Girişimciliği Girişimcilerden Öğrenmenizi Sağlayacak TED Konuşmaları

Günümüzdeki en değerli çevrimiçi kaynaklardan biri de TED konuşmalarıdır. Bu konuşmalar; kişisel gelişiminizde ufkunuzu açacak bilgiler edinirken, aynı zamanda iş dünyasındaki ayrıntıları görmeniz ve “Neden benim aklıma gelmedi?” demeden önce kendinizi keşfetmeniz için birer kaynak sağlamaktadır.

Girişimciliği girişimcilerden öğrenmeniz için mutlaka dinlemeniz gereken bazı TED konuşmaları da mevcuttur. Üstelik bu konuşmalar için herhangi bir şekilde İngilizce dil bilgisine sahip olmanıza da gerek yok! TED Talks platformundan kendi dilinize uygun bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Peki bu konuşmalar neler?

Cameron Herold: Çocukları Girişimci Olmak İçin Yetiştirelim

COO Alliance şirketinin kurucusu olan Cameron Herold, 1Let’s Raise Kids To Be Entrepreneurs” yani, “Çocukları Girişimci Olmak İçin Yetiştirelim” konuşmasında, gençler açısından akademik sistemin yetersiz olduğunu ifade etmektedir. Eğitim için gençlerin de birer adım atması gerektiğini söyleyen Herold, gençler arasında sıklıkla görülen yaşıtları ile çatışma, güven eksikliği yaşama ve sıkıntıya, strese eğilimli olma gibi özelliklerin akademik sistemdeki yetersizliklerden kaynaklandığını da belirtmektedir.

Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkesin girişimci olabileceğini söyleyen Herold, çocukların girişimci olmak için yetiştirilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bunun için de nasıl bir uygulama yapmanız gerektiğini konuşmasında açıklamaktadır.

“Okulda sıkıntıdan patlıyor, derslerini geçemiyor, arkadaşlarıyla kavga edip duruyor: Bu çocuktan girişimci olur.”

Simon Sinek: Liderler Hareketleri Nasıl Etkiler?

“How Great Leaders Inspire Action?” konuşmasına Simon Sinek, liderlerin önemli kararlar alırken şirket başarısını da yönlendirdiğini anlatmaktadır. Bu konuşmada büyük liderlerin özelliklerinden bahseden Sinek, ortak özellik olarak yaratıcılığı belirtmektedir. Ona göre büyük liderler, operasyonlarla ilgili sorunların tamamına yaratıcı çözüm yollarıyla yaklaşmaktadır.

Sinek, “Altın Çember” ismini vermiş olduğu bir şirketin “Neden, nasıl ve ne” ürettiğini gösteren motivasyon teorisini de anlatmaktadır. En önemli şeyin ürün, plan ya da servis/hizmet olmadığını, önemli olanın girişimci açısından bunların neden önemli olduğunu düşündüğünü belirtmektedir. Gerçek motivasyonun para değil, para kazanmaktan çok daha ötesi olduğunu da ifade etmektedir.

Drew Dudley: Olağan Liderlik

“Everyday Leadership” konuşmasında Dudley şöyle der, “Hepimiz birilerinin hayatını değiştirmişizdir hem de genellikle bunu fark etmeden.

Dudley, herkesin başka hayatlar içerisinde başka alanlarda liderlik konumunda olduğunu söylemektedir. Üstelik herkesin bunu farkında olmadan yaptığını, liderliği ile başka hayatları da kontrol altına aldığını ifade etmektedir. Dudley bu durumun üstün bir beceri olmadığını da belirtmektedir. Bu konuşmasında sıra dışı olmayan fakat günümüzün liderleri olarak yer alan insanlardan da bahseden Dudley, insanların içlerindeki gizli liderlik yönünü keşfetmeleri için yardımcı olmaktadır.

Seth Godin: Dilimlenmiş Ekmek

Pazarlama Uzmanı Seth Godin, “On Sliced Bread” yani “Dilimlenmiş Ekmek” konuşmasında, tuhaf fikirlerin oldukça başarılı olabileceğini açıklamaktadır. İnsanların “Bunu nasıl düşünemedim?” şeklinde tepki verdiği kötü ya da tuhaf fikirlere dair örnekler sunmaktadır.

Godin konuşmasında, “Müşterilerinize en iyi şekilde nasıl ulaşırsınız? Doğru müşteriyi seçmeli ve o kişi üzerinde ısrar etmelisiniz. ‘Dikkate değer’ bir şey söylemeli veya yapmalısınız. Onlara dikkat çekici bir şey sunmalısınız.” demektedir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.