Doğayı Eve Taşımamızın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Bitki, fotosentez yoluyla kendi besinini üretebilen, ökaryotik, ağaçlar, çiçekler, otlar, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.
İç mekan bitkileri sayesinde doğanın güzelliğini ve huzurunu evimize taşıyabiliyoruz. Ayrıca bu bitkiler huzurumuzu arttırmakla kalmayıp, sağlığımızı da olumlu yönde etkiliyorlar. Çok düşük bir maliyet karşılığında evinizi veya iş yerinizi güzelleştiren bitkiler, sağlığınızı da es geçmiyorlar.
Bitkilerle konuşmayı deneyimlemek sizi strese sokan birçok insanın hayatınızdaki yerini sorgulamanıza sebep olabilir. Çok ağaçlı bir yoldan geçerken bile, doğa bizi kendine hayran bırakıyor. Mesela bana, her şey orada daha güzelmiş gibi geliyor. Bu konuda yalnız olmadığıma da eminim. Zaten  yeşil alanlar çoğu insanı kendine çekebilen mistik bir güç gibi. Sağlığımız açısından nitelendirdiğimizde ise, modumuzu yükseltiyor, bilişsel işlevlerimizin artmasını sağlıyor, bizi stresten uzaklara alıp götürüyor.

Neden Evde Bitki Beslemeliyiz/Yetiştirmeliyiz?

  • Bulunduğumuz Ortamı Nemlendirme Özelliğine Sahipler

Bu sessiz canlılar, transpirasyon sayesinde serinliyorlar. Transpirasyon, bitkinin hava ile teması sonrası dışarıya su buharı vermesi anlamına geliyor. Bu sayede bizde kuru bir havayı dengelemesinden faydalanıyoruz. Çünkü bulunduğu ortamı nemlendirme özelliğine sahipler.

  • Bulunduğumuz Ortamın Hava Kalitesini Güzelleştiriyorlar 

American Lung Association yani Amerikan Akciğer Birliği bazı durumlarda evimizin, dışarıdan daha kirli bir havaya sahip olduğunu savunuyor. Karbonmonoksit, radon, formaldehit gibi maddeler havamızı kirletiyor. Havamızda bulunan bu maddeler, gözlerde kuruluk, astım ve baş ağrısına sebep olabiliyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda, bitki olan odaların olmayanlara kıyasla daha iyi durumda olduğu ortaya çıkmış. Bitki olan odalarda bakteri ve küf oranı yüzde 60 olarak kayda geçilmiş. Çünkü bitkiler, yaprakları ve kökleri sayesinde havada bulunan maddeleri emiyorlar. Bu sayede bulunduğumuz ortamdaki hava kalitesi güzelleşiyor.

  • Bitkiler İyileşme Sürecimizi Hızlandırıyor

Kansas Devlet Üniversitesi tarafından gerçekleşen bir araştırmada, bitkilerin yaraları daha hızlı iyileştirdiği ortaya çıkmış. Hasta odalarında saksı bitkilerinin ve çiçeklerinin bulunması adeta tamamlayıcı tedavi görevi görüyor. Ayrıca Texas’ta bir devlet araştırma üniversitesi olan Texas A&M University’nin yürüttüğü bir çalışmada bitkilerle ilgilenmenin sağlık tesisinde bulunan hastalara olumlu etkilerinin olduğu saptanmış.

  • Bilişsel Becerilerimizi Olumlu Yönde Etkiliyor

Yine Texas A&M University’nin gerçekleştirdiği bir araştırmada yaratıcılığın arttığı gözlemlenmiş. Ayrıca problem çözebilme becerilerinde de olumlu yönde artış meydana gelmiş. Bir başka üniversite de ise konsantrasyon ve verimliliğin arttığı da görülmüş. Ayrıca iş yerlerinde bulunan bitkiler sayesinde, çalışanların sağlığı yaklaşık yüzde 47 oranında yükselmiş. Hafıza konusunda da yüzde 20’lik iyileşme görülmüş.

  • Bitkiler Stresimizi ve Endişemizi de Azaltıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların bitkilerle etkileşim halinde olmaları fizyolojik ve psikolojik stresi azaltıyor. Bunun nedeni ise toprakta bulunan ve doğal antidepresan görevi gören mycobacterium vaccae bakterisi. Toprak üzerinde yürümekten ziyade evinizde bir bitkinin bulunması bakteriden yararlanmak adına daha etkili olacaktır.