Dünyanın En Kısa IQ Testi! Başarı Oranı Sadece Yüzde 17…

2005 yılında ortaya çıkan ve 14 yıldır uygulamada olan 3 soruluk bir IQ testi ile zekanızı kanıtlamak ister miydiniz? Günümüzde oldukça popüler olan ve doğru cevapları yalnızca yüzde 17’lik bir kısmın verebildiği bu IQ testi, diğer testler gibi uzun ve sıkıcı sorular da içermiyor!

MIT profesörü Shane Frederick tarafından hazırlanan sorular, tam anlamıyla zekanızı ölçmeye yarıyor. Yaklaşık olarak 14 yıldır uygulanan teste katılan kişilere bakıldığında –günümüz verileri ile- sorulara yanlış cevap veren kişilerin sayısı yüzde 83 olarak yer alıyor. Test yalnızca 3 adet matematik sorusundan oluşuyor. Bu sorular, dünyanın en prestijli üniversitelerinden mezun olan ve günümüzün lider şirketlerinde çalışan kişiler tarafından bile yanlış cevaplanmış durumda. Peki siz bu soruları cevaplayabilecek misiniz?

Öncelikle soruların arasından yapacağınız tek bir yanlış, başarı oranınızda yüzde 66,6 oranında bir düşüş yaşatıyor. Soruları bu bilgi ışığında daha dikkatli okumanızı öneriyoruz. İşte o sorular:

 • Bir mağaza içerisinde beyzbol ürünleriyle ilgili satış yapılıyor. Bu mağazada 1 adet beyzbol sopası ile bir adet beyzbol topu 1 lira 10 kuruşa satılıyor. Beyzbol sopası, beyzbol topundan 1 lira daha fazla ise, topun fiyatı nedir?
 • Bir fabrikada üretim yapan makinelerin ürettiği parça sayısına ve üretim hızına bakılıyor. Fabrikadaki 5 makine, 5 dakikada, 5 parça ürün üretebiliyor. Bu durumda 100 adet makine, 100 parça ürünü kaç dakikada üretir?
 • Büyük bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Nilüfer yaprağı her geçen gün, bir önceki günden iki kat daha büyük oluyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması ise 48 gün sürüyor. Bu durumda nilüfer yaprağının gölün yarısını kaplaması kaç gün sürüyor?

Cevaplarınız şu şekilde mi yer aldı?

 • 10 kuruş
 • 100 dakika
 • 24 gün

Eğer cevaplarınız bunlar ise sizde soruları yanlış yapan kişilerden biri oldunuz! Sorular çok basit görünse de doğru cevaba ulaşmak için farklı bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. Doğru cevaplar şu şekilde yer alıyor:

 • 5 kuruş
 • 5 dakika
 • 47 gün

“Nasıl ya?” dediniz değil mi? O zaman, soruların çözümünü incelemeniz de fayda var:

 • Birinci soruyu çözmek için denklem kurmanız gerekiyor. Topun fiyatına X derseniz, sopanın fiyatı X+1 lira olacaktır. Bu durumda topun ve sopanın toplam fiyatı X+(X+1) olur. Denklemi düzenlerseniz “2X+1=1,10” şeklinde yazarsınız. Bu durumda X=0,5 çıkacaktır. Yani topun fiyatı, 5 kuruştur.
 • 5 makine 5 parça ürünü 5 dakikada üretiyorsa, bir makinenin bir parçayı üretmesi de beş dakika sürecektir. Her bir makine 5 dakika çalışarak bir parça ürün üretmektedir. Bu durumda 100 makine aynı anda çalıştırılır ve 100 ürün üretirse, 100 parçanın üretim hızı 5 dakika olacaktır.
 • Her gün iki katı büyüyen bir nilüfer yaprağından bahsediliyor. 48. gün tüm gölü kaplıyorsa, 47. gün gölün yarısını kaplayacaktır. Bu durumda doğru cevap da 47 oluyor.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.