Değişim Seninle Başlar Devam Eder ve Başkalarına Ulaşır

Değişim istiyorsan kendinden başlamalısın. Ben önce beni, o da önce kendini değiştirmelidir. Benden sana, senden ona, ondan da başkalarına aktarılır ve değişim gerçekleşir. Bir salgın hastalık nasıl hızla yayılıyorsa, değişim de yayılabilir. Sadece istemek yetmez o kadar. Harekete geçmek gerekir.

Değişime Öncü Adım At

Biz insanlar, başkalarını hor görmeyi, magazin takip etmeyi, dedikodu yapmayı seviyoruz. Hiç aynaya bakmadan, iğneyi batırmadan, başkaları hakkında yorumlarda bulunuyoruz. İleri geri konuşuyoruz. Çuvaldızı kendine batırmayan, empatiden yoksun ve bundan keyif alan bir topluluğuz.

Kendi dertlerimizden kurtulmayı bazen başkalarının dertleriyle dalga geçerek aşmaya çalışıyoruz. Evet, yanlış yapıyoruz. Hatta yanlış olduğunu bile bile yapıyoruz. Magazini takip etmek yerine kitap okumayı neden tercih etmiyoruz? Hepimizin kusurları varken neden başkalarının kusurlarını ön plana çıkarıyoruz? Her şey emek isterken neden durduğumuz yerde sayıyoruz? Neden bir şeyler öğrenmek yerine sosyal medyadan kim kiminle diye bakıyoruz? Sonra da sosyal medyadan yapmacık ilişkileri kucaklıyoruz. Teknoloji aldı başını gidiyor da biz ardından bakıyoruz. Doğru bir materyali yanlış kullanıyoruz.

Değişim için önce kendimizi donatmamız gerekiyor. Günde ortalama 2,5 saatini sosyal medyada geçirenler, zaman durmaksınız akıyor. Farkında mısınız? Beğeni almak ya da beğenmek için zaman harcamanızla bir değişim gerçekleşir. Sürü psikolojisinden kurtulmanın tam zamanı. Her şeyin fazlası zararsa bağımlılıkların hepsi zarardır.  Hayatınıza tabii ki karışamam ama kendi doğrumu ve inandıklarımı sizinle paylaşmalıyım. Tavsiye verebilirim, uymak ya da uymamak size kalır.

Değişim için benim size, sizin bana ihtiyacınız var. Elinizde 10 tane 10 TL var, toplamda 100 TL yapar. Değişim ve kendinize kattıklarınızla paranın değerinin yükseldiğini düşünün. 10 tane 10 TL yerine 10 tane 100 TL’ye sahip olursunuz. Bu da 1.000 TL demek.

Elinizdekilerin değerini artırmanız sizin elinizde. Neden sürüden kurtulup kendinizi bulmuyorsunuz?

Hepimizin Değiştirmek İstedikleri Şeyler Var

Bu cümle ilk okunduğunda hoşunuza gidiyor olabilir ama sizin gibi düşünmeyen insanlarla dolu dünya. Gerilemenin çözüm olduğunu savunanlar, dedikoduya tapanlar. Onların doğrusuna saygı göstermek zorundayız. Ne yaşadıklarını ya da yaptıklarını bilmeden yargılamak asla savunulası değil. İnsanların hırsızlık yapmasında bile sağlam nedenler bulabilirsin. Toplumca yanlış olduğu için yanlışlığını savunuyor da olabilirsin.

Genelde hep ikiye bölünür fikirler. Bu yüzden senin değişime inancının önemi sandığından da büyüktür. Tek başına güçlü olamadığını düşünürsen de yanılırsın. Biz seniz, sen biz. Eğer olanlara sessiz kalırsan değişim gerçekleşmek. İnsanların hayatlarına iyilikle dokunmalısın. İyiliğini yaymalısın. Anlamayan yine de anlamaz yerine, mutlaka anlayacaklarına inanmalısın. Sen de olmuyor diye pes edersen, ortada kalırsın ve onlar pes etmeyecekler.

Kolay bir süreç değildir. Hepimiz bebeklikten çocukluğu, garsonluktan müdürlüğe, sevgiliden evliye gibi birçok geçişler yaşıyoruz. Hiç bilmediğimiz şeyler ama yine de bir şekilde başarıyoruz. Hepsi birer değişim noktası. Bu değişim çabası herkeste var. Demek istediğim hepimiz biriz. Dünya da hepimizin, onu daha güzel hale getirmek de bizim ellerimizde.

Değişimi hayal edin, adım atın ve değişim siz olun. Deneyin, yanılın. Deneyin, yıkılın. Deneyin, yorulun. Deneyin, hayal kırıklıkları yaşayın. Ama denemekten vazgeçmeyin. Birbirimizi anlamalı ve olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. Hepimiz özeliz. Kendi inancınıza tutunduğunuzda sizden daha güçlüsü olmaz, olamaz.