Güçlü Antidoksidan Özelliği ile Hastalıklara Birebir: Ihlamur

Ihlamur genellikle grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılan yaygın yöntemlerden biridir. İçerisinde bulunan A, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir sayesinde; göz sağlığımızı korur, iltihap söktürücü özelliğe sahiptir, solunum yolu hastalıklarına da iyi gelir.
Güçlü bir antioksidan olan ıhlamur, yarı tropik ve ılıman iklimlerde yetişir. Çiçekli ve yapraklı bir yapıya sahiptir. Haziran – temmuz aylarında hasat edilen ıhlamur, toplandıktan sonra gölge bir yerde kurutulur. Ihlamur ayrıca kozmetik ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır.

Ihlamurun Faydaları

Güçlü bir antioksidan olan ıhlamur, hastalıklara karşı direnç sağlar ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Kirli bir havaya ya da zararlı kimyasallara maruz olmaktan kaynaklanan sağlık sorunlarına yararlıdır. Cilt ve saç bakımında da tedavi edici özellikleri bulunmaktadır. Kanser hücrelerine karşı da direnç sağlar. İçeriğinde bulunan fitokimyasallar ile doğal bir savunma sistemi oluşturur.
 • Doğal Bir Antidepresan

Dinginleştiren ve sakinleştiren yapısı ile kişinin ruhsal sağlığını korur. Depresyon, kaygı bozukluğu gibi sorunları olan kişilerin tüketmesi oldukça faydalıdır.

 • Solunum Yolları Hastalıkları
Mevsim geçişleri nedeniyle oluşan hastalıklara karşı kullanılan ıhlamur çayı solunum yollarını yumuşatır ve rahatlatır. Yüksek ateş durumunda da fayda sağlayan ıhlamur, öksürüğe de iyi gelmektedir.
 • Sindirim Sistemi
Her gün düzeli olarak 2 bardak ıhlamur tüketildiği takdirde şişkinlik, kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelmektedir.
 • İltihap Sökücü

Antioksidanlar sayesinde solunum yolunda oluşan iltihapların önüne geçer ve eklem iltihaplarını temizleyici özelliğe sahiptir. Bu sayede kemik ağrılarını da azaltmaktadır.

 • Kanser Hücreleri
Ihlamur, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve kansere karşı savaşır.
 • Göz Sağlığı

Ihlamur demlendikten sonra bir pamuk yardımı ile göz çevresine ve göz kapaklarına masaj yaparak uygulanabilir. Bu sayede gözlerdeki yorgunluk ve şişkinlik azalacaktır.

 • Cilt Sağlığı

Kronik hastalıkları önlemesinin yanında, cilt sağlığında da oldukça önemlidir. Pek çok cilt sağlığına yararı vardır. Kaşıntıya bağlı olan rahatsızlıkları giderme konusunda yarar sağlar. Yaşlanmayı yavaşlatır ve cildi genç tutar. Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıkları, güneş lekelerini ve çilleri azaltır. Ayrıca ıhlamur yapraklarının topikal kullanım ile selülitleri de azaltmaya yardımcı olur.

 • Kalp Sağlığını Destekler

Ihlamur kan basıncını düşürür ve kalp sağlığına destek olur. Kan damarlarında ve arterlerde oluşan iltihaplanmayı önleyici güce sahiptir. Damar sertliği, aritmi, kan pıhtısı ve kalp krizi riskini de azaltabilir. Hipertansiyona da yardımcı olan ıhlamur, kardiyotoksik yapısı nedeniyle kalp hastalığı geçmişi bulunan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Ihlamur Çayı Tarifleri

 • Kaliteli bir uyku ve güçlü kemikler için: Nar ve üzüm katı meyve sıkacağından geçirildikten sonra demlenmiş ıhlamur çayına eklenir.
 • Hastalıklara karşı kullanmak için: Ihlamur demlenirken içine çubuk tarçın eklenir ve demlenme sonrasında bal ilave edilir.
 • Hastalıklara karşı diğer tarif: 1 cm kadar taze zencefil (arzuya göre arttırılıp azaltılabilir) soyulur ve rendelenir. Demlenmiş olan ıhlamurun içerisinde eklenir. Zencefilin acılığını alabilmesi için bir kaşık bak eklenir.
 • Meyveli ıhlamur: Ihlamur demlenirken içine arzunuza göre mevsim meyveleri eklenir.