Dost Kelimesi Çok Az Kişiye Yakışır

Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen sözlükteki anlamı ile dost, “sevilen ve güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeş” olarak bilinir. Kimimiz dost bulamadığını, kimimiz dostun çok olduğunu, kimimiz de dost diye bir şey olmadığını savunur. Peki biz gerçekten dost ne demek biliyor muyuz? Bugün sizlere dostluğu değil, bir insanın nasıl dost olmadığını anlatacağım. Çünkü bazı kavramları bu şekilde açıklamak gerekir. Dostluğun ne demek olduğunu anlatmak yerine, bir insanın nasıl dost olamayacağını bilmek 8 milyara yakın insan nüfusu 1’e indirmeyi sağlar.

Kötü Günlerinizde Yanınızda Olmuyorsa

Bir insan sadece iyi günlerinizde yanınızdaysa o insan dost değil, arkadaştır. Dostluk aslında kötü günlerin üzerine kuruludur. Bir insana yakın olmak istiyorsanız, elinizi yaralarının üstüne koymanız gerekir. Beraber gülmekten çok ağlayabilmek daha kıymetlidir. Gülmek herkesle yapılabilecek bir eylemdir. Oysa ağlamak, sadece kendinizi yanınızda rahat hissettiğiniz insanlara özeldir. Bu nedenle kiminle güldüğünüze değil, ağladığınıza dikkat etmelisiniz.

Yalan Söylüyorsa

Size karşı yalan söylemesini bırakın, ailesine ve çevresindeki diğer insanlara karşı yalan söyleyen biri varsa, kesinlikle dost sıfatına girecek biri değildir. Ailesine yalan söyleyebilen, gün gelir size yalan söyler. Eğer size yalan söylediğini düşünüyorsanız veya aklınıza böyle bir şüphe düşüyor ise kesinlikle dost değildir. Ki biri hakkında şüphe duyuyorsanız, bu ona güvenmediğinizi gösterir. Güvenmediğiniz biri ile dostluk kuramazsınız.

Size Vakit Ayırmıyorsa

Kendi zevkleri ya da eğlencesi uğruna sizinle görüşen biri varsa hayatınızda dost değildir. Sadece onun istediği yerlere, onun istediği zamanda, onun istediği şekilde gidiyorsanız, size saygı duymuyor demektir. Size saygı duymayan biri de gerçek dostunuz olamaz. Çünkü bu size aslında vakit ayırmadığını gösterir. Vakit ayırmak ile geçirmek birbirinden farklı iki durumdur. Sizin geçirilen değil, ayrılan tarafta olmanız gerekir.

Paranız Yokken Yok Oluyorsa

Bazı dostluklar maaşın ilk haftasına denk gelir cinstendir. Paranız varken onlar da vardır. Yok ise bir anda yok olurlar. Hayatınızda sizi paranız için kullanan insanlar, dostunuz değildir. Sürekli olarak ödeme yapmanızı sağlayan, borç istediğinizde vermeyen fakat sizden borç isteyip ödemeyen vb. pek çok maddi alanda sizi kullanmaya çalışan kişiler asla dost sıfatını taşıyamaz. Bu insanlar paranız olduğu müddetçe yanınızda olacaktır.

Sizi Merak Etmiyorsa

Halinizi hatırınızı sormuyorsa, iki gün aramadığınızda merak etmiyorsa, mesajlarınıza geç cevap veriyorsa, sürekli olarak bu alanda bahaneler üretiyorsa, gün içerisinde ne yaptığınız ile ilgilenmiyorsa, özetle sizi merak etmiyorsa o kişi de dost değildir. Hiçbir zaman da dostunuz olamayacaktır. Çünkü gerçek arkadaşlık, merak üzerine kuruludur. Hayatınızı merak etmeyen, başınıza gelenleri bilmek istemeyen biri size ilgi duymuyor demektir. İlgi alanında olmadığınız biri için çabalamak ise sadece vakit kaybıdır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.