Dil Öğrenmek İçin En Etkili Uygulamaları Araştırdık!

Yeni bir dil öğrenmek kolay bir süreç değil. Bazıları bu süreci hobileri haline getirdiği için zevk alarak dil sürecini tamamlayabiliyorlar. Ancak yeni bir dile karşı mesafeli olan, ders çalışma, ezber yapma ve öğrenme sürecinde bazı sorunlar yaşayan kişiler için bu durum adeta işkence haline gelebilir. Biz sizin için en iyi dil öğrenme programlarını araştırdık. Yurtdışına çıkıp gerçek insanlarla pratik yapmak gibi ya da bir dil öğretmeninin size kattıkları kadar etkili olmayabilir kabul ancak bu uygulamalar yine de dil öğrenme sürecinizi kolaylaştıracak.

İnternet, dil öğrenimi konusunda büyük bir dünya. Pek çok internet sitesi çeşitli dil eğitimleri konusunda etkili. Ancak yapılan araştırmalara göre, uygulamaların internet sitelerine göre çok daha eğlenceli, pratik ve etkili olduğu belirtildi. Peki hangi uygulamalarla dil öğrenebilirsiniz? Biz sizin için en etkili uygulamaları araştırdık.

  • Duolingo

Duolingo hakkında eminiz ki çok şey duymuşsunuzdur. Dil öğrenim sürecini eğlenceli bir hale getirmek için çeşitli oyunlarla birleştiren son derece etkili bir dil uygulamasıdır. Yapılan güncellemeler ve yeni özellikler sonrasında şimdilerde 300 milyondan fazla kullanıcı sayısının olduğu belirlendi. Uygulamanın kullanımı son derece basit olduğu için herkes tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Sadece tek bir dil bulunmaz. Pek çok dil bulunur. Dil yolculuğunuzda size eşlik etmesi beklenen uygulamada İngilizce öğrenmek isterseniz, kursların tamamen ana dili İngilizce kişiler tarafından oluşturulduğunu bilmelisiniz. Ortaya çıkan verilerin başka programlarda olduğu gibi algoritmaya dayalı olduğunu düşünmeyin. Uygulama ücretsiz şekilde hizmet veriyor. Sadece bazı özellikleri yükseltmek için Duolingo Plus satın alabilirsiniz. 9.99 dolar vererek alacağınız bu özellik sayesinde daha fazla kursa ulaşabilirsiniz. Program içerisinde 25 adet dil seçeneği bulunuyor. Son zamanların en popüler uygulamalarından olduğunu söyleyebiliriz.

  • HelloTalk

Dilini geliştirmek için konuşma pratiğini yükseltmek isteyen kişiler için çeşitli imkanlar sunan bu program, konuşma gerginliğini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Uygulama ile birlikte yabancı dil bilen konuşmacılar eşliğinde pratik yapma imkanı elde edeceksiniz. Arayüzü ile birlikte Whatsapp benzeri bir sohbet seçeneği vardır. Uygulama, anadili olan konuşmacılar ile eşleşmenizi sağlarken, çeviri imkanı da sunuyor. Yani yazışma yaptığınız sırada kelime eksiğinizin olması halinde, boşluğu doldurabilecek entegre çeviri seçenekleri de bulunuyor.

  • Mindsnacks

Duolingo, oyunlarla dil eğitimini desteleyen bir uygulamaydı hatırladınız mı? Yeni uygulamamız olan Mindsnacks bu süreci başka bir seviyeye taşıyan son derece eğlenceli bir uygulama. Dilbilgisi kurallarını öğrenebilmek için 8 ile 9 arasında oyun bulunuyor. Program içinde bulunan mevcut dillerden kendinize uygun olanı seçtikten sonra, oyunlarla birlikte pekiştirerek daha kolay şekilde öğreneceksiniz. Böylece sıkıcı dil öğrenme yöntemlerini unutun ve eğlenceli dil öğrenme sürecinin tadını çıkarın.

  • Bussu

Sosyal bir dil öğrenme programı arıyorsanız Bussu tam size göre. Telefonlarınız aracılığı ile kullanabilirsiniz. Şimdilerde 12 farklı dil eğitimi bulunuyor. Ücretsiz olması sebebiyle herkese hitap ediyor. Uygulamanın asıl amacı; günlük yaşamdaki basit konuşmaları, kelime eksiklerini ve soruları öğretmeyi amaçlıyor. Diyalogların tamamının ana dili İngilizce olan kişiler tarafından hazırlandığı belirtilmiş. Daha fazla seçenekten yararlanmak isterseniz ayda 17 dolar karşılığında abone olabilirsiniz. Böylece pek çok seviyeye anında ulaşabilirsiniz.

  • Babbel

Uygulama, 2008 yılında kurulmuş olan abonelik sistemine dayalı olan bir uygulamadır. Duolingo’yu hatırlarsanız, ücretli bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Ücretsiz sürümden yararlanma imkanınız da var. Ücretsiz sürüm içerisinde 40 farklı aşama bulunuyor. Bu seviyelerde herhangi bir ücret yatırmanıza gerek yok. Kelimeler, resimlerle desteklendiği için akılda daha fazla kalması amaçlanıyor. Öğrencilerin seviyesi belirlendikten sonra kurslar başlıyor. Eğlenceli ve düzenli kullanıldığında son derece etkili bir program olduğu söyleniyor.

Yukarıda söz ettiğimiz uygulamaların hepsi, dil öğrenim süreci içerisinde farklı ihtiyaçlar düşünülerek hazırlanmıştır. Süreci ana dilini konuşan insanlarla iletişime girerek daha fazla hızlandırabilirsiniz.