Fobilerin Fobisi Panofobi

Hemen hemen herkesin fobileri var. Hepimizin ayrı ayrı olsa da birtakım korkuları ve endişeleri var. Buraya kadar her şey normal. Ya tüm fobilere sahip olan insanlar? Her şeyden korkma durumuna ne denir? İşte o zaman devreye panofobi giriyor.

Her şeyden korkma fobisine panofobi deniliyor. Yani panofobi, bir nevi fobilerin fobisi oluyor. Kelime olarak kökeni Yunancaya dayanıyor.   Hepsi, tümü anlamlarını taşıyan pan kelimesi ve korku anlamında olan fobi kelimesi birleşince ortaya panofobi çıkıyor. İngilizce yazışı ise ‘Panphobia’.

Her şeyden korkma fobisi olan panofobinin kelime olarak incelemesini yeterince yaptık sanırım. Şimdi gelelim bu fobinin nasıl bir şey olduğuna…

Her Şeyden Korkuyorsanız Panofobiniz Var

Dünyanın kötülükler üzerine kurulduğunu düşünüyor veya mevcut tüm fobileri üzerinizde taşıyarak her şeyden korkuyorsanız siz de panofobi hastalığına sahip olabilirsiniz.

Her şeyden korkma korkusu pek sık rastlanan bir durum olamamak ile birlikte panofobisi olan birinin bir ömür boyu bu hastalık ile yaşayacağı kaidesi de yoktur. Genellikle bu fobi zaman zaman ve bazı olaylardan sonra tetiklenerek ortaya çıkar.

Panofobi Açıklanamayan Bir Korku Girdabında Olmak Gibi

Kendinizi bir girdabın içerisinde gittikçe dibe doğru giderken düşünün. Çevrenizdeki hortum o kadar kuvvetli ki karşı koymanızın mümkün olmadığını düşünüyorsunuz. Her şeyden korkma fobisine sahip olan bir bireyin hissettikleri de aynı bu şekildedir. Etrafında gördüğü her şeyden, herkesten korku duymaya başlar. Nedenini kendisi de bilmez ve sorulduğunda mantıklı bir açıklaması yoktur. Hissettiği sadece anlamsız, derin bir korku ve üzerine karabasan gibi çöken korku girdabıdır. Çırpınamaz, gözleri açıktır ve gördüğü her şey korkutucu, ürkütücü bir hal alır.

Nefes Almaktan Bile Korkmak?

Her şeyden korkmak anlamında olan panofobi hastalığına sahip olan bir kişinin korkuları gerçekten çok karmaşık, anlamsız ve derindir. Kimi zaman bu hastalar nefes almaktan dahi korku hissine kapılabilmektedir. Nefes aldığınızda korku duymanızın nasıl bir durum olduğunu düşünebiliyor musunuz? Normal bireyler için abartılmış bir durum görünse de maalesef ki bu hastalığa sahip olan bireylerin korku ile savaşı bu kadar anlamsız ve derindir. Hastalığın en kötü yanlarından biri de kişide her an ve her saniye kaygı ile birlikte depresiflik hissini yaşatmasıdır.

Panofobinin Tek Tedavisi Psikolojik Yöntemler

Her şeyden korkma fobisinin ilaç ile tedavisi henüz tıbben mümkün değildir. Psikolojik bir hastalık olan panofobi, tedavi aşamasında genellikle en derin ve rahatsız edici korkulardan başlanarak teker teker yok edilmeye çalışılır. Seansların sayısı arttıkça korkulan şeylerin sayılarında da azalma görülür.

Kişisel gelişim teknikleri ve yeni alternatif tıp dallarından biri olan NLP teknikleri ile panofobi tedavileri yapılabilmektedir.

Panofobi Hastalığının Kaynağı Sadece İnsanın Kendi Aklıdır

Panofobi konusunda rahatsızlık yaşayan biri her şeyden korkar ancak bu korku aslında çevresi ile ilgili değildir. Tek nedeni kendi beyninin üretmekte olduğu korku hormonlarıdır. Durum artık öyle bir vahim hal almıştır ki kişi yaşamını korku olmadan sürdüremez. Sürekli içinde derin korkuları yaşar ve kendini buna bilinç altı düzeyde mecbur hisseder. Korku hormonlarının bu kadar üst düzeyde işlemesini ise tetikleyen bir olay vardır. Bu olayın tespiti ile tedavi süreci hızlanmaktadır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.