Dünyayı Gerçekten Sevgi mi Kurtaracak?

“Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey.” – Sait Faik Abasıyanık

Birini sevmek, kendi benliğimiz içerisindeyken dünyamızı güzelleştiren en güzel duygulardan biridir. Dünyayı belki kurtaramaz birini sevmek ama dünyamızı kurtarabilir. Yaşadığımız 7 milyarı aşkın nüfus içerisinde, tek bir dünya değil, binlerce dünya vardır. Kafanızı kaldırıp şöyle bir etrafınıza bakın. Kaç pencere var? Kaç araba var? Kaç yaşanmışlık var çevrenizde? O pencerelerin ardında ne yaşanmışlıklar, ne sevgiler var? Hangi gözyaşları ve hangi sitemler var?

Sevgi İyileştirir, Yaralarınızı Sarar

Sevgi, iyileştirici bir güce sahiptir. Fiziksel yaralarınız zaman içerisinde geçer lakin içsel olarak yaşadığınız yaralar, sizinle birlikte mezara kadar gider. Şiddet ortamı içerisinde büyüyen bir çocuk, kocaman bir delikanlı olduğunda, başını sevene boyun eğecektir. Travmatik bir olay yaşayan küçük kız çocuğu, ilk elinden tutanın onu kaldıracağını düşünecektir. Sevgi, tüm yaraların iyileşmesini elbette sağlar, karşılıklı ise.

Karşılıksız sevgiler içerisinde olmak, can yeleği giydiğiniz denizde boğulmak gibidir. Kıyıyı gördüğünüz halde yüzememeniz, attığınız her kulaçta sürüklenmeniz demektir. Bu nedenle sevginin iyileştirici gücünü kullanırken önce kendinizi sevmeniz önemlidir. Siz kendinizi sevmezseniz, bir başkası sizi nasıl sevebilir ki? Nasıl yaralarınızı görür ve dokunabilir ki?

“Sevgi, insanları iyileştirir. Hem onu verenleri, hem de onu alanları.” – Karl Menninger

Kendinizi Sevmek Yolun Başıdır

Hayat, inişli – çıkışlı ve sert rüzgarların olduğu bir yoldur. Siz de bu yoldaki rüzgar gülü. Çevrenizden birçok insan geçer. Güzelliğinizi pek çok insan görür. Önemli olan güzelliğinizin görülmesi değil, sert rüzgarlar karşısında döndüğünüzde, o rüzgarların sizde bıraktığı hasarı görebilmektir. Aksi halde herkes sevebilir. Herkes size yakın olabilir ve herkes güzelliğiniz ile büyülenebilir. Marifet güzellikte değil, kalbinizin içindeki derinlikleri görebilen ve tüm kırgınlıklarınız, yaşanmışlıklarınız, sevginiz ve üzüntüleriniz ile sizi sevebilendedir.

“Aşk, mükemmel kişiyi bulmak değildir, mükemmel olmayanı mükemmel bulmaktır.” – David Baird

Tüm Karanlıklar Sevgi ile Aydınlanabilir

Her gecenin bir sabahı, her sabahın bir gecesi olduğunu hatırlayın. Her sabaha uyandığınızda, kendi karanlığınızı aydınlattığınızı hatırlayın. Bir başkası size mum ışığı ile geliyorsa, bilin ki siz deniz fenerisiniz. İlişkilerinizi, yaşamınızı en net, en güzel şekilde aydınlatacak olan sizsiniz, bir başkası değil. Sadece siz!

Tüm karanlıklardan sevgi ile kurtarabilirsiniz. Saç tellerinizi severek, ellerinizi severek, kilonuzu, boyunuzu, yaşınızı severek ya da acılarınızı severek… Kendinizi sevmek bir tek güzel yönlerinizi görmek de değildir. Tüm kötülüklerinizi, kötü yanlarınızı, zaaflarınızı ve bencilliğinizi görerek sevmeniz gerekir. Bir insan nerede hata yaptığını, nerede pişman olduğunu, nerede iradesiz ve zayıf olduğunu biliyorsa, sevgiden asla korkmayacaktır. Çünkü sevilebilmek ve sevmek için üzüntülere, mutluluklara hazır olmak gerekir. Ne kadar mutluysanız, o kadar da üzüleceksiniz. Aşkın, sevginin kuralı daima mutlu olduğunuz kadar üzülmekten geçecektir. Bu nedenle, önce kendinize ışık olun, sonra başkalarına.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.