Denge Kurmayı Öğrenmek Yetmez Uygulamayı da Öğrenmelisiniz

Denge, verdiğiniz değerler ile aldığınız değerlerin eşit ya da birbirlerine çok yakın olması ile gerçekleşir. Bu denge aile bireyleri, arkadaş çevresi, iş ya da okul hayatı ve kendinizi kapsar. Yani hayatınız, yaşantınızın dengesi ile doğru orantılıdır. Bu konuda paylaşılan birçok video var. Oldukça yaygın ve anlamlı olanı karşılaşmamış olanlar için paylaşmak istiyorum.

Denge

Bir profesörün öğrencilerine hayat dersi veriyor. Mutlaka karşılaşmışsınızdır. Profesör öncelikle elinde bir kavanoz ve birkaç kutu ile derse girer, öğrenciler şaşırır. Profesör, kavanozun içine tenis topları koymaya başlar ve ağzına kadar doldurduktan sonra öğrencilerine sorar. Kavanoz doldu mu? Öğrenciler evet der, profesör diğer kutudan çakıl taşları çıkarız ve tenis toplarının üzerine eklemeye başlar ve sorar: “Kavanoz şimdi doldu mu?” Öğrenciler tekrar “Evet!” diye cevap veririler.

Profesör bu sefer tenis topları ve çakıl taşları ile dolu kavanoza kum dökmeye başlar. Kumlar topların ve çakıl taşlarının arasından süzülerek kavanozu ağzına kadar doldurur. Profesör tekrar sorduğunda, öğrenciler yine aynı cevabı verir.

Profesör, bazı hikayelerde iki fincan kahve bardağı çıkarır, bazılarında iki bira… Kısacası iki adet sıvı dolu fincan ya da şişe çıkarır ve onu da kavanoza ekler. Bu defa kavanoz tamamen dolmuştur ve anlatmaya başlar.

Bu kavanoz hayatınızı temsil eder. Tenis topları, hayatınızdaki en önemli şeylerdir. Aileniz, çocuklarınız, sağlığınız gibi… Çakıl taşları ise daha az ama yine de önemli olan şeyleri kapsar. Mesela, işiniz, akrabalarınız gibi… Kum ise geriye kalan ufak tefek şeyleri anlatır bize. Sonrada aktarılan kahve ya da bira ise her zaman arkadaşlarınız için ayırabileceğiniz vakti temsil eder.

Yani aslında hayatınızın bir dengede kalabilmesi için tenis topları yeterlidir. Diğerleri ise daha da güzel hale getirir. Ancak siz ilk olarak kavanoza kumu sonrasında ise çakıl taşlarını koyarsanız, kendinize ve en önemli şeylere yer kalmaz. Bu nedenle kavanoza koyacağınız şeylerin bir önem sırasında olması ve dengede olması önemlidir. Çünkü tenis topları, çakıl taşları ve kumlar içinde yer bırakır.

Denge Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her zaman söylerim, dünyadaki en önemli şey sizsiniz. Sizin dışınızda önem arz eden hiçbir şey yoktur. Şöyle düşünün, gözleriniz kapattığınız zaman gördüklerinizin önemi yoktur. Çünkü siz göremezsiniz. Kulaklarınızı kapattığınız zaman ise duyduklarınızın, çünkü artık duymuyorsunuz. Birinin size seslenmesi o kişinin de önemini yitirir. Bu nedenle öncelikle ne istediğinize doğru şekilde karar vermelisiniz.

İşiniz, akrabalarınız tabii ki önemlidir ancak öncelikli olan siz olmalısınız. Eğer siz, kendinize yeteri  kadar değer vermez, kendinizi işinize ve arkadaşlarınıza bölerseniz hayattan soğumanız an meselesi haline gelir. Bu da dengesizliğe neden olur. Hayatınıza yeni birini aldınız ve uzun zamandır da kimse yoktu. Kendinize, ailenize ve arkadaşlarınıza denge dahilinde değer veriyordunuz. Yeni gelen ise dengeleri altüst edecektir.

Böyle bir durumda siz fark etmezsiniz ancak arkadaşlarınız ve aileniz daha fazla ilgi beklemeye başlar. Bu da tüm denge durumunu bozar. Bu nedenle kimi hangi sıraya koyduğunuza dikkat edin. Yeni kişileri ise yavaş yavaş üst sıralara taşıyın ve denge konusunda hassas bir terazi gibi olun.