Dolap Düzeni Sağlığı Etkiliyor! Poşetli Sebze ve Meyvelere Dikkat!

Hepimiz haftalık olarak pazar ya da market alışverişlerimizde ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Aldığımız ürünlerin çoğunu saklamak üzere dolaplara yerleştiriyoruz. Ancak sağlığımız için dolap düzeninin son derece önemli olduğunu biliyor musunuz? Buzdolabı yerleşimi hayatımızın merkezinde yer alan ciddi bir sorun olarak ifade ediliyor. Hem temizliğini doğru şekilde yapmak hem de en uygun şekilde yerleştirmek son derece önemli. Tüm bunların gerçekleştirilmesi için belirli kurallara uymak gerekiyor. Bu süreç içerisinde Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Aslıhan Altuntaş dolap düzeninin sağlığımızın hangi noktasında önemli olduğunu tüm detaylarıyla birlikte açıklıyor.

Sağlıklı besinler tüketmek için öncelikli olarak buzdolabı temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Düzenli aralıklarla doğru şekillerde temizlenmeyen dolaplar hijyen açısından sağlığı etkiliyor. Bir süre sonra dolaplar besinlerimizi korumak yerine üzerlerinde bakterilerin üremesi için zemin hazırlamaya başlıyorlar. Buzdolabı temizliğinde en hijyenik ve doğal ürünlerden birisi olarak sirkenin kullanılması gerekiyor. Sirkenin oranını doğru belirledikten sonra dolap temizliği hijyenik bir şekilde yapılabilir. Bunun için bir litrelik suya bir yemek kaşığı sirkenin konulması yeterli olacaktır.

Besinlerin dolaba yerleştirilmesi sırasında bazı kurallara uymak gerekir. Her besin rast gele raflara konulmamalı. Bunun için kahvaltılık için tüketilecek besinlerin daha kolay bakteri üretebileceği düşünüldüğünden dolayı en üst rafa konulması gerekiyor. Alt raflarda ise sebze ve meyvelerin durduğunu düşündüğümüz zaman hassas besinlerin alt rafla ilişkiye girmemesi gerekiyor.

İkinci rafta genellikle işlem görmüş besinler saklanabilir. Nedir işlem görmüş besinler? Daha önce pişirilmiş ve kalmış olan yemekler için ikinci raf uygun görülmüştür. Ancak saklama sırasında iyi bir şekilde streçlendiğinden ya da koku yaymayan özel kaplarda muhafaza edildiğinden emin olmak gerekir. Aksi takdirde hızlı bir bakteri üremesi gerçekleşebilir. Çiğ et, yoğurt ve yağ gibi besinlerin birbirlerinden ayrı olarak ağızları kapalı kaplar içerisinde üçüncü rafta saklanması öneriliyor.

Sebze ve Meyveleri Poşetleriyle Saklıyorsanız…

En alt rafta genellikle çekmeceli olarak ayrılan kısımda sebze ve meyvelerin muhafaza edilmesi öneriliyor. Ancak toplum olarak en fazla yaptığımız hatalardan birisi market ve pazar poşetleri ile birlikte dolaba koymak oluyor. Uzmanlar özellikle bu konuda uyarı yapıyorlar.

Sebze ve meyvelerin dolaba girmeden önce mutlaka poşetinden çıkarılmış olmaları, ıslak olmaları halinde kurulanmaları öneriliyor. Bu sayede daha dayanıklı bir kullanım ömrü sağlanabilir. Aksi takdirde poşet içerisinde ıslak halde muhafaza edilen besinlerin büyük bir kısmının erken çürümeye başladığı görülüyor. Uzmanlar vakti olanlar için sebze ve meyveleri yıkayıp kuruttuktan sonra dolaba yerleştirmenin son derece sağlıklı ve kullanım açısından pratik olduğunu düşünüyorlar. Bu konularda özel üretilmiş saklama kapları bulunuyor. Çoğu zaman sağlıklı yaşam içerisinde buzdolabı temizliğinin ve besinlerin doğru saklanması gerektiğinin farkına varamadığımız için çeşitli hastalıklara ve yanlış bilinen durumlara davetiye çıkarabiliyoruz. Bu durumda buzdolabı deyip geçmemek gerek!