Dünyadaki Başarılı İnsanlar Neye Zaman Harcamıyor?

Başarılı insanlar, bazı ortak özelliklere sahiptir. Bu ortak özelliklerden biri de boş yere asla zaman harcamamalarıdır. Kendilerine zarar vereceklerini düşündükleri, enerjilerini boş yere harcayacaklarını hissettikleri her şeyden uzak durmak isterler. Bu sayede kendilerini sadece hedeflerine ve başarmak istediklerine yönlendirirler. Kendilerine ait bir koruma kalkanları vardır ve bu kalkan zamanı yönetmektir. Başarılı insanların neye zaman harcamadıklarını öğrenerek sizler de zamanı yönetebilirsiniz. Peki bunlar neler?

1.      Kin Tutmak ve Küçük Düşünmek

Elon Musk şöyle der, “Hayat uzun süre kin tutmak için çok kısa”

Olumsuz tüm duygular ve düşünceler, zihni yorar. Olumsuz düşünceler içerisine girildiğinde insan beyni normal zamana göre daha fazla yorulduğu için bu bir zaman kaybıdır. Eğer sürekli olarak kendinizi kindar bir yapıya bürüyorsanız, kıskançlık duygunuzu alevlendiriyorsanız enerjiniz günden güne düşer. Bu da odak seviyenizi düşüren faktörlerden biridir. Dolayısıyla olumsuz duygular, kin tutmak, kıskançlık ve diğer tüm duygular zamanınızı çalar.

Başarılı insanlar için zaman çok önemlidir. Asla satın alınamayacak şeydir. Bu nedenle kin tutmaktan, olumsuz duygu ve düşüncelerden vazgeçmeniz gerekir. Kendinizi yalnızca hedeflerinize ve başarmak istediklerinize odaklamak istiyorsanız ilk işiniz kindar olmaktan vazgeçmek olmalıdır.

Oprah Winfrey, Bill Gates ve daha nice isim röportajlarında doğru yolda olmanın tek nedeninin zaman kaybetmemek olduğunu söyler.  Bu konuda Einstein’ın bir sözünü hatırlamakta da fayda olacaktır; “Zayıf insanlar intikam alır. Güçlü insanlar affeder. Zeki insanlar görmezden gelir.”

Bir diğer başarılı isim Richard Branson’a baktığımızda, seneler önce uçakla Riko’ya gitmek istediğinde uçak seferlerinin iptal olduğunu görmüştür. Yüzlerce yolcu şikayet ederken Branson’ın aklına ilginç bir fikir gelir. Aynı rota üzerinden giden bir uçak bulur ve mevcut uçak içerisindeki yolcuları bu uçağa taşır. Uçağı kiralayan Branson, 39 dolardan koltuk bileti satar. Bu düşüncesi ile sınırları ortadan kaldıran Branson bizlere şunu söyler, küçük düşünmek sizi geriye iter.

2.      Başarılı İnsanlar Şikayet Etmez, Suçlamaz ve Konfor Alanının Dışına Çıkar

Kimi insanlar, hayatlarında yolunda gitmeyen herhangi bir şey olduğunda şikayet ya da isyan eder. Bu durum uyum sağlayamadıkları için gerçekleşir. Yani, kabullenememe özelliğine sahiptirler. Hayatlarımızdaki en büyük engellerden biri de olayları ya da durumları kabullenememektir. Çözüm odaklı yaklaşmadığımız her konu bizleri kötü duygu ve düşüncelere iter. Bu da bir zaman kaybıdır. Aynı durum suçlama yaptığımızda da geçerlidir. Bir şeylerden şikayet ediyorsak, bir başkasını suçluyoruz demektir. Bir başkasını suçlamak, sorumlulukları kabul etmemek ve tüm bunlarla birlikte kendimize ait herhangi bir iş ile uğraşmamak hedeflerimize giden yolda önümüze taş çıkartır.

Tonny Robbins der ki, “Liderler zamanlarının yüzde 5’ini problem üstüne, yüzde 95’ini çözüm üstüne düşünerek harcarlar.”

Konfor alanı dışına çıkmak da bu alanda önemlidir. Şikayet ediyor ve sorumluluk almıyorsanız, sınırlarınız içerisinde kalmaktan ve size konforlu gelen bölgeden ayrılmak istemiyorsunuz demektir. Konfor alanınızdan ayrılmadığınız takdirde başarılı insanlar arasına girmeniz de mümkün değildir. Neyi yapıp neyi yapamayacağınızı, ancak ve ancak konfor alanınızdan çıkarsanız görebilirsiniz. Dolayısıyla, kendi sınırlarınız içerisinde mıh gibi çakılıp kalıyorsanız, bu da bir zaman kaybı olacaktır.