Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun!

Pek çok kadın tarafından kullanılan doğum kontrol hapları hakkında aslında hiç bir şey bilmiyoruz. Pek çoğumuz haplar hakkında detaylı ve doğru araştırmalar yapmak yerine kulaktan dolma bilgileri almayı tercih ediyoruz. Böyle bir durumda hakkında sayısız yanlış bilgi öğrenmek zorunda kalıyoruz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Ayşe Serçin Külsoy doğum kontrol hapları hakkında doğru olarak bilinen yanlışları sıraladı.

Doğum Kontrol Haplarının Kısırlıkla Bir İlgisi Yok

Doğum kontrol hapları hakkında en yaygın bilinen yanlış bilgi ise kısır bıraktığı yönünde olanı. Hapların asıl amacı kullanıldığı süre boyunca hormonlara etki ederek yumurtlamayı engelliyor olması. Böylece gebelikten korunmayı sağlıyor. Ancak kullanmayı bıraktıktan sonra en fazla 3 ay içerisinde hormonlar yeniden eski haline dönüyor ve böylece yumurtlama dönemi devam ediyor. Yapılan bilimsel araştırmaların ardından doğum kontrol haplarının kalıcı bir iz bırakmadıkları kanıtlanmıştır.

Doğum Kontrol Hapları Hormonları Bozmaz, Tedavi Eder

Doğum kontrol haplarının toplum arasında hormonları bozduğuna yönelik genel bir inanış var. Ancak doktorlar tarafından aslında hormonları düzenleme etkisi olduğu için hormon bozukluklarının tedavisinde, sivilcelenme sorunlarında ve adet düzensizliği gibi sorunlar karşısında tedavi amaçlı veriliyor. Bu yüzden hormon bozukluğu sağladığına yönelik genel kanıların son derece yanlış olduğu belirtildi.

Emziren Anneler İçin Doğum Kontrol Hapı Önerilmez

 

Doğum kontrol haplarının genellikle emziren anneler için önerilmediği söylenir. Emziren annelerin kullanması halinde sütünün kesileceği ya da sütten bebeğe geçerek olumsuz durumlara sebep olabileceği iddia edilir. Ancak doktorlar tarafından doğumdan 40 gün sonra emziren annelerin gönül rahatlığı ile emzirme süresi boyunca doğum kontrol haplarını kullanabilecekleri söyleniyor. Ancak emzirme sırasında doktor kontrolünde haplara başlanması çok önemli. Çünkü mini doğum kontrol hapları adı verilen daha farklı bir tür öneriliyor. Ancak 6 ayın ardından emziren anneler istekleri dahilinde normal doğum kontrol haplarına da geçebilirler.

Doğum Kontrol Hapları Kanser Yapar Mı?

Doğum kontrol haplarının kanser yaptığına dair çeşitli inanışlar bulunuyor. Ancak doktorlar tarafından bu konuda kanıtlanmış herhangi bir durumun ya da çalışmanın olmadığı belirlendi. Hatta sanılanın aksine düzenli kullanılan doğum kontrol hapının hormonları düzenlemesi sayesinde yumurtalık kanserinden koruduğu öğrenildi. Sadece uzmanlar tarafından yapılan hormon testlerinin ardından meme kanseri gibi hormona çok duyarlı kanser risklerini taşıyan, ailesinde bu tür hikayelerin olduğu kişilere doğum kontrol hapları verilmez.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır

Daha önceki yıllarda doğum kontrol haplarının içerisinde yüksek miktarda hormon bulunuyordu. Ancak zaman içerisinde haplarda da değişime gidildi. Yeni jenerasyon hapların içerisinde çok küçük miktarlarda hormon bulunuyor. Bu yüzden bu hapların herhangi bir kilo artırıcı etkisi bulunmamaktadır. Ancak küçük bir ihtimalle bazı kişiler üzerinde iştah açıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak böyle bir durumda sağlıklı besinlere yönelen kişilerde kilo problemi görülmez. Yan etkileri arasında ödem yapıcı etkileri bulunabilir. Bunun üzerine hastaların ödemi artıracak besinlerden uzak durmaları gerekebilir.