Dünya Üzerinde Mimarisiyle İlgi Çeken İlginç Yapılar

Dünya üzerinde eşsiz, tuhaf ve mükemmel mimarisi ile insanları hem şaşırtan hem de büyüleyen ilginç yapılar bulunuyor. Bu yapıları eminiz ki daha önce görmediniz!

Centre Georges Pompidou

Paris’te bulunan bu mimari yapı, kütüphane olarak kullanılıyor. Dikdörtgen prizma şeklinde inşa edilen bu yapı 1977 yılında “high-tech” mimari tarzıyla yapılmıştır. Binanın tasarımı Renzo Piano ve Richard Rogers’a aittir. Parisliler bu yapıya “züppe” demektedir çünkü binanın yapımı 100 milyon dolara mal olmuştur.

Burj El Arab

Dünyanın ilk 7 yıldızlı olan Burj El Arab oteli, Dubai’de yer almaktadır. Bir adacık üzerine inşa edilen bu yapı “Yelken Otel” olarak da bilinmektedir. Her yıl milyonlarca kişi bu otelde kalmaktadır. Otel, Dubai’nin ekonomik gücünü temsilen yapılmıştır.

La Casa Milà

La Casa Milà, Barselona’da bulunmaktadır. Dünya mirası olarak kabul edilmiştir. La Casa Milà’nın Türkçe’de “taş ocağı” anlamına gelmektedir. Antoni Gaudi tarafından tasarlanan ilginç yapı, Barselona’nın Eixample eyaletinde yer almaktadır.

Crooked House

Dünya üzerindeki en ilginç yapılardan birisi de Crooked House’tur. Alışveriş merkezi olarak kullanılan bu yapı, Polonya’da yer almaktadır. Polonya’nın Sopot şehrinin popüler caddesi olan Monciak Caddesi üzerindedir. Mimarisi Szotyncsy Zaleski’ye aittir. Zaleski, Marcin Szancer’in çizimlerinden etkilenerek bu yapıyı tasarlamıştır.

Yahudi Müzesi

Almanya Berlin’de yer alan görünümüyle şaşırtan yapılardan birisidir. Yahudi Müzesi iki yapıdan oluşmaktadır. Bir taraf mahkeme binası olarak, diğer taraf ise müze olarak kullanılmaktadır. Almanya’daki Berlin Duvarı’nın ortadan kaldırılmasıyla birlikte, Berlin için yeni yapılanma amacıyla inşa edilmiştir. 2001 yılında halka açılmış olan bu yapının müze bölümü ziyaretçi kabul etmektedir.

Denver Sanat Müzesi

Rocky Dağları’nın zirvesini yansıtan mimari tasarımıyla dikkat çeken bu yapı, dünyadaki ilginç yapılar listesinde yer almaya hak kazanmıştır. Mimarisinde tuhaf geometrik şekiller kullanılmıştır. Binanın tamamı titanyumla kaplanmıştır.

Bina iki temel esas alınarak tasarlanmıştır. İlki Yeni Frederic C. Hamilton Binası, Michael Graves’in tasarladığı Denver Halk Kütüphanesi’ne bitişik olmasıdır. Diğer esas ise İtalyan mimar Gio Ponti ve James Sudler Associates tarafından tasarlanmış çift kuleli Kuzey Binası’nın güneyine yerleştirilecek olmasıdır.

Waldspirale

105 adet daireden oluşan ve apartman görüntüsüne sahip olan bu yapıda sadece restoranlar ve cafeler bulunmaktadır. Dairelerin suni göl manzarası sayesinde oldukça dikkat çekici bir yanı vardır.

Her yıl birçok turist tarafından apartman görünümündeki bu yer ziyaret edilmektedir.

Kübik Evler

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Kübik Evler’in altından otoyol geçmektedir. Yapılan mimarideki tasarım birçok turistin ilgisini çekmektedir. 1978 yılında inşa edilen bu ilginç yapı, mimar Piet Blom’a aittir.

Casa 11 Mujeres (Eleven Women House)

Korku verici görüntüsüyle ismi “Korku Evi” olarak da anılmaktadır. İçerisinde 11 kız kardeş oturmaktadır. Harika bir manzarası bulunan bu ev, bazı korku filmlerinin çekiminde kullanılmıştır.

Pavilion

“Portekiz Pavyonu” anlamında olan Pavilion, Lizbon’da sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Expo 98 etkinliğinde Portekiz’i temsil etmek için inşa edilmiştir. Binanın girişinde yer alan betonarme meydan turistler tarafından fotoğraf çekilme alanı olarak kullanılmaktadır.