Gezginler İçin Uçuş Öncesinde No-Stress Rehberi!

Yeni yerler görmek, yeni kültürlerle tanışmak ve hayallerimizin peşinden gitmek pek çoğumuzun hayali. Kimimiz uzun araba yolculuklarından keyif alırken, kimimiz nostaljik tren yolculuklarını tercih ederiz. Ancak günümüzde kısıtlı zaman ve uzun mesafeler çoğumuzu uçak yolculukları yapmaya zorluyor. Uçak yolculukları pek çok kişiye korkutucu gelebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre asıl stres havaalanlarında başlıyor.

Havaalanlarında gerçekleştirilen kontroller, kontroller sırasında kaybedilen zaman, uzun bekleme süreleri, bilet kontrol, bagaj teslim noktaları ve biniş noktaları, pek çok kişiyi strese sokuyor. Bu stres çoğu zaman seyahatleri de etkiliyor. Havaalanında gerçekleştirilen işlemlerin bazen bir saatten bile fazla sürmesi, kişilerin kalabalıktan ve duyusal aşırı yüklenmeden dolayı kendilerini kötü hissetmelerini sağlıyor. Panik insanlar için havaalanından yapılan yolculuklar büyük bir kaosa dönüşebilir. ‘Erkenci Kuşlar’ olarak adlandırılan bu kişiler panikten dolayı uçuştan 2 3 saat önce havaalanında olmak isterler. Ancak bu süreçte nasıl zaman geçireceklerini bilemedikleri için yolculuk, tam bir eziyete dönüşebilir. Peki havaalanında zamanı nasıl değerlendirebilirsiniz? Stresle nasıl başa çıkabilirsiniz?

Erkenden Geldiniz ve Henüz Kapılar Bile Açılmamışsa…

Erkenci kuşlar olarak adlandırdığımız bir kesim havaalanlarına erkenden gelirken bazen işi biraz abartabiliyorlar. Uçuş saatinden 2 3 saat önce havaalanına gitme fikri biraz çılgınca gelebilir. Ancak kendini daha iyi hissetmek ve daha büyük panik yaşamamak adına bunu yapanlar var! Peki zaman nasıl geçecek?

Stresinizi azaltmak ve kendinizi mükemmel bir uçuşa hazırlamak için kendinize yapacak aktiviteler bulun. Sudoku bulmacaları, akıllı telefon uygulamaları, zevkinize uygun kitaplar ve müzik çalarınıza yükleyeceğiniz müzikler zamanınızı sıkılmadan geçirmeniz için size fırsatlar sağlayabilir. Havaalanına gitmeden önce yapmak istediğiniz aktiviteleri ve okumak istediğiniz kitapları yanınızda getirmenizde fayda var. Havaalanı fiyatlarını ödemek bazen can sıkıcı olabilir.

Kontrolü Elinizden Bırakmayın!

Havaalanlarında sık sık yaşanan ve pek çok kişinin mağduriyet yaşamasına neden olan kapı değişikliklerini zaman zaman kontrol etmelisiniz. Kapı değişikliklerini kontrol edebilmek için telefonunuza her 20 dakikada bir hatırlatıcı kurabilirsiniz. Böylece birden aklınıza geldiği anda yaşamış olduğunuz paniği yaşamadan, kontrolünüzü sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir değişikliğe karşı önleminizi önceden alabilirsiniz.

Yanlış gidebilecek durumlara karşı her zaman bir B planınız cepte oldun. Hava durumu, iptal edilebilecek uçuşlar, uçuş öncesi yaşanan koltuk değişiklikleri vb. durumlara karşı kendinizi koruma altına almalısınız. Ayrıca bazı büyük havalimanlarında tam teşekküllü fitness merkezlerinin olduğunu unutmayın. Uzun süreli zamanlarınızı egzersiz yaparak değerlendirmek çılgınca gelebilir ancak uçuş öncesi stresinizi yatıştırmanız açısından da son derece etkili.

Heyecanınızı Dizginlemek İçin Bunları Yapın!

Havaalanı yolculuğu her zaman bir stres sebebi olarak görülebilir. Kapanmak üzere olan kapılar, yolu kaybetmek, kapı değişiklikleri… Listeyi uzatmak mümkün. Ancak uçuş öncesi kendinize belirlemiş olduğunuz bir strateji, hem heyecanınızı yatıştırabilir hem de süreci rahatlıkla kontrol etmenizi sağlayabilir. Check-in noktasında büyük bavullar ve gereksiz eşyalar sizi yavaşlatacağı için uçak dostu bir bavulla yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Evden ayrılmadan önce tüm elektronik aletlerinizin pil seviyesinin yüksek olduğundan eöin olun. Özellikle yolculuk öncesi alınan düşük pil uyarısı büyük strese neden olabilir. Özellikle uzun uçuşlarda, oyalanacak bir eğlencenin olmaması süreci çekilmez hale getirebilir.

Korkularınızı Kontrol Altına Almayı Öğrenin!

Uçuş öncesi yaşanan korku, pek çok seyahat planının iptal edilmesine ya da ertelenmesine neden olabiliyor. Havada kontrolün sizde olmadığını bilerek yükselmek, tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.

Uçuş öncesinde korkularınızı kontrol altına almak için uçuş güvenliklerini inceleyebilirsiniz. Havayolu şirketinizin güvenlik çalışmaları, güvenliğin hat safhada olduğu konusunda sizi ikna edebilir. Aslında ulaşım yolları arasında en az kaza riskinin bulunduğu sistemin uçaklarda olduğunu anlamak, korkularınızın yatışmasını sağlayabilir.

Uçuş sırasında ortaya çıkabilen sesleri absorbe etmek için yanınızda taşıyacağınız kulaklık, meditasyon dinletileri ya da dinlendirici bir müzik stresinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Uçuş Planlamanızı Doğru Yapın

Zaten yeterince stresli olan bu süreç havaalanı kalabalığı ile hat safhaya yükselebilir. Bu noktada seyahat planınızda, mümkünse bazı esneklikler uygulamaya izin verin. Hafta sonu kalabalığındansa hafta içi Salı ya da Çarşamba günlerine gerçekleştireceğiniz uçuşlar, sakin ve daha konforlu olacaktır.

İlk kez uçmak son derece heyecan verici olabilir. Heyecanlı olduğu kadar stresli olduğunu da unutmamalısınız. Havaalanında neyin nerede olduğunu bilmemek, stresi yükseltebilir. Uçuş öncesi Google Haritalar üzerinden yolculuk süresini hesaplayıp tam zamanında havaalanında olabilirsiniz. Uçuşun hangi kapıdan gerçekleşeceğini öğrenmek için müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Uçuş öncesi online check-in yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Heyecanınız yüksekse, uçuş görevlileri ile ilk uçuşunuz olduğunu paylaşabilirsiniz. Böylece size yardımcı olacaklarından ve sorularınızı yanıtlayacaklarından emin olabilirsiniz.

Bekleme Salonları Kabusunuz Olmasın

Gürültülü ve kalabalık havaalanı ortamından biran önce uzaklaşmak isteyenler için bekleme salonları son derece etkili olabilir. Güzel yapılandırılmış bir salon, sakinleştirici otel lobilerini hatırlatabilir.

Havaalanı bekleme salonları ücretli hizmet sunduğu için bu herkes için sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Bu noktada ücretli uygulama ve kartlara göz gezdirebilirsiniz. Ancak birinci sınıf yolculuk yapacaklar için bu durum son derece basit! Dürüst olmak gerekirse, heyecanlı biriyseniz, uçuş öncesinde stresinizi azaltmaya yardımcı olacak bekleme salonlarına ödediğiniz miktara değeceğine eminiz. İyi bir seyahat için iyi bir yolculuk süreci geçirmek önemli. Korkularınız ve heyecanınız yüzünden hayallerinizi ertelemeyin! Küçük ipuçlarıyla havaalanı kabusunuza son verebilirsiniz. İyi Yolculuklar!