Erteleme Arzunuzu Nasıl Ertelersiniz?

Günlük yaşam rutininiz içerisinde gerçekleştirmeniz gereken her işi yerine getiriyor musunuz? Daha doğru bir şekilde sormak gerekir ise her işinizi zamanında ve yapılması gereken günde yapıyor musunuz? Carleton Üniversitesi tarafından 10 bin kişinin katılımı ile yapılan araştırmaya göre katılımcıların yüzde 94’ü işlerini erteliyor ve bu durumdan mutsuz oluyorlar.

Hepimiz hayatımızda bir kez de olsa işimizi ya da yapmamız gereken eylemi, aktiviteyi, düşünceyi erteliyoruz. Bilimsel araştırmalara göre ebeveynlerinizin ölümünü düşünmeyi ertelemek ile hazırlamanız gereken raporları ertelemek insan beyninde aynı acıya, motivasyon düşüklüğüne ve mutsuzluğa sahip! Şaşırtıcı, değil mi?

Motivasyonunuzu Yükseltin

Erteleme arzunuzun üstesinden gelmek istiyorsanız motivasyonunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Psychology Today tarafından yapılan motivasyon tanımında “Amaçlanan hedefe doğru hareket etme arzusu” bulunuyor. Yani ertelemekten vazgeçmek için motivasyonunuzu yükseltmeniz şart. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Öncelikle her şeyin motivasyon ile başlayacağı düşüncesinden kendinizi kurtarmanız gerekiyor. Her şey motivasyon sonucunda başlamaz. Kimi zaman yeni bir işe girdikten sonra, spor salonuna yazılmadan önce ya da yazıldıktan sonra, güzel bir yemek yedikten sonra motivasyon oluşabilir. Anlayacağınız bu durum tam bir handikaptır. Önemli olan sizi neyin motive ettiğini bilmeniz! Diğer bir şekilde söylemek gerekirse, sizi motive eden şeyleri bulmalısınız.

Annenizle konuşmak, güzel bir yemek yemek, dostlarınız ile eğlenmek, spor yapmak, işe gitmek, yoğun bir iş temposunda çalışmak vs. vs. … Sizi hangi aktivite ya da düşünce mutlu ediyor, motive olmanızı sağlıyor ise zihninizi erteleme arzunuzdan kurtarmak için o şey ile doldurmalısınız.

Bu Döngüye Bir Son Verin

Bir şeyi ertelemek, başka bir şeyi de ertelemek demektir. İş yerindeyken hazırlamanız gereken raporları ertelediğiniz zaman, bu raporların bilgisini patronunuza iletmeyi de ertelemiş olursunuz. Bir sonraki gün yapmanız gereken işleri de diğer günü ertelemeniz gerekir çünkü bir gün öncesindeki işinizi yarına ertelemiştiniz. Bu sürekli olarak başa dönen bir döngüdür ve bu döngüye bir son vermelisiniz.

Kelimenin tam anlamıyla ifade etmek gerekirse bir şeyi bırakmak istiyorsanız, bırakmalısınız. Çünkü bırakmak demek, son vermek demektir. Yani hemen şimdi, ertelemekten vazgeçin ve yapmanız gereken tüm işlerinizi bitirmeye çalışın. Bu aynı zamanda yaşamak ya da çabalamak için bir neden bulmanızı da sağlar. İnsan hiçbir işe yaramadığını düşünür ise depresyon ile de karşı karşıya kalır. Depresyona girmek ister misiniz? Bunu kim ister ki?!

“Hareket halinde olan nesneler hareket halinde kalmaya meyilli olacaktır.” der yazar James Clay. Şöyle düşünün, denize bir taş fırlattığınız zaman o taş denizin dibine batana kadar suda süzülür. Ardından denizin hareketi ile birlikte sürekli olarak yer değiştirmeye devam eder. Bu aynı zamanda Newton tarafından belirtilen bir fizik kanunudur. Hareket halinde olan nesne, hareket halinde kalmaya meyilli olur çünkü fiziki olarak içerisinde enerji depolar. Özetle, hareket halinde kaldığınız müddetçe, yolunuz aydınlık olur…