, ahşap masalar ya da seramik bardaklar

2.Adım: Acil Durum Seti Hazırlayın

Hayatınızın her alanında, herhangi bir problemle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlara karşı kendinize bir acil durum seti hazırlamalısınız. Danimarkalılar acil durum setinin, insanı huzurlu edecek her şeyi kapsayabileceğini söylüyor. Bu set içerisinde motivasyonunuzu arttıracak her türlü eşyayı barındırabilirsiniz. Çikolatalar, kolyeler, boncuklar, jelibonlar, kitaplar ya da fotoğraflar… Artık aklınıza size huzur verdiğini düşündüğünüz hangi eşya geliyorsa onu koyabilirsiniz.

3. Adım: Hobi Edinin

Kendinizi rahatlatacak hobiler edinmek Hygge Felsefesi’nde büyük bir önem taşır. Edindiğiniz hobiyi gerçekleştirirken bir yandan düşünceleriniz serbest kalır ve derin düşünceler içerisine girerek, kendinizi zamanın akışına bırakabilirsiniz. Vücudunuzun ve zihninizin dinç kalabilmesi, belli zamanlar içerisinde arınması için hobi edinmek gerekir.

4. Adım: Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Yemek yemek, herkesin mutlu olabileceği bir aktivitedir ve günlük yaşamın büyük bir zaman dilimini kapsar. İnsan doğru bir şekilde beslendiği takdirde enerjisine kavuşur. Enerji, mutluluk için gereklidir. Motivasyonunuzun yüksek olması da enerjinize bağlıdır. Bu felsefeye göre, enerjiniz düşük olduğunda ya da kendinizi mutsuz ve huzursuz hissettiğinizde sevdiğiniz gıdaları tüketmelisiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, tatlarının lezzetli olması ve doğal ürünlerden oluşması gerektiğidir. Bu sayede alacağınız haz ve dolayısıyla elde edeceğiniz mutluluk iki katına çıkacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.