Gelecek 10 Yılınızı Belirlemenizi Sağlayacak 4 Soru

Yaşamımızda bir noktaya varmak istiyorsak, kendimize soru sormalı ve bu soruları cevaplandırmalıyız. Çünkü insan kendisini sınadığı müddetçe hedeflerine ulaşabilmekte ve hayatına farklılık katabilmektedir. Yaşanılan olaylara ve durumlara karşı farklı bakış açıları elde etmek için mutlaka sorular sorulması gerekir. Bu sorulara cevap vermek, geleceği de belirler. Çünkü alınan cevaplar doğrultusunda geliştirmeler, yenilikler yapılabilmektedir.

Geleceğimizi planlarken mutlaka 1 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık planlamalar yapmamız gerekir. Bir hedef belirleyeceksek bu hedefin bir başlangıcı ve bitişi olmalıdır. Dolayısıyla planlama yaparken bu zaman dilimlerini kullanmak önemlidir. Bir düşünün, 10 yıl sonra hangi hedeflerinizi gerçekleştirdiniz? 10 yıl sonraki yaşamınızda hangi noktaya vardınız? Biraz korkutucu gözükse de doğru sorular sorarak gelecek 10 yılınızı planlayabilirsiniz. İşte gelecekteki 10 yılınızı belirlemenizi sağlayacak sorular!

1.      Hayatımı geliştirmek için ne yapabilirim?

Geleceğinize dair bir planlama yapmak istiyorsanız öncelikle kendinize sormanız gereken soru budur. Şu an ne yaşıyorsunuz, yarın ne yaşayacaksınız ve gelecek 10 yıl içerisinde hayatınızı geliştirmek için ne yapmalısınız? İnsanlar zaman içerisinde istekleri doğrultusunda kararlar alabilmektedir. Belli bir noktadan sonra bu kararlar alışkanlık haline geleceği için rutin olacaktır. Sürekli olarak bir rutini takip etmek ise hayattan zaman içerisinde zevk alınmasını önleyecektir. Dolayısıyla sürekli olarak kendinizi geliştirmek ve yenilemek zorundasınız. Bunu yapmak için de hayatınızda değişimlere gitmeniz gerekir. Gerçek mutluluk, değişim de saklıdır.

2.      Başarısız olmayacaksam eğer neyi yapmak isterdim?

En önemli sorulardan biri de budur. Kendinize mutlaka şunu sorun, başarısız olmayacağınızı bilseydiniz şu an ne yapmak isterdiniz? İşte bu sorunun cevabı, hayatınızdaki en büyük hedeftir. Başarısız olmayacağınızı bildiğiniz şey her ne ise onu uygulamaya başlayın. Hayal edin, gerçekleştirin. Mühim olan her zaman için denemektir. Deneyin, yanılın, deneyin ve tekrar yanılın. Ama yapın.

3.      Ben lider biri miyim?

Benzersiz yeteneklere, becerilere sahip olabilirsiniz. Fakat önemli olan bu beceri ve yeteneklere sahip olmanız değil, onları yönetmektir. Bir şeyi başarmak istiyorsanız kendinize sorun, “Ben lider biri miyim?”. İçinizdeki lider gücü ortaya çıkarın. Çünkü sizden başkası hayatınızı kontrol edemez. Bu kontrolü sağlamak için hangi konumda olursanız olun, duygularınızı ve düşüncelerinizi liderlik özelliklerinize göre yorumlayın. Bu sayede belli bir hedefe yönelebilirsiniz.

4.      Beni mutlu eden şeyler nedir?

Gerçekten sizi neyin mutlu ettiğini kendinize hiç sordunuz mu? Hayatımızdaki en önemli sorulardan biri de budur. Sizi neyin ya da nelerin mutsuz edeceğini cevaplamak, mutlu edeceğini bildiğiniz şeyleri söylemekten her zaman daha kolaydır. Siz zor olanı yapın ve sizi mutlu eden şeyleri keşfedin. Ardından bu mutluluk için neler yapmanız gerektiğini keşfedin. Bu sayede belli bir hedef doğrultusunda giderken karşınıza çıkan engeller ile nasıl mücadele etmeniz ve motivasyonunuzu da nasıl yüksek tutmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.