Fransa Gezi Rehberi

Fransa denildiği zaman akla ilk olarak akla Paris gelmektedir. Aşkın şehri Paris’le tanınan ülkenin hem UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan hem de turistler tarafından en çok ziyaret edilen gezi yerleri bulunmaktadır. Batı Avrupa ülkesi olan bu şehrin Paris dışında gezilecek yerlerini mi merak ediyorsunuz? İşte Paris dışında ülkede gezebileceğiniz yerler…

Marsilya

Ülkenin Güneydoğu kısmında yer alan Marsilya, Fransa liman şehirlerinden biri. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Marsilya aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehri olduğu için Antik Roma döneminden ve Orta Çağ’dan kalma mimarileri ve kalıntıları bulunmaktadır.

Marsilya’da Borely Parkı’nı gezebilir, burada bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Burada bulunan Calanques kayalıklarında fotoğraf çekilebilirsiniz. Borely Parkı çevresinde küçük dükkanlar bulunduğu için birçok hediyelik eşya ürünü satın alabilirsiniz.

Tarihi ve turistik mekan açısından Marsilya içerisinde Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi (MuCEM) gezilebilmektedir. Ünlü mimar Le Corbusier tarafından tasarlanan Unité d’Habitation’ı görülmeye değer yerlerden biridir. Buranın içerisinde Notre Dame de la Garde Kilisesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Lyon

Fransa Rhone-Alpes bölgesinde yer alan Lyon, Marsilya ile Paris arasında yer alan bir şehirdir. Bu şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de bulunuyor. Lyon içerisinde üç üniversite bulunuyor ve öğrenci şehri olarak da biliniyor. Eğer ülke mutfağını tanımak istiyorsanız mutlaka Lyon’da geziye çıkmalısınız. Çünkü bu şehir, ülkenin mutfağını tanıtmakta ön plana çıkıyor.

İki farklı bölümden oluşan Lyon şehrinin klasik mimariyle süslenmiş bölümüne “Vieux Lyon” deniliyor. Diğer bölüm ise 19. yüzyılın hakim olduğu inşalarla kaplı bir gezi imkanı sunuyor. Bu bölümün en çok ziyaret edilen yeri Notre Dame de Fourviére Bazilikası olarak bulunuyor. Aynı zamanda şehrin bir sembolü olarak da görülüyor.

Fransa Lyon şehrinde içerisinde gezebileceğiniz diğer mekanlar: Brotteaux’daki Tete d’Or parkı’da Saône Nehri, Beaujolais bölgesi üzüm bağları ve bağbozumu, “Alplerin Venediği” olarak bilinen Annecy Köyü olarak yer alıyor.

Strazburg

Strazburg yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Fransa şehirlerinden birisi. 1988 yılında listeye giren Strazburg, Avrupa kıtasının barış sembolü olarak yer alıyor. Fransa ülkesinin Alsas Bölgesi’nde başkent olan bu şehir, ülkenin Almanya ile sınırında bulunuyor. Ülke kültürünü hissetmek için tercih edebileceğiniz yerlerden birisi olan bu şehir, Avrupa Parlamentosu’na da ev sahipliği yapıyor.

Şehir içerisinde turistler tarafından en popüler gezi alanı Grande Ile olarak yer alıyor. Bu yapı, Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini sunuyor. Binanın tahmini olarak 300 yıldır ayakta olduğu düşünülüyor.

La Petite France semti de mutlaka görülmesi gereken Strazburg gezi yerleri içerisinde yer alıyor.

Loire Vadisi

Loire Vadisi, ülke içerisinde “Fransa’nın bahçeleri” olarak biliniyor. 280 kilometre uzunluğunda bulunan bu vadi, Orta Çağ zamanlarından bu yana kullanılan yerleşim alanlarından birisi. Bölge içerisinde Orleans ve Tours gibi iki büyük şehir bulunuyor. Bu şehirlerin dışında Blois, Amboise, Angers, Chinon gibi küçük şehir ve kasabalarda yer alıyor.

“Şatoların Şehri” olarak da bilinen Loire Vadisi’nde gezebileceğiniz en görkemli şato Chenonceau Şatosu’dur. Bu şatodan sonra Chambord, Villandry, Amboise, Rivau, Chinon ziyaret edilebilir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.