En İyi Yeteneğiniz Sizi Terk Etmeden Önce Ne Yapmalısınız?

Halk arasında yaşına rağmen halen daha güzelliğinden ödün vermemiş kadınlar için “Şarap gibi!” benzetmesi yapılır. İş hayatındaki yetenekli çalışanlar da tıpkı bu benzetme gibidir. Değerleri, yaşadıkları deneyimle artar. Deneyim elde ettikçe güzelleşir ve olgunlaşırlar. Fakat bir şirketin yetenekli bir çalışana sahip olması her zaman için olumlu bir durumu ifade etmez. Olumlu olduğu kadar olumsuzdur da… Çünkü yetenekli bir çalışan her an kaçıp gitme potansiyeline sahiptir.

Eğer sizi terk etmeye hazırlanan yetenekli bir personeliniz varsa ve bu kişiyi kaybetmek istemiyorsanız, onu elde tutmak için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Maaşını arttırmak, prim vermek ya da pozisyonunu yükseltmek alternatif çözümler olsa da yapmanız gereken şey daha farklıdır! Peki bunlar nelerdir?

Şirketinize Sığdırın

Sizin için oldukça değerli bir yetenek olduğunu düşündüğünüz personeliniz sizi terk etmeden önce o kişinin şirketiniz içerisinde sığıp sığamadığını anlamalısınız. Yani yeteneğiniz, şirket içerisinde mutlu mu değil mi bilmelisiniz. Yetenek bakımından üstün düzey olan personeliniz için oluşturmanız gereken şey, aidiyet duygusudur. Bu duyguyu yüklerseniz, kendisine ne kadar çok teklif gelirse gelsin, bu teklifleri kabul etmeyecektir.

Şirketinizin vizyon ve misyon değerleri ile yeteneğinizin bağ kurması da oldukça önemlidir. Şirket kültürüne aşina olan bir personelin farklı şirket içerisinde çalışması gözünde büyüyecek bir durumdur. Şirket kültürünüzün eğlenceli, özgün, şeffaf ve dürüst bir ortamdan oluşması, özellikle yürekten bir bağa sahip olması oldukça önemlidir. Daha da öze indirgemek gerekirse, aile gibi olmalıdır.

Esneklik Tanıyın

Şirket içerisinde pozisyona ya da göreve bağlı olarak oluşturduğunuz bir çalışma saati mevcut olabilir. Örneğin İnsan Kaynakları departmanında çalışan personelleriniz sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında çalışıyor ama CEO olarak görev yapan personeliniz 10.00 ile 17.00 arasında görevlerini yerine getiriyor olabilir. Yetenekli olarak gördüğünüz personel hangi pozisyonda ya da görevde olursa olsun, esneklik tanımanız gerekir. Çalışma programının personelinize uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bu bir tek yetenekli personeliniz için de geçerli değildir. Personellerinize esneklik tanımanız, iş yerindeki baskı ve stres ortamını azaltacaktır. Personellerinizin verimlilik düzeyinin en iyi olduğu saati belirlemelisiniz. Başarısızlıklara engel olmanın püf noktası zaman yönetiminde başarılı olmaktan geçer. Etkili zaman yönetimi yapan bir lider personellerine de örnek olur. Bu da personelin başarısını, verimliliğini ve motivasyonunu direkt olarak etkiler.

Bir diğer esneklik sağlanması gereken nokta ise yıllık izinlerdir. Personelleriniz yıllık izin talep ettiğinde ciddi bir durum söz konusu olmadıktan sonra kesinlikle yıllık izin kullanmalarına izin vermelisiniz. Yetenekli personelinizi kaybetmemek için yıllık izni de kullanabilirsiniz. Akıllı bir yönetici yıllık izin verdiği dönem içerisinde maddi yönden personelini tatmin etmesini bilmelidir. Hiç beklenmedik anda gelen terfi ya da maaş yükseltme haberi, çalışanınızın size bağlı kalmasını sağlayacaktır.

Verimlilik Acı Vermeye Başlıyorsa

Yetenekli olan personelinizin de bir insan olduğunu daima kendinize hatırlatmanız gerekir. Bedensel yorgunluk, dinlenme ile geçebilir fakat zihinsel yorgunluk hemen geçebilen bir şey değildir. Bu nedenle verimlilik ya da yüksek düzey performans göstermek bir süre sonra acı vermeye başlayabilir. Bu durumda dizginleri ele almanız gerekir ama dizginleri sıkmadan, belli bir düzeyde tutarak devam etmelisiniz. Önemli olan nokta, personelinize inandığınızı göstermektir. İnandığınızı göstermek, dizginleri ele almanıza gerek bile kalmadan problemi çözmenize yardımcı olabilir.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta acı veren şeyin, tutkularla bağlantılı olduğudur. Verimlilik acı verebilir ama ortada bir tutku varsa, bu acı, tatlı gelmeye başlayacaktır. O halde bu konuda da bir avantaja sahip olduğunuzu fark etmelisiniz. Personelinizin tutkularını bilmek, onu işe adapte etmenizi ya da personelinizin yanınızda kalmasını kolaylaştıracaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.