Evli Olduğunuz Kişi İş Hayatınızdaki Başarıyı Direkt Olarak Etkiliyor!

Farkında olmasanız da iş yaşamınızdaki başarı ile kendi yaşamınızdaki başarı doğru orantılıdır. İş yaşamı ile kişisel yaşamınızın dengede olması bu nedenle önemsenmektedir. Eğer içsel olarak huzurlu olamazsanız, iş yaşamında da huzurlu bir ortam bulamazsınız. Bilim tarafından kanıtlanan bu olay, çevrenizdeki insanların iş hayatınızla doğrudan bir ilişkisi olduğunu söylemektedir.

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, evli olduğunuz kişi ile birlikte aldığınız kararlar, iş ve özel yaşamınızı büyük ölçüde etkiliyor. Başarıya ya da başarısızlığa ulaşmanızda katkıda bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre destekleyici nitelikte olan eşler, başarı şansını arttırırken, sürekli olarak olumsuz yergi ve yargılarda bulunan eşler başarısızlığa sürüklüyor.

163 adet evli çift üzerinde yapılan araştırmaya göre varılan sonuçta, eşleri destekçi olan kişiler daha fazla sorumluluk altına giriyor ve daha zor görevler üstlenebiliyor. Yapılan araştırmada evli çiftlere bir seçim hakkı veriliyor ve bu seçim doğrultusunda da yaşanan etkileşimler not ediliyor. Verilen seçim hakkı ise şu şekilde yer alıyor: ya bir bulmaca çözülecek ya da bir ödül için rekabet edilecek.

Eşleri tarafından cesaretlendirilen ve desteklenen kişilerin rekabet etmeyi, olumsuz yönde konuşmalar yapan eşleri bulunan kişilerin ise bulmaca çözmeyi seçtiği de bu sayede kanıtlanmış oluyor. Fakat araştırma burada da bitmiyor. Çiftlerin bu araştırma sonrasındaki 6 aylık ilişki süreçleri de takip ediliyor. Zor seçimi yapan çiftlerin, bulmaca çözümü yapan çiftlerden daha mutlu olduğu da burada tespit ediliyor.

Araştırma Baş Yazarı Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümü profesörü Brooke Feeney’in açıklaması ise şu şekilde yer alıyor:

“İnsanların özel karar aşamalarında yaptıkları seçimlerin (bir iş fırsatı peşinde koşmak ya da yeni arkadaşlar aramak gibi) uzun vadeli refahları için çok önemli olduğu fikrine destek bulduk. Eşleriniz, yaşam fırsatlarını benimseyerek başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ya da büyüme fırsatlarını takip etmenizi daha az olası kılarak gelişme sürecinizi engelleyebilirler. ”

Bu konuda ünlü isimlerden de alıntılar yapan Feeney, Barack Obama ve Mark Zuckerberg’in eşleri ile ilgili olarak şu notları kaydettiğini dile getiriyor:

“Açıkçası Michelle olmadan yaptığım hiçbir şeyi yapamazdım. Daha önce bana aklımı başımda tutanları, dengemi sağlayanları, baskı ile başa çıkmama yardımcı olanları soruyordun. İşte bu genç bayan… Ona her gün pek çok açıdan güveniyorum. – Baracak Obama”

“Priscilla hayatımdaki en önemli kişidir, bu yüzden buradaki zamanımda inşa ettiğim en önemli şey odur. – Mark Zuckerberg”

Bu noktada iş hayatında başarılı olmak isteyen kişilerin çevresindeki insanlara dikkat etmesi gerektiği sonucuna da varılıyor. Hayatınızdaki eş harika olduğu müddetçe, ki harika olmasını sağlayan şey sizi tam anlamıyla desteklemesi, iş hayatında da harika bir insan oluyorsunuz. Sadece size inanan tek bir insanın bile bulunması, şu an başarmak istediğiniz pek çok şeyi başarmanızı sağlıyor.