Dünyada 4 Tip İnsan Modeli Vardır – Siz Hangisisiniz?

ABD’deki Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, Dünya üzerinde 4 tip insan modeli olduğu tespit ediliyor. Bu modeller sırası ile; çekingen, ben merkezci, rol modeli ve vasat olarak yer alıyor. Modellerin belirlenmesinde kullanılan teknik ise insanların sahip olduğu karakter özellikleri! Bu da demek oluyor ki yeryüzünde nereye gidersek gidelim, karakterimize uygun birini bulmamız mümkün… Çünkü bu deney, tam tamına 1,5 milyon insan üzerinde yapılıyor. İnsanların kendilerine sunulan bir ankete vermiş olduğu cevaplar doğrultusunda elde edilen bulgular toparlanıyor ve ortaya bu sonuçlar çıkıyor.

400 Soruluk Anket ile İnsan Modeli Belirleme

Yapılan bilimsel araştırmanın asıl amacı, Dünya üzerindeki insanların karakterlerini tespit etmek değil. Asıl amaç, bilimsel bir temel üzerine insan modellerini sınıflandırmak ve bu araştırmanın, bu amaca göre yapılan ilk araştırma olduğu da öne sürülen detaylar arasında yer alıyor.

Bilim insanları tarafından oluşturulan her biri 400 soru olarak yer alan dört ankete, internet üzerinden cevaplar veriliyor. Anket içerisinde 1,5 milyon insan tarafından verilen cevaplar doğrultusunda beş karakter özelliği tespit ediliyor. Bunlar:

  • Duygusal dengesizlik
  • Şeffaflık
  • Uyum gösterme
  • Dürüstlük
  • Dışa dönüklük

Bu karakter özelliklerinin her biri için farklı algoritmalar kullanılarak dört farklı karakter tipi yaratılıyor. Bilim insanlarına göre tespit edilen karakter tipleri içerisinde en sevilen modelin “Rol model” olduğu da söyleniyor. En sevilmeyen tip ise “vasat” olarak yer alıyor.

Kadınlar ve Yaşlılar Beğeniliyor

Söz konusu olan “Rol model” kategorisinin içerisinde kadınların ve yaşlıların yer alma ihtimalinin daha yüksek olduğu da tespit ediliyor. Bu açıklama ise Northwestern Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Luis Amaral tarafından yapılıyor. Kendisi aynı zamanda yapılan araştırmanın lideri… Amaral açıklamasında şöyle diyor, “Bu kişiler, güvenilir ve yeni fikirlere açık insanlar. Bir işi teslim etmek için bu kategorideki insanlar ideal aday olur.”

Belirlenen dört insan modeli tipi ise şu şekilde yer alıyor:

  • Vasat: Duygusal dengesizliği yüksek olmasına rağmen dışa dönük kişilerdir. Fakat şeffaf değiller. Bu kategorideki kadınların sayısı erkeklerden daha fazladır.
  • Rol Modeli: Duygusal dengesizliği azdır. Lakin diğer karakter özelliklerine bakıldığında duygusal dengesizliği oldukça yüksektir. Yaşla birlikte rol modeli olma ihtimali doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Kadınlar, erkeklere nazaran bu kategoride sayıca yüksek olarak yer alıyor.
  • Çekingen: Duygusal olarak istikrarlıdır fakat şeffaf ve dengesiz değillerdir. Yüzde 80 ihtimal ile dışa dönük oldukları söylenemez. Fakat söz konusu uyum göstermek ve dürüstlük olduğunda bu özellikleri kesinlikle taşırlar.
  • Ben Merkezci: Aşırı derecede dışa dönüktürler fakat şeffaflık, uyum gösterme ve dürüstlük konusunda ortalamanın altında kalırlar. Araştırmada yer alan bilim insanlarından biri bu kategori için “Bu kişilerle birlikte zaman geçirmek istemezsiniz” demiştir.

Peki sizin belirlenen dört insan modeli içerisindeki karakteriniz hangisi?