Finansal Alanda Rahatlamak İsteyenlere 5 Tavsiye

Hem özel hem de iş hayatınızdaki finansal kontrolü sağlayabilmeniz için belli bir bilince sahip olmanız gerekir. Maddi sıkıntılar günümüz Türkiye’si içerisinde daha zor bir hal almıştır. Hal böyleyken finansal açıdan kontrolü elde tutmak daha da zor olabilmektedir. Bu durumda “finansal farkındalık” yaratılması gerekir.

Finansal alanda farkındalık yaratabilmeniz için uygulayabileceğiniz 5 farklı strateji bulunmaktadır. Bu sayede, hayatınızdaki maddi kontrolü rahatça sağlayabilirsiniz. Finansal alanda kontrol sağlamak, daha kolay birikim yapmanızı da sağlayacaktır. Birikim ve yatırım yapmak istiyor, maddiyatınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, mutlaka uygulamanız gereken bu stratejileri bilmelisiniz.

Hesaplarınızı daima kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz. Geleceğe dair birikim yapmak istiyorsanız, hesaplarınızda olan paradan daha fazlasını biriktirmeye çalışmalısınız. Var olana değil, var olacak olana odaklanmalısınız. Finansal alanda farkındalık için ilk kural, var olan parayı değerlendirmektir. Bunun için vadeli hesap açabilir, birikim hesabı oluşturabilirsiniz.

Maddi durum inişli ve çıkışlı bir yoldur. Bu nedenle çoğu zaman yaptığınız hesaplar, karşılaşacağınız durumlarla uyuşmayabilir. Düzenli ödemelerinizi aksatabilir, bu ödemeler sebebiyle gergin olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sorumluluk duygularınızı geliştirmelisiniz. Borçlu olduğunuz kurum ya da kişilerle görüşme yapmalısınız. Borcunuzla yüzleşmeli, size finansal alanda gerginlik yaratan maddi durumlarınıza karşı korkularınızı yenmelisiniz. Korku, birikim yapmanız için bir engeldir. Bu engeli ortadan kaldırmalısınız.

Her zaman için finansal gelirinizin en az yüzde 5’lik kısmını birikiminize ayırmalısınız. Finansal alanda farkındalık yaratmanın üçüncü temel kuralı, elinize geçen gelirin yüzde 5’i kadarını, geleceğiniz için yatırım yapmaktır. Belirli aralıklar içerisinde, birikiminize yüzde 5 oranında para koymaya çalışın. Bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir. Bu sayede farkındalık yaratarak amacınız doğrultusunda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Gelecek zamanlar içerisinde bu oranı kendinize göre arttırabilirsiniz. Örneğin maaşınıza alacağınız zam oranında, birikim yapacağınız oranı arttırabilirsiniz.

Yaşam alanınızın finansal durumunuzu etkilediğini biliyor muydunuz? İnanamayabilirsiniz fakat yaşam alanınız ne kadar düzenli ve temiz olursa, finansal alandaki başarınız da o denli temiz ve düzenli olmaktadır. Çevrenizde size fazlalık yapan eşyalardan kurtulmayla işe başlayabilirsiniz. Günümüzde ikinci el ürünlerin satıldığı birçok uygulama mevcuttur. Sizlere fazlalık olarak gelen ürünleri buralardan satışa sunarak gelir elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz geliri, birikiminiz için ayırabilirsiniz. Bu sayede birikiminizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Para kazanmak, birikim yapmak oldukça zordur. Birikim yapmak, para kazanmaktan daha zor bir süreçtir. Uzun vadeli planları gerçekleştirmek adına yapacağınız birikim için mutlaka nakit para ile işlerinizi halletmeye çalışmalısınız. Uzmanlara göre de harcama şeklinin nakit olması, parayı daha dikkatli kullanmanızı sağlamaktadır. Eğer ödemelerinizi umarsız bir şekilde yapmaya kalkarsanız, kredi kartlarına fazlaca yüklenirseniz, ödemelerinizi kontrol altına almakta ve harcamalarınızı kontrol etmekte zorlanırsınız. Bu nedenle her zaman için nakit kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.