Dünya Üzerindeki En Gizemli Yerler!

Dünya üzerinde merakla gidilen popüler yerler olduğu gibi keşfedilmemiş ve gizemli kalan yerler de bulunuyor. Henüz kimse tarafından bilinmeyen gizemli yerler, kayıp şehirlerden de oluşabiliyor. İşte dünya üzerindeki en gizemli yerlerin listesi!

Derinkuyu

Kapadokya’da bulunan Derinkuyu, bir yer altı şehridir. Yüzlerce yer altı şehri büyüklüğünde olan bu yerin M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilmiş olduğu düşünülmektedir. Tam 8 kattan oluşan Derinkuyu’da; okul, kilise, ahır, şaraphane, evler, mezar odaları ve dünyanın en eski akıl hastanesi bulunmaktadır.

Buranın 20 binden fazla insanı aynı anda barındırdığı düşünülmektedir.

Göbekli Tepe

Şanlıurfa’da bulunan bu yer tesadüfi olarak 1964 yılında yapılan kazı sonuçlarında keşfedilmiştir. M.Ö. 10.000 yılına uzanan bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Göbeklitepe bu tarihi ile insanlık tarihinin en eski yapısıdır.

Göbekli Tepe, İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden 7500, bilinen en eski uygarlık olan Sümerler’den 6000 yıl daha eski bir yapı olarak bilinmektedir. Göbekli Tepe aynı zamanda tapınaktır ve içerisinde taşlar üzerine işlenmiş akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu ve aslan gibi hayvanların figürleri bulunmaktadır.

Tristan da Cunha

Dünya üzerindeki en ıssız yerleşim yeri Tristan da Cunha’dır. Nüfus sayımı en son 2015 yılında yapılmıştır. Yapılan sayıma göre burada yalnızca 259 kişi yaşamaktadır.

Kuzey Sentinel Adası

Bu adada hiçbir şekilde dış dünya ile teması olmayan insanlar yaşamaktadır. Dünyadaki teknolojiden tamamen izole edilmiş olan bu adada yaklaşık 200-250 kişi bulunmaktadır. Burada yaşayan yerlilere  Sentinelliler denmekte ve çok agresif oldukları, yaklaşan helikopterlere karşı taş ve ok fırlattıkları söylenmektedir.

Vostok Gölü

Antarktika’da bulunan Vostok Gölü, dünyanın en büyük göllerinden birisidir. Bu göl 4 km kalınlığında olan bir buz tabakasıyla örtülmüştür ve bu gölün en az 15 milyon yıldır bu şekilde olduğu varsayılmaktadır. Bilim insanlarına göre gölün altı henüz keşfedilmemiş canlıların DNA’sı ile doludur.

Son Doong Mağarası

Son Doong Mağarası, Vietnam’da bulunmaktadır. İlk defa 1991 yılında bir yerli tarafından keşfedilmiştir. Mağaranın içerisinden yüksek ses ve gürültü geldiği söylenmektedir. Bu nedenle Vietnamlılar bu mağaradan uzak durmaktadır.

2009 yılına kadar uzak durulan bu mağaranın yapılan keşifler sonucunda dünyanın en büyük mağarası olduğu anlaşılmıştır. İncelemeler sonucunda mağaranın içerisine 40 katlı bir gökdelenin inşa edilebileceği söylenmiştir.

Sima Humboldt

Venezuela’nın çok garip canlılara ev sahipliği yapan dağıdır. Yüksekliği 3 bin 500 metredir. Yapılan keşifler sonucunda iki büyük çukur keşfedilmiştir. Bu çukurların ismi Sima Martel ve Sima Humboldt’tur. Sima Humboldt çukurunun kendine ait ekosistemi bulunmaktadır.

Machu Picchu

Machu Picchu, dünya üzerindeki en gizemli şehir olarak kayıtlara geçmiştir.  1911 yılında Amerikalı bir tarihçi tarafından tesadüfen bulunmuştur.

1530 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. Fakat halk, gizemli bir şekilde burayı 1530 yılında terk etmiştir. Yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen şehirdeki her şey el değmemiş haldedir. “Hayalet Şehir” olarak da adlandırılan bu şehirde, tonlarca ağırlıkta bulunan taş bloklar vardır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.