Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında mutlaka bu soruyu düşünüyoruz, “Eski sevgiliden arkadaş olur mu?”. Elbette olur, fakat her iki tarafında bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Eğer bir taraf bu koşulları yerine getirmiyor ise arkadaş olunamaz. Peki bu koşullar nelerdir? Eski sevgiliniz ile nasıl arkadaş kalmayı başarabilirsiniz?

Kadınlar ve Erkekler

Konuyu öncelikle kadınlar ve erkekler açısından ele almamız gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlar, erkeklere nazaran eski sevgilileri ile daha fazla arkadaş kalabiliyor. Bunun sebebi ise bilimsel olarak hormonlarımızdan kaynaklanıyor. Kadınlar, belli bir zaman zarfı geçtikten sonra, hayatlarındaki insana daha “anaç” bir şekilde yaklaşıyor. Sevgi, bağlılık, yakınlık ve cinsellik kalmadığında anaçlık dürtüleri ile hayatlarındaki insana yaklaşabiliyor. Bu da “koruma içgüdüsünden” kaynaklanıyor.

Erkekler de ise ne yazık ki bu durum daha farklı işliyor. Bir erkeğin, bir kadına arkadaş gözüyle bakabilmesi için cinsel dürtülerini geri plana itmesi gerekiyor. Bu dürtülerin geri plana atılması için beynin sol ön lobunun aktif bir şekilde çalışmalıdır. Erkekler, yapısal farklılıklar gereği daha mantıksal kararlar alır ve hareket ederler. Bir erkeğe “Eski sevgiliden arkadaş olur mu?” dediğinizde, yüzde 90 ihtimalle “Olmaz” diyecektir. Bunun sebebi erkek düşünme sisteminin ihtiyaçlar üzerine kurulu olmasıdır.

Yani, ihtiyaçlar üzerine kurulu olan erkek düşünme sisteminde şu mantık işleyecektir, “Benim bu kadının arkadaşlığına neden ihtiyacım var?”. Kadın düşünme sisteminde ise “En azından dost kalayım, ona destek olurum.” mantığı devreye girecektir. Bu nedenle kadınlar, erkeklere nazaran eski sevgilileriyle arkadaş kalma potansiyeline daha fazla sahiptir.

Eski Sevgiliden Nasıl Arkadaş Olur?

Eski sevgiliden arkadaş olunabilmesi için 4 faktörün ortadan kalkması gerekir;

  1. Cinsel çekim
  2. Romantizm
  3. Bağlılık
  4. Tutku

İlişkilerde bu dört madde sarsılmaz yerini korumakta ve oldukça önemlidir. Bu dört madde ilişki içerisinde tükenmeye başladığında, ilişkiniz de tükeniyor demektir. Tükenen bir ilişki, çıkmaz bir yola girmiştir ve kurtarması da zordur.

Eğer taraflar, bu dört maddeyi birbirlerine karşı hissetmeyi bırakmış ise gerçekten dost olabilirler. Fakat her iki taraftan birinin aklına, “Acaba yıllar sonra da görüşsek beni tercih eder mi?” gibi bir soru geliyorsa ya da uzun zaman sonra görüşülen eski sevgilinin aklına, “Bana karşı hala bir şeyler hissediyor mu?” düşüncesi geliyor ise arkadaş kalınamaz.

Halen daha aynı samimiyeti, yakınlığı, bağlılığı, romantizmi ya da tutkuyu arayan taraf var ise yine arkadaş kalınamaz. Çünkü arkadaşlık söz konusu olduğunda sadece bağlılık ve yakınlık üzerine kurulu bir ilişki bulunması gerekir. Yani o kişiye karşı dürüst ve mesafeli olmalısınız. Sevginiz bir aile üyesine karşı duyduğunuz sevginin ötesine geçmemelidir. Duygularınızı kontrol edemiyorsanız, düşüncelerinizi durduramıyorsanız, o insandan uzak kalmalısınız. Dost kalmak için zorlamamalı, yolunuza devam etmelisiniz.