Ekonomistlere Soruldu: Thanos Dünyadaki Nüfusu Yarıya İndirme Konusunda Haklı mı?

BBC programında, son zamanların en ilginç konusu tartışıldı. İki değerli ekonomistin yer aldığı ekonomi programında, Marvel yapımına ait olan Avengers filminde yer alan kötü karakter Thanos’un, dünya nüfusunu yarıya indirme konusunda haklı olup olmadığı tartışıldı. Mevcut kaynakların kıt olması sebebiyle dünya nüfusunu yarıya indirme planı olan Thanos, tüm canlıların daha iyi bir yaşam sürebilmesi açısından bu hayalin peşinden koşmaktaydı. Peki Thanos, gerçekten haklı mıydı?

Yaklaşık olarak 5 yıldır bu hayalin peşinde koşan hayali karakter, aslında insanlığın aydınlanması için bir fikir mi ortaya sundu? BBC’de yayımlanan ekonomi programlarından biri olan “Aşağı Yukarı: İstatistiklerin Ardında” yayınında ekonomistlere bu soru soruldu. Antropoloji Uzmanı Sharon DeWitte ile filmlerin arka planındaki ekonomi araştıran Blog Yazarı Zachary Feinstein arasında tartışıldı. DeWitte ile Feinstein birbirinden zıt fikirler sundu.

DeWitte’a göre, Thanos tarafından ortaya atılan bu fikir sayesinde insanlığın yaşam süresini uzatmak gerçekten mümkün! Konuya örnek olarak 14. yüzyılda yaşanan ve tarihte “Büyük Veba” olarak bilinen olayı gösteren DeWitte, o zamanlarda yayılan hastalık sebebiyle bölgedeki nüfusun yarısından çoğunun öldüğünü ifade ederek şunları söyledi: “Belki de vebadan 200 yıl sonra dahi insanlar daha uzun yaşıyordu. Veba nedeniyle çok kısa sürede çok fazla insan öldü ve iş gücünde keskin bir düşüş yaşandı. Bu, hayatta kalanlar için eskisine göre daha fazla ekonomik fırsat anlamına geliyordu. Reel ücretler ve insanların satın alım gücü artmıştı.”

Nüfus azalınca ekonominin dengeli bir hale geldiğini belirten Dewitte, insanların kaliteli bir hayata nüfusu az olan bölgelerde kavuştuğunun üzerinde de durarak fikirlerine şu cümleleri de ekledi, “Örneğin İngiltere’de tarım işçilerin aldığı reel ücretin iki katına çıktığı görülüyor. Alım gücü artınca, beslenme kaliteleri de arttı.”. Bu durumda DeWitte, Thanos’u haklı bulduğunu ifade etmiş oluyor. Fakat ünlü Antropoloji Uzmanı, nüfusun azaltılması için katliam yaşanmaması gerektiğini de savunuyor. Kendisinin bu konudaki fikri de nüfus artışını önleyecek bilimsel bir unsurun bulunması! Bu sayede, yaşam kalitesi artabilir…

Zachary Feinstein ise Sharon DeWitte tarafından yapılan yorumların hiçbirine katılmadığını belirterek, Thanos’un fikrinin tamamen bir hatadan ibaret olduğunu ve her şeyin böyle bir durumda daha da kötü olacağını ifade ediyor. Feinstein,  “Bir toz bulutuyla, çalışanlarınızın yarısını kaybettiğinizi hayal edelim. Bu durumda uzmanlık alanı olan her türlü şirket, otobüs faktörlerini aşardı. Belki küçük şirketler hayatta kalırdı ama bu sanal alemde Google, Amazon ve Facebook gibi dev şirketler çok ciddi sorunlar yaşardı.” diyerek açıklamasını yapıyor ve ekliyor:

“Thanos’un senaryosunda ev ihtiyacı olan insan sayısı da yarıya inecek, talep azalacak ve ev fiyatları önemli ölçüde düşecek. Bu iyi bir haber gibi görünse de çok az kişiye yarayacak ve ekonomide durgunluk yaşanacak. Thanos’un senaryosunda ev ihtiyacı olan insan sayısı da yarıya inecek, talep azalacak ve ev fiyatları önemli ölçüde düşecek. Bu iyi bir haber gibi görünse de çok az kişiye yarayacak ve ekonomide durgunluk yaşanacak. Malthus yanılıyor. Thanos da öyle…”