Depresyon ile Mücadele Etmenin 5 Yolu

Günümüzün en büyük psikolojik problemlerinden biri de anksiyete ve depresyon olarak yer alıyor. Depresyon, ruhsal ve duygusal durum bozukluğudur. Bireyler depresyon sırasında duygularını kontrol edemezler. Şiddetli üzüntü, kırgınlık, şüphe ve yalan içerisinde bulunduklarını hissederler. Depresyon ile mücadele eden bireylere çeşitli tedavi yöntemleri sunulsa da her şey kişi de bitmektedir. Düşünceleri ve duyguları kontrol etmek önemlidir. Eğer depresyon ile mücadele ediyorsanız, bu mücadeleden zaferle ayrılmanın 5 yolunu sizlerle paylaşıyoruz!

1.      Güne Pozitif Başla

Depresyon ile mücadele eden bireyler, uykudan kalktığı zaman kendilerini oldukça kötü, yalnız ve yorgun hissederler. Fakat hayatın da devam ettiğinin bilincinde olurlar. İçlerinden herhangi bir eylemde bulunmak gelmez. Olabildiğince insanlardan uzak durmak isterler ve konuşmaktan çekinirler. Bu durumda güne pozitif uyanmanın bir yolu bulunmalıdır.

Kahve içmekten hoşlanıyorsanız kendinize güzel bir kahve yapmanın keyfi ile uyanmayı deneyin, köpeğiniz/kediniz var ise sabahları onunla oyun oynayarak yataktan ayrılmayı deneyin ya da uzun zamandır görüşmediğiniz bir insanı aramanın ve konuşmanın enerjisiyle yatağınızdan ayrılın. Sizi her ne mutlu edecek ve pozitif bir ruh haline döndürecek ise yataktan ayrılırken düşüncelerinizi ve duygularınızı o şeye odaklamalısınız. Bu depresyonla mücadele için ilk aşamadır.

2.      Her Şeyi Açıkça Konuş

Eğer hayatında rahatsız olduğun bir konu, durum ve olay varsa bu konu, durum ve olayları açıkça konuşmalısın. Günümüzde artık her şeyi açık konuşmuyor, gizli bir şekilde halletmeye çalışıyor, kendimizi yoracak ne varsa o şekilde davranıyoruz. Bu hareketlerde bulunmak bizleri mutlu etmeyecek aksine içimizde bir çığ gibi büyümeye devam edecektir.

Depresyon ile mücadele etmek istiyorsan, her şeyi açıkça konuşmayı öğrenmelisin. Birini sevmek zorunda değilsin, aynı yemeği yemekten hoşlanmayabilirsin, siyah yerine kırmızıyı, papatya yerine karanfili seviyor olabilirsin. Hayatına, sevdiklerine, hobilerine saygı duymayan biri varsa eğer, o kişiyi hayatından çıkartmalısın. Unutmamalısın ki sen, sen olduğun için özelsin.

3.      Spor Yap

Fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak istiyorsan yapabileceğin en iyi aktivitelerden biri spordur. Spor hem düşüncelerini kontrol etmeni sağlar hem irade sahibi olmana yardımcı olur hem de fiziksel açıdan rahatlamana yardımcı olur.

Üzerindeki stresi ve üzüntüyü spor yaparak atabilirsin. Egzersiz yapmak, vücudunun esnemesini sağlar. Esneklik kazanmak ve stres atmak, depresyonla mücadele etmeni kolaylaştırır. Yoga, pilates ve hafif nefes egzersizleri ile birlikte 30 dakikalık yürüyüş yapmak seni oldukça keyiflendirecektir.

4.      Doğru Beslen

Spor yaptığın kadar doğru beslenmen de önemlidir. Aşırı fast food tüketmek, kızartma yemek, içki ve sigara tüketimi yapmak depresyonu tetikler. Tüketimi kolay olan gıdalar yerine vücudunu rahatlatacak besinler tüketmek, vücudunun da pozitif sinyaller vermesini sağlar. Aşırı olmadığı takdirde tatlı tüketmek, endorfin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Hem doğru beslenir hem de spor yaparsan, vücudundaki dengeyi korumuş, stresi hayatından uzak tutmuş olursun.

5.      Bir Hedef Koy

Günlük yaşantında kendin için küçük hedefler koyman, depresyon ile mücadele etmeni kolaylaştırır. Örneğin bugün evini temizlemeyi hedefleyebilir, yarın ise köpeğini veterinere götürmeyi hedef olarak belirleyebilirsin. Merdivenleri 10 saniye içerisinde çıkarsan kendine çikolata hediye edebilirsin. Küçük ama etkili hedefler koyman, günlük yaşantına renk katacaktır. Depresyon gridir, hedefler ise hayatını renklendirmeni sağlayacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.