Doğru Konuşmayı Öğrenerek Hayatta İstediklerinizi Alın

Kendinizle hiç konuşuyor musunuz? Kendinizi motive etme şeklinizden bahsediyorum. Yapacağınız işler öncesinde istediklerinizi nasıl elde edebileceğinizi merak ediyor musunuz? Bazen kendimize ne istediğimizi sormak sandığımız kadar kolay olmayabilir. Bu durum kadınlar için biraz daha zor olabilir.

Sevdiğiniz insanla zor bir görüşme yapmak zorunda olduğunuzu düşünün. Hepimiz böyle bir konuşma öncesinde prova yapıyoruz. Ne istediğimizi ve ne söyleyeceğimizi tartışıyoruz. Sonuç olarak o görüşmeden mutsuz ayrılacaksanız bile sorunun çözülüp çözülmeme konusunda bir sorgulama yapmalısınız. Herkesin içinde açığa çıkmayı bekleyen bir yaşam koçu vardır. Sorunlara farklı açılardan yaklaşmanızı sağlayacak, yeni yollar keşfetmenizi sağlayacak bir yaklaşım elde edebilirsiniz. Peki kendinizle nasıl doğru bir konuşma yapabilirsiniz? İşte biz size sırları veriyoruz.

Varsayımlara Kulak Asmayın

Hepimiz yaşantımızda olacak olaylar arasında en kötüsüne odaklanıyoruz. Kötü bir görüşme öncesinde erkek arkadaşımızdan ayrılacağımızı, işle ilgili bir sorunda kovulacağımızı düşünüyoruz. Bu noktada diğer ihtimallere asla kulak vermiyoruz. En kötü senaryolara odaklandığınız zaman hayatta kötü olayları hayatınıza çekeceğinizi sakın unutmayın. Bu süreçte sadece pozitif olaylara da odaklanamazsınız. Herhangi bir olumsuz durum karşısında hayal kırıklığının büyük olmasına neden olacaktır. Nasıl tepki vereceğinizi ve hangi sonuçların ortaya çıkacağını bir kenara bırakıp zaman kayıplarını engelleyebilirsiniz. Sadece yapacaklarınıza ve sonuç odaklı yaklaşmaya odaklanın. Gerisi en doğru şekilde yaşanacaktır.

Doğru Zaman ve Doğru Yer Önemli

Zor olaylarla mücadele sırasında doğru yer ve zamanın tercih edilmesi bir anda işlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Zor konuşmaları karşı karşıya yapmak yerine yan yana oturarak yapmak gibi mesela.. Kulağa çok garip geldiğinin farkındayım ancak bu yöntem kızgın ve çirkin konuşmalarda karşı tarafın mimiklerini kontrol etmesine imkan tanıyacaktır. Karşılıklı olarak kişilerin daha savunmasız ve dolayısıyla daha masum hareket etmelerini sağlar. Doğru zamanın da önemli olduğunu unutmayın. Karşı tarafın stresli olduğu bir anı tercih ettiğinizi düşünün. Zaten gergin olan kişi zor bir konuşmayla birlikte daha fazla gerilecek. Karşılığında ise kendisini kontrol etmesi daha zor olacaktır.

Saldırıya Geçmeyin

Zor konuşmalar yeterince zor bir süreçtir. Etkili ve daha sakin bir konuşma planlıyorsanız sakın saldırıya geçmeyin. Erkek arkadaşınızla ciddi ve zor bir konuşma yaptığınızı hayal edin. Sorunlarla dolu bir ilişkiyle mücadele ettiğinizi varsayarak karşı tarafa saldırdınız takdirde sorunların küçülmesini beklemeyin. Saldırıya geçmek karşı tarafın kendisini kapatmasına neden olacaktır. Tartışmaların net bir şekilde sonuçlanması yerine daha fazla büyüyerek havada kalmasını sağlayacaktır. Karşı tarafın yaptığı hatalar yerine nasıl hissettirdikleri hakkında konuşmak sonuca daha hızlı şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Kendinizle ve karşı tarafla doğru şekilde iletişim kurmayı öğrendiğiniz zaman hayatınızda tüm isteklerinize çok daha hızlı şekilde ulaşacağınızı göreceksiniz. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi nerede nasıl konuşmamız gerektiğini bilmememiz değil mi? Ufak tüyolarla kurduğunuz iletişimin değiştiğini göreceksiniz.