Geleceği Gördüğünüze İnandıran Psikolojik Sendrom: Cassandra Sendromu

Filmlerden de pek çok kez aşina olduğumuz geleceği gören kişilerin yaşadığı psikolojik rahatsızlıklardan biri Cassandra Sendromu’dur. Bu sendrom bireyin geleceği gördüğüne ve gelecekte yaşanacak kötü olaylar olduğuna inanmasını sağlar. Birey gelecek hakkındaki dehşet olaylardan bahsettiğinde kimse ona inanmaz. Sonucunda da Cassandra Sendromu meydana gelir.

Birey, 10 saniye sonrasında bile yaşanacak kötü bir olaydan bahsediyorsa bu sendromu yaşıyor olabilir. Çevresini ikna etmekte zorlanır ve sürekli olarak alay konusu olur. Pek çok filmde de geleceğe dair görüntüler, rüyalar, halüsinasyonlar gören bireylerin bu durumu yaşadığını görebilirsiniz. Örneğin, “Inception” filminin temelinde de bu sendrom yaşanmaktadır. Peki bu sendrom nereden gelmektedir?

Sendrom, Yunan Mitolojisine dayanmaktadır. Truva kralının kızı olan Cassandra, güzelliği ile bilinmektedir. Mitolojideki efsaneye göre Cassandra, güzelliğinden ötürü Tanrı Apollon tarafından ödüllendirilir. Apollon’un ödülü geleceği görme yeteneğidir. Bu ödül kendisine verildiğinde Cassandra’dan beklenen, Apollon’un cariyesi olmasıdır. Fakat Cassandra bunu kabul etmez. Güzeller güzel Truva kralının kızı Apollon’un teklifini kabul etmeyince cezalandırılır.

Apollon, Cassandra’yı lanetleyerek yine geleceği görme yeteneğini verir fakat geleceğe dair kötü şeyleri görmesini sağlar. Bu kötü şeylere de çevresindeki insanların inanmasını engeller. Cassandra yaşanacak Truva Savaşı’nı da görür. Savaşın korkunç sonuçlarını herkese anlatır fakat kimse ona inanmaz. Yaşamış olduğu çaresizlik, kimsenin ona inanmaması Cassandra’nın ölümüne sebep olmuştur.

Cassandra’nın ölümü Agamennon’un karısı tarafından yapılan plan sonucunda gerçekleşmiştir. Agamemnon’un karısı, kocasını ortadan kaldırmak ister ve bunun için de bir plan yapar. Kocasını pusuya düşürecektir. Dolayısıyla Cassandra’dan yardım ister. Cassandra Agamemnon’un ülkesine geri dönecek olan gemiyi askerler tarafından Yunanistan açıklarında durdurulmasını sağlar. Agamemnon, Cassandra’ya çok güvense de onun hain planını öncesinden fark etmiştir. Askerleri kendi himayesi altına almıştır. Böylelikle Cassandra kendi yeteneği, kendi laneti ve kendi yaptığı planın içerisinde kendisi pusuya düşürerek ölmüştür.

Psikolojide Cassandra Sendromu olarak adlandırılan psikolojik rahatsızlığın dayandığı efsane bu şekilde yer alır. Günümüzde bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin sosyal yaşantılarının olmadığı, arkadaş ortamları içerisinde dikkate alınmadığı ve sürekli olarak kendisiyle alay edildiğini görebilirsiniz. Çünkü bu hastalık bireyin kendisiyle de içsel bir çelişkiye düşmesine sebep olur. Bu sendromu yaşayan kişilerde ek olarak depresyon, anksiyete, strese bağlı çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülür.

Sendromun bulunduğu kişilerde görülebilecek belirtiler şu şekilde yer alır:

  • Sürekli olarak geleceğe dair söylemlerde bulunmak
  • Sosyal çevresinin olmaması ya da sosyal çevresinde kendisine inanan bir insanın olmaması
  • İçsel olarak kendini sürekli yalnız hissetmek
  • Bireyin sürekli olarak kendisini kötü olayların yaşanacağına inandırması
  • Yaşanan her türlü olaydan olumsuz sonuç çıkarmak
  • Özgüven düşüklüğü ve yalnız takılma ihtiyacı hissetmek
  • Sürekli olarak bireyin rüyalarında kabus görmesi, geleceğe dair rüyalar görmesi