Gençler İçin Sosyal Girişimcilik Programı Düzenlenecek

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından gençlere özel “Sosyal Girişimcilik Programı” düzenlenecek. Girişimcilik ve inovasyon konularının güçlendirilmesi, bu doğrultuda toplumsal sorunlara yönelik olarak sürdürülebilir, yaratıcı ve yenilikçi çözümler üretilmesi hedefleniyor. Sosyal girişimciliğin yaygınlaştırılmasının ön planda olduğu program dahilinde gençlerin bu konudaki farkındalıkları arttırılmaya çalışılacak. Program sonucunda birinci, ikinci ve üçüncü olan gençlere de ödüller verilecek.

Kimler Başvuracak?

Toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmayı hedefleyen programa lise ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere tüm gençler katılım sağlayabilecek. Gençlerin girişimcilik ve inovasyon konularına yönelik olarak bilgi ve yeteneklerinin geliştirileceği Sosyal Girişimcilik Programı’nın, ekonomik kalkınma ve sosyal kalkınma konularında oldukça önemli bir proje olduğu belirtiliyor.

Gençler için tasarlanan Sosyal Girişimcilik Programı için başvurular ise 15 Ocak 2019 tarihinde başladı. Program başvuruları 31 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek. Programa katılmaya hak kazanan gençlerin Nisan ve Mayıs aylarında eğitim programları olacak. Bu programlarda gençlerle birlikte iş planları yapılacak ve gençlerin sosyal girişimcilik konusunda kendilerini geliştirmeleri sağlanacak. Program Ekim ayında bitecek. Ekim ayına kadar olan süreçte gençlerden proje gerçekleştirmeleri istenecek. Ekim ayının sonunda ise final etkinliği düzenlenecek ve gençler arasından seçilen üç kişiye ödüller verilecek.

Gençlerin program dahilinde toplumsal sorunlar üzerine projeler oluşturması beklenecek. Yaratılacak olan projelerin eğitim, çevre, engelli ve yaşlı kişiler, toplumdaki cinsiyet kavramı, cinsiyet eşitliği, genç ve çocuk bireyler, mülteci ve göçmenler hakkında olması isteniyor. Bu konularla doğrudan doğruya ilişkili olan projeler arasından seçilecek üç kişiye programın final etkinliğinde para ödülü verilecek. Verilen para ödülü ile birlikte projeler de hayata geçirelecek.

Para Ödülü Verilecek

Program sonucunda birinci olan katılımcıya 25 bin Türk Lirası, ikinci olan katılımcıya 20 bin Türk Lirası ve üçüncü olan katılımcıya ise 15 bin Türk Lirası değerinde para ödülü verilecek. Programla ilgili olarak detaylı bilgilendirme ise Ankara Kalkınma Ajansı’nın web sitesi üzerinden yapılacak. Başvurular da yine Ankara Kalkınma Ajansı’nın internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Gençler sosyal girişimcilik ve inovasyon konusunda oluşturmuş olduğu projelerini hayata geçirebilecek. Birinci, ikinci ve üçüncü olan bireylerin toplumsal sorunlar için bulmuş olduğu yaratıcı fikirler Türkiye’de sürdürülebilir çözümler haline getirilecek.

Konuya yönelik olarak açıklamalar Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık tarafından yapıldı. Şayık, sosyal kalkınma ve ekonomik kalkınma konuları üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Girişimcilik ve inovasyonun sosyal ve ekonomik kalkınmanın bileşenleri olduğunu vurguladı. Gençlerin bu program sayesinde sosyal girişimcilik ve sosyal yenilikçilik ekosisteminin gelişmesi için çeşitli araçlar ile düşünsel ve finansal alanda farkındalıklarının arttırılacağı da belirtildi. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Sosyal Girişim Ankara Platformu ile çalışmalar sürdürüldüğünü ve Sosyal Girişimcilik Programı’nın bu çalışmalarla hayata geçirilmesinin hızlandırıldığını da ifade etti.