Gelecek 10 Yılınızı Planlarken Kendinize Bunları Sorun!

2020 yılına yeni bir 10 yılın başlangıcı olarak adım attık. Her yıl yaptığımız gibi kendimize bir yeni yıl planı hazırladığınıza eminim. Sadece tek bir yılı planlamak yerine 10 yıllık bir kalkınma planı hazırlamak daha iyi olmaz mıydı? Kendiniz için bir farkındalık yaratmaya ne dersiniz? 2020 yılı ile birlikte gelecek 10 yıl içinde hedeflediklerinizi, hayallerinizi ve planlarınızı bir köşeye not etmeye ne dersiniz?

Peki sizin hedefleriniz neler? Hedef belirlemek sandığımız kadar kolay değil. Uzmanlar hedef belirlerken, doğru bir yol izlemek adına kendinize sormanız gereken bazı soruların olduğunu söylüyorlar. Hem bu yıl hem de gelecekteki 10 yıl için hedeflerimizi belirlerken hangi soruları sorarak yola çıkmanız gerektiğini anlatıyoruz!

Hangi Durumlar Bizim İçin Tuzak Olabilir?

Hayat inişleri ve çıkışlarıyla birlikte yaşamaya değer olsa da bazı tuzaklar bizi içine çekmek için adeta pusuda bekliyorlar. Bu tuzaklar için hayatlarımızdaki park yerleri diyebiliriz. Sizin de hayatınızda kendinizi kapana sıkışmış gibi hissettiğiniz anlar vardır. Bu anlarda başaramayacağınızı hissedebilirsiniz.

Başladığınız bir işte mutlu olmadığınızı ve kendinizi sıkışmış hissettiğinizi düşünün. Sadece maaş almak ve hayatınızı idare etmek için, ölene kadar sevmediğiniz bir işi yapmak ister misiniz? Sevmediğinizi anladığınız biriyle birlikte olduğunuzda da durum aynı. Hayat, sevmediğiniz biriyle zaman geçirecek ve kendinizi mutsuz edecek kadar uzun değil. Bu gibi tuzaklar hayatınızda hep olacak. Önemli olan hedeflerinizi belirlerken bu tuzaklardan uzak durmayı başarabilmek.

Sadece Kendi İstediğim Hayatı Nasıl Yaşarım?

Günümüzde insanlara sorsak en büyük pişmanlıklarının, kendi istedikleri hayatı yaşayamamak olduğunu söylerler. Bu doğru. Pek çok kişi istedikleri hayatı yaşamak yerine, insanların ne söyleyeceğini düşünerek başkalarının hayatlarını yaşamayı tercih ediyorlar. Sırf toplumda kabul görme arzusuyla atılan bu adımlar kendi hayatlarının ölüm fermanı gibi bir şey… Size de olmuştur mutlaka. Başkalarının istediği hayatı yaşıyormuş gibi hissettiğiniz zaman biraz durun ve soluklanın. Son 10 yılınıza bir bakın. Çok parlak değil öyle değil mi? Gelecek 10 yılınızı da aynı şekilde geçirmek istemiyorsanız hedeflerinize kendi kararlarınızı ve isteklerinizi koymayı unutmayın.

Kendi Hayatımı Nasıl Geliştirebilirim?

Hayatınızın rutine döndüğünü hissettiğiniz zaman ne yapıyorsunuz? Rutinler zaman zaman düzenli bir yaşam için iyi olmasına rağmen uzun vadede tüm yaşam enerjinizi sömürebilir. İş hayatında yapılanlar bir süre sonra ister istemez rutine dönerken, özel yaşamınızı da bu rutin girdabına soktuğunuz zaman, yaşamdan zevk almadığınızı fark edersiniz. Hayat tamamen öğrenme ve gelişme üzerine kurulu. Ancak böyle bir yaşam içerisinde kendinizi ilerlemiş hissedebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek, daima kendinizin bir üst versiyonu olmak isterseniz, gerçek mutluluğu deneyimle fırsatınız artacak. Kendinizi geliştirmek ve hep daha iyisi olmak için yapacağınız hedefler mutluluğunuzun anahtarı olacak.

Neye Hizmet Edeceğim?

Kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Çok klasik bir soru olduğunun farkındayız ancak oldukça önemli. 10 yıl sonrasına baktığınız zaman enerjiniz ve yaptıklarınızla bu hayatta neler bırakmayı planlıyorsunuz. Hedef belirlerken kendimizi listenin ilk sırasına yazmak harika bir fikir ancak sadece ben merkezli hareket etmek çok doğru değil. Hedef belirlerken uzun vadede diğer insanlara da fayda sağlayacak bir rota çizmek gelişiminizi perçinleyecek ve sizi mutlu edecektir.