Depresyon Riskine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Depresyon yani majör depresif bozukluk hislerimizi, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı olumsuz etkilen ciddi bir hastalıktır. Sizi sürekli üzüntülü bir halde olmaya ite bu hastalık, tedavi edilebilir. Bu yaygın hastalık normalde keyifle yaptığınız şeylerden bile uzaklaşmanıza sebep olabilir. Bu nedenle depresyona girmemek için alabileceğimiz önlemler vardır.

Depresyona Savaş Aç!

Biz insanlar sosyal varlıklarız ve bir gruba dahil olmak bizi her zaman daha mutlu eder. Ayrıca aile içinde de söz sahibi olmak isteriz. Bazılarımız içine kapanık yapısıyla çekimser davranabilir ancak insanlarla iletişim halinde olmak ruh halimizi olumlu yönde etkiler. Her gün belirli bir saatte uyanıp, belirli saatleri olan iş yeri ya da okulumuza gidiyoruz. İş ve okul dışında da bir çevremizin olması gerekir. Çünkü aktif bir sosyal yaşam olumsuz düşünceleri zihnimizden uzaklaştırır.

İnsanın hayat sınavında belki de en çok umudu kırılır. Umudumuz her kırıldığında hayata karşı olan hevesimiz de kırılır. Ama hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayız. Evet, kapılmayız. Çünkü kapılmış olsak tekrar tekrar kırılmazdı. Bu yüzden umutsuzluğa kapıldığımız yanılgısına düşeriz. Dediğim gibi bu sadece bir yanılgıdır. Umudunuz asla kaybolmaz, kaybolmamalı.

Kendine Hedefler Belirle!

Bir şeyleri başarmak insanı daima mutlu eder. Eğer kendine hedefler koyarsan ve onları başarırsan hayata karşı motivasyonun artar. Küçükte olsa kendine hedefler belirlemen gerekir. Mesela sabah normalinden daha erken uyanmak isteyebilirsin. Depresyonun belirtilerinden biri de sürekli uyuma isteğidir. Bütün gün yatakta yatmak çekici geliyor olabilir ama sizi depresyon bataklığına sürükler. Bütün hafta çok fazla çalışıp, bir pazar günü sürekli uyumak istiyor olabilirsiniz. Ama bu durum zamanla alışabileceğiniz bir davranış haline gelir ve sizi depresyona sürükler. Bu nedenle uyandıktan sonra yataktan mutlaka kalkmanız gerekiyor.

Kitap okumak istiyor ve zaman ayıramıyor olabilirsiniz. İstediklerinizi yapamıyor olmak da sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer kitap okuma konusunda da kendinize küçük ama büyük bir hedef belirlerseniz, olumsuz etkilerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca hedefini gerçekleştirmiş olmak kendinle gurur duymanı sağlar. Çünkü kitap okuyanlar asla yalnız kalmazlar. Bambaşka bir dünyanın sayfalarında gezerler. Bu sayede stres azalır ve hayal gücü gelişir.

Eğer belirlediğin hedefler bu gibi olursa, her şey daha güzel olur. Hem depresyon uzak durur hem de hayatın daha kaliteli bir hal alır.

Haftalık Program Yap ve Başkalarına Yardım Et!

Plansız bir hayat yaşamak kolayımıza geliyor olabilir. Hatta daha eğlenceli bile olabilir. Plan yapmamak zamanı iyi değerlendirememek ile sonuçlanabilir. Günün üçte birini zaten uyuyarak geçiriyoruz. Bu yüzden kalan saatleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Haftalık bir program hazırlamakta bu konuda epey yardımcı olabilir.

Hiç dikkat ettiniz mi bir çocuğa bir şeker ya da çikolata verdiğinizde yüzünde oluşan mutluluğu. Peki ya, kendi içinizde ki mutluluğu?

Bazen başkalarını mutlu etmek bizi daha mutlu bir hale getirebilir. Bu yüzden eğer vaktiniz varsa yardım kuruluşlarına gidebilirsiniz. Huzur evlerine gitmek için zaman bulamayabilirsiniz ama sokakta oynayan çocuklar için cebinizde bir şeyler bulundurmanız sizi de onları da mutlu edebilir.

İşte depresyonun size yaklaşmasını önleyebilecek milyonlarca şeyden sadece birkaçı bu kadar. Bunları gözünüzde büyütmemeli ve harekete geçmelisiniz!