Depresif Ruh Halinden Kurtulmanızı Sağlayan 3 Şey

Depresif bir ruh halinden kurtulmak ya da depresyon ile mücadele etmek, sanılanın aksine zor bir mücadeleyi kapsamaktadır. Normal yaşam içerisinde yaşanan olaylara karşı pozitif bir şekilde yaklaşmak ya da “Pollyanna” olmak, oldukça basittir. Fakat zihninizde bıraktığı etkiyi ve yeri hiçe saymamanız gerekir. Pollyannacılık oynamak, zihinde olumsuz ve negatif duygulara neden olabilmektedir.

Başkalarının hayatında iyi ve güzel izler bırakmak isterken, kendi hayatınızda neden aynı şeyi yapmadığınızı düşündüğünüz oldu mu? Olmadıysa, düşünün. Çünkü bir çoğumuz, başkasının hayatını güzelleştirmek adına çabalıyoruz, kendi hayatımızı değil. Kendi hayatımızı geri planda bırakmak da üzüntü, kaygı, stres ve endişe yaşamamıza neden olabiliyor. Dolayısıyla depresif duygu ve düşüncelerin hakimiyeti altına girebiliyoruz. Her girişin bir çıkışı, her gecenin bir sabahı ve her sonun bir başlangıcı olduğunu unutmamamız gerekiyor. İşte bizi o depresif ruh halinden kurtaracak 3 şey!

1.      Başarının Ne Demek Olduğunu Hatırlayın

Winston Churchill der ki, “Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa koşarken heyecanını yitirmemektir.”

Eğer başarısız olduğunuzu düşünüyor ve bundan ötürü kendinizi sürekli olarak suçluyorsanız, sizin için başarının ne anlama geldiğini bir daha hatırlayın. Başarının her insan için farklı bir anlama geldiğini unutmayın. Her insan için farklı bir tanıma sahip olan bu kavrama sürekli olarak ayak uyduramazsınız. Ayak uyduramadığınızda kendinizi suçlamak yerine, her alanda başarılı olamayacağınızı fark edin. Farklı yollar deneyin. Kendinize alternatif stratejiler üretin. Bir şeyi başaramıyor olmanız, genel olarak başarısız olduğunuz anlamına asla gelmez. Bu durumun farkında olarak hareket ederseniz, yaşamınızdaki olumsuz duyguları da ortadan kaldırabilirsiniz.

2.      Depresif Ruh Halinden Kurtulmak İçin Hedefler Koyun

Hayatınızda kolayca yapabileceğiniz hedeflerinizi mutlaka bulundurun. Çünkü hedef koymadan yaşadığınız bir gün, olumsuz duygu ve düşüncelere esir olmanızı sağlayacak gündür. Zihninizi mutlaka basit ve tamamlaması kolay hedeflere yönlendirmelisiniz. Bu size, başarı duygusunu hissettirecektir. Depresyona karşı mücadelede başarı hissine kavuşmak oldukça önemlidir. Genellikle olumsuz duygu ve düşüncelere karşı, “Yapabiliyorum. Başarabiliyorum.” cümlelerini kullanmak gerekir. Çabalamadığınız her şeyden vicdan azabı duymak yerine, küçük hedefler koyarak başardığınız her şeyden keyif almasını öğrenin. Bu sayede yaşamınızda daha pozitif ve mutlu olabilirsiniz.

3.      Yanında Mutlu Olduğunuz Kişilerle Olun

Yaşamınız içerisinde mutlaka sizi mutlu ettiğine, yanında huzurlu ve güvende hissettiğinize inandığınız biri olmalıdır. Bu kişi, siz negatif duygu ve düşünceler içerisindeyken hayatınızı etkileyecek kişidir. Bir nevi, sizi o yıkık ve dökük olan ruh halinden kurtaracak kahramandır. Moraliniz bozukken kimseyle görüşmek istememeniz normaldir. Fakat bu ruh halinden kurtulmanın en iyi yolu da size gerçekten değer veren, sizi dinleyen, anlayan ve yanınızda olmaya çalışan, sizi mutlu edeceğine inandığınız kişi ile vakit geçirmektir. Geçireceğiniz o vakit, sizi duygusal açıdan etkileyecektir. En azından bu insan her kim ise gülümsemenizi sağlayacaktır.