Genetik Mühendisliği Harikası Olan Lulu ve Nana ile Tanışın!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıp ve mühendislik alanındaki çalışmalar da hız kazanıyor. Genetik mühendisliği alanında gerçekleşen gelişmeler sayesinde bugün birçok ilke şahit olabiliyoruz. 25 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen bu ilk sayesinde, anne karnındaki bebeklerin genetikleri artık değiştirilebilecek!

The He Lab

“The He Lab” bir YouTube kanalı. Bu kanal üzerinden 25 Kasım 2018 günü bir video paylaşımı gerçekleştirildi. Bu videoda Lulu ve Nana yer aldı. Lulu ve Nana, genetik mühendisliği sayesinde Çin’de doğan ilk genetiği değiştirilmiş çocuklar oldu.

Genetiği değiştirilmiş çocuklar olan Lulu ve Nana, yapılan değişim ile daha zeki, daha üstün ya da daha güçlü insanlar olmayacaklar. Genetik mühendisliğinin bu alanda çalışma yapmasının temel sebebi henüz anne karnındayken hasta ya da engelli olan çocukların tespit edilmesini ve bu çocukların doğumdan önce iyileşmesini sağlamak.

Babalarında HIV Virüsü Vardı

Çin’de doğan Lulu ve Nana’nın babası Mark, bir HIV virüsü taşıyıcısıydı. Bu virüsü taşırken baba olmasının da imkanı ne yazık ki bulunmuyordu. AIDS olarak da bilinen HIV virüsüne sahip olan kişilerin cinsel birliktelik yaşaması imkansız olduğu gibi çocuk sahibi olması da imkansız bir olaydı. Taa ki 25 Kasım 2018 tarihine kadar…

Oldukça tehlikeli bir hastalık olan HIV virüsü sebebiyle baba olamayan Mark, oldukça sağlıklı ikizlerine bu tarihte kavuştu.

“Hatalı Kodu Düzeltmek” Gibi

HIV virüsünün taşıyıcısı olan Mark, çocuklarının da bu hastalığa sahip olmaması ve hayatları boyunca bu virüsle mücadele etmek zorunda kalmaması için genetik mühendisliği aracılığıyla baba olabilmeyi başardı.

Babadan çocuklara direkt olarak geçen bu hastalığın genetik bozukluk olduğunu söyleyen mühendisler “Hatalı yazılım kodunu kesip doğru kodu yapıştırmak” gibi bir genetik işlem uyguladıklarını ifade ettiler.

Bu sayede genetik özellikleri değiştirilen çocukların HIV virüsünden kurtulması sağlanırken aynı zamanda oldukça sağlıklı bireyler olarak hayata merhaba demeleri de sağlanmış oldu.

Genetik Mühendisliğinin Mucizesi

Yayınlanan YouTube videosuna gelen tepkiler bu durumun adeta bir “mucize” olduğunu belirtirken birçok kişi bu teknolojiyle birlikte “mutant insanlar” oluşturulabileceği hakkında yorumlar yaptı. Çocuklara anne karnında yapılacak iyileştirmeler sayesinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal özelliklerin değiştirilebileceği vurgulandı.

Böylelikle mutant bebeklerin yaratılabileceği ve ülkelerin bu sayede askeri müdahaleler için kullanmak adına insan oluşturabileceği ifade edildi. Birçok bilim kurgu romanı ya da filminden esinlenerek yeni doğacak çocuklar üzerinde yapılacak bu iyileştirmelerin sadece tıbbi açıdan sağlıklı olunması adı altında kullanılmayacak olduğuna da değinildi.

İnsan Vücudu Karmaşık Bir Yazılım

Genetik mühendisleri tarafından Lulu ve Nana’ya yapılan işlem “gen ameliyatı” olarak nitelendirildi. Lulu ve Nana’nın gelişimlerinin yakından takip edileceğini belirten Çinli mühendisler, ikizlerin HIV virüsünden herhangi bir şekilde etkilenmeden doğduklarını dile getirdi.

İnsan vücudunu adeta bilgisayar yazılım kodlarına benzeten genetik mühendisleri, her insanın farklı genetik kodlara sahip olduğunu belirtti.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.