Dizi ve Film İzleyerek İngilizcenizi Nasıl Geliştirebiliceğinizi Biliyor musunuz?

Global bir dil olan İngilizce artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Artık bilmemek ya da öğrenmeyi tercih etmemek gibi bir şansımız  yok. İngilizce öğrenmek bazılarımız için son derece keyifli. Hatta bu durumu hobi haline getirenlerde var. Ama içimizden bazıları için yeni bir dil öğrenme süreci tam bir eziyet. Bu durumda başladığımız pek çok dil öğrenme serüvenimiz yarıda kalıyor. Kendimize yatırım yapamadığımız bir yaşam yeteri kadar faydalı olmayacaktır. Bu süreci keyifli hale getirerek İngilizce öğrenme sürecini hem hızlandırabilir hem de daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

Çoğu otoriter ‘Yabancı bir dil öğrenmek istiyorsanız kitapları, kelime listelerini ve grameri bir kenara bırakın’ diyorlar. İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmak istemez misiniz? O halde klasik ve kalıplaşmış yöntemleri bir kenara bırakın. Bir bebek ana dilini nasıl öğreniyorsa sizde aynı şekilde hareket etmelisiniz. Taklit yeteneğiniz burada ortaya çıkıyor. Ama neyi nasıl taklit edeceğinizi bilmiyorsanız bu anlamsız bir süreç olabilir. Bu durumda dizi ve filmlerle İngilizce bilginizi geliştirebilirsiniz. Ama anlayamadığınız bir filmi izlemek size hiçbir şey katmayacaktır. Bunun için beğendiğimiz ve zevk aldığımız bir filmi ya da diziyi baştan sona altyazılı olarak izlemelisiniz. Dizi bittikten sonra aynı bölümü tekrar başa alarak daha dikkatli izlemelisiniz. Bilmediğiniz kelimeleri mutlaka not alın. Sonunda anlamlarına bakın. Ardından aynı bölümü tekrar izleyin. Bu sefer altyazıyı da kapatın ve izlemeye devam edin. Bu durumu birkaç kez tekrar ettikten sonra, en başında anlamsız gelen dizinin anlam kazandığını görebilirsiniz.

Dizileri ve Filmleri Hafife Almayın!

Dizi ve filmler İngilizce öğrenme sürecine büyük katkı sağlıyor. İngilizce bilen ve bu konuda iyi seviyede olan pek çok kişi de durumu inkar etmiyor. Pek çok kişi İngilizce konuşabilmeleri konusunda dizi ve filmlerin büyük katkısının olduğunu ifade ediyorlar. Dediğimiz yöntemle dizi izlemeye başladığınız zaman, en başında süreç biraz sıkıcı gelebilir kabul. Ancak bir süre sonra ne kadar hızlı bir gelişim kaydettiğinizi görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Daha önce izlediğiniz bölümleri ertesi gün yeniden açın. Bu sefer yine altyazılı bir şekilde izleyin. Bu sefer aktörlerle birlikte sizde seslendirmeye çalışın. Böylece taklit yeteneğinizi burada devreye sokabilirsiniz. Ardından sesi kısın ve altyazıyla birlikte sadece siz seslendirin. Ama sesinizi bu esnada kayıt altına almayı unutmayın. Ardından kaydı dinlediğiniz zaman aksanınızı görebilir ve hatalarınızı fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin, ilk aşamada dinlediğiniz ses kaydı çok amatör ve hatta komik gelebilir. Ama zaman içerisinde değişimi göreceksiniz.

Dizi ve film izleyerek, söylediğimiz alıştırmaları ve tekrarları devamlı hale getirdiğiniz zaman bilmediğiniz kelimeleri zaman içerisinde öğrendiğinizi ve kelime haznenizin geliştiğini göreceksiniz. Gramer kitaplarında öğretilmeyen ve büyük eksiklik yaşadığınız aksan konusunda da kendinizi bir üst seviyeye taşıyacaksınız. Bir filmi ya da bir diziyi kısa sürede bitirmeye ve yeni dizilere ve filmlere geçmeye alışkın olabilirsiniz. Bu yöntemle süreç uzayacak. Ancak hem dizi ve film kültürünüzü geliştirme fırsatınız olacak hem de yabancı dil öğreneceksiniz. Bu durum eğlenerek öğrenmenin gerçek bir örneği. Şimdiye kadar çeşitli dil okullarına gitmiş olabilirsiniz. Evinizin kütüphanesinde yığınla gramer kitabı bulunabilir. Her gün kelime ezberlemek için harekete geçiyor olabilir ve yine ertesi gün unutuyor olabilirsiniz. Ancak biz size bu yöntemle daha hızlı öğrenebilme garantisi veriyoruz. Bence denenmeye değer bir yöntem!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.