Gerçek Aşka Ulaşma Sanatı

Kimileri için aşk, gerçekliği sorgulanabilecek kadar havada bir kavram olabilir. Ancak bizim için aşk denen bu yüce duygu var. Şimdi var ettiğimiz bu aşk köyüne nasıl gidilir onun tarifini vermeye çalışacağız.

‘Orada bir köy var, gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüz’ diyoruz ve gerçek aşka ulaştıracak yolun basamaklarını listeliyoruz. Bu basamaklar ile gidildiğinde gerçek aşka ulaşma sanatı konusunda başarıyı yakalamanın çok büyük bir ihtimal olduğunu sizler de deneyimleyebilirsiniz.

1. Kendinize ve Hayatınıza Aşık Olmadan Gerçek Aşk Yakalanmaz

Atalarımız demiş ki ‘Can olmadan, canan da olmaz’. Ne de güzel söylemiş! Sizin kendiniz, kalbiniz ve aklınız sağlam olmazsa ve siz tüm benliğinize değer vermezseniz gerçek aşkı nasıl bulabilirsiniz? Hadi buldunuz diyelim… Siz onun gerçekliğini anlayıp sürdüremedikten sonra bu aşkın ömrü ne kadar olur?

2. Gerçek Aşta Koşullar Yoktur

Aşkta zıtlıklar olabilir, farklılıklar ile iki insanın bütünleşmesi de çok güzeldir. Ama gerçek aşta koşullar yoktur. Çünkü gerçek aşk, koşul tanımayan bir varlıktır. Gerçekten birine aşıksanız ve bu aşkın değerini bilerek, gerçekliğine inanarak bu ilişki sürdürüyorsanız önünüzde koşullar olmaz. Şartsız koşulsuz aşkınız sürer. Çünkü zaten aşkınızın gücüne ve onun gerçekliğine inanmayı daha yolun başından tüm kalbinizle ve beyninizle kabul etmişsinizdir. Gerisi size teferruattır.

3. Gerçek Aşk Muhtaçlık Değil, Tercih Meselesidir

Bir insana gerçekten aşıksanız ortada koşullar yoktur dedik. Yani bir insana olan aşkınız onun size olan ilgisizliği ile bitmez. ‘O bana ilgi göstermezse benim aşkım da biter’ demek gerçek aşkın kalıplarının içine sığmaz. Ancak sevmediğiniz bu yönüne rağmen ona aşık olsanız dahi yolları ayırma tercihinde bulunabilirsiniz. İşte gerçek aşk bitmez ya da koşul tanımaz ve muhtaçlığı kabul etmez. Tercihleriniz gerçek aşka dahildir.

4. Gerçek Aşk Sorunları Çözebilmeyi Gerektirir

‘Mükemmel ilişki, mükemmel aşk veya mükemmel sevgi‘ tüm bu ikili ilişkiler ikisinin arasında hiçbir sorun olmayan insanlar için söylenmemektedir. Tam tersi zaten sorun olmayan bir ilişki her iki tarafında umursamadığı ve üzerinde çalışmadığı, yorulmadığı bir ilişkidir. Gerçek aşka ulaşma sanatı ile ilgileniyorsanız eğer kesinlikle sorunları tespit edebilmeli ve bu sorunların en mantıklı bir şekilde nasıl çözüme ulaşabileceği konusunda çaba sarf etmeniz gerekir.

5. Aşk, Sadece Kalbin Değil Beynin de Onayını İster

Sadece kalbiniz atıyor diye bir insana aşık olduğunuzu zannediyorsanız eğer gerçek aşka ulaşma yolundan oldukça uzakta sayılırsınız. Çünkü her oyunun kuralları olduğu gibi aşk oyunun da kuralları vardır. Tıpkı hayat kuralları gibi. Önce kendinizi tanırsınız. Hayatınzıdan, kendinizden ve karşınızdaki kişiden hangi beklentiler içerisinde olduğunun farkına varırsınız. Ardından bu eksiklerinizi size sunabilecek insandan duyduğunuz heyecanlar ile birlikte gerçek aşka ulaşmayı başarabilirsiniz. Gerçek aşkta, aşkınızın bir nedeni vardır. Nedensiz ve aklın kabul etmediği aşklar ise gelip geçici bir oyuncak olmaktan öteye gidemez. Oyuncak kırılır, kalbiniz kırılır ama kaybettiğiniz şey asla gerçek aşk değildir.

6. Gerçek Aşk Sizin Sınırlarınıza Saygılıdır

Aşkın fedakarlık istediği falan yoktur. Gerçek aşkın istediği saygı ve anlayıştır. Sizin sınırlarınızı aşan hiçbir şey için fedakarlık yapmak zorunda değilsiniz. Aşkınız için bile! Ortak nokta bulmak için bazı fikirlerinizde esneklik gösterebilirsiniz. Ancak sizi, siz yapan düşüncelerinizi değiştirmeniz demek gerçek aşkın ötesindeki bir aşkı yaşadığınıza işarettir. Örneğin sizin için saygısızlık sınıfında olan bir davranış ile sürekli karşılaşıyor olmanız ve bunu alttan alanız sizin gerçek aşk için mücadele ettiğiniz anlamına gelmez. Karşınızdaki kişi sizin için çok önemli olan bir konu hakkında durumunda elinden gelen özeni gösteriyor ancak başarısı sizin istediğiniz düzeyde değilse, onun bu çabasını takdir edebilir biraz esneklik gösterebilirsiniz.