Güçlü Bir İrade Güçlü Bir Beyinden Gelir!

Hayatınız boyunca pek çok karar alabilir, pek azını ya da pek çoğunu başarıyla tamamlayabilirsiniz. İş, özel ya da sosyal yaşamınız içerisinde daha başarılı olmak için her gün biraz daha çabalıyorsunuz, değil mi? Bu başarıya ulaşmak için belki kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmek istiyorsunuz, belki de yeni kararlar alarak yolunuzda ilerlemek istiyorsunuz. Belki sevdiğiniz insanı unutmak, belki fazla kilolarınızdan kurtulmak, belki de bir sonraki güne mutlu uyanmak istiyorsunuz. Amacınız ya da hedefiniz ne olursa olsun pes etmek istemiyorsanız, güçlü bir irade sahibi olmanız gerekiyor.

Güçlü bir irade, güçlü bir beyinden gelir. Zihninizi ne kadar çok kontrol edebilirseniz, iradenizi de o kadar kontrol etmiş olursunuz. Çünkü irade, zihinde yer alan fikirlerin ve düşüncelerin toplamıdır. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi kontrol etmeniz, iradenizi de kontrol altında tutmanız anlamına gelecektir.

Güçlü İrade İçin Öz-Denetim Yapın

Öz-denetim ve öz-disiplin, iradenin oluşmasında oldukça etkilidir. Eğer kendinizi denetleyebiliyor ve disiplin altında tutabiliyorsanız, iradenizi kullanabiliyorsunuz demektir. Bunun için de önceliğiniz zihninizi kontrol altına almak olmalıdır. “Ben yapabilirim.”, “Ben başarabilirim.”, “Pes etmeyeceğim.” gibi cümleler kurarak ve zihninize bu cümleleri zihninize yerleştirerek, bir başlangıç yapabilirsiniz. Kendiniz ile olumlu diyaloglar kurmanız gerekir. Bu diyaloglar, iradenizi güçlendirmeyi sağlar. İnsanlara anlatmak, çevrenizdeki kişilerle sohbet etmek yerine kendinizle sohbet etmeyi denemelisiniz. Kendinizi tanımak ve kendinizi bilerek adımlar atmak irade söz konusu olduğunda önemlidir.

“İradesiz biriyim.” demek her zaman için kolay yoldur. Eğer tercihiniz kolay yolu seçmek ise yaşamınız boyunca karşınıza gelecek hayal kırıklıklarını ve başarısızlıkları da kabul etmiş olursunuz. Bu başarısızlık ve hayal kırıklıkları ile yaşamanızı sürdürmek istiyorsanız, üzülmeye de hazırlıklı olmanız gerekir. Fakat bunları yaşamak istemiyor, “tuttuğunuzu koparmak” istiyorsanız, öz-denetim ve öz-disiplin alanına yoğunlaşmalısınız.

Güçlü Bir İrade İçin Basit Bir Listeniz Olsun!

İradenizi güçlendirmek için basit bir listeniz olsun. Örneğin bu liste aşağıdaki gibi olabilir:

  1. Hedefinizi belirleyin. Hedefin amacını ve sonucunu belirleyin. Başlangıcı ve bitişi belli olmayan bir hedef koymayın ve bu hedefe odaklanın.
  2. Hedefinize ulaşmak için kendinize katı kurallar koymayın. Yeri geldiğinde esnek olun ve zihninizi rahatlatın. Pişmanlık duymamayı öğrenin. Sorumluluklarınızı bilerek hareket etmek sizi güçlendirir.
  3. Hedeflerinizi hatırlayın. Her yeni güne başlarken aklınıza hedefinize ulaşmak için yapmanız gereken küçük bir adım ekleyin. Örneğin amacınız bir haftada 1 kilo vermek ise bugün 30 dakikalık bir yürüyüş yapacağınız hakkında hedef belirleyin.
  4. İradenin geliştirilebileceğini fark edin. Bir tek irade değil, hayatınızdaki her şeyin geliştirilip güçlendirilebileceğini kendinize hatırlatın.
  5. Kendinizi dinlemek ve keşfetmek için mutlaka meditasyon yapın. Günde 10 dakikalık yapılacak meditasyon, zihninizi rahatlatacaktır.
  6. Hayatınızdaki hiçbir şeyi ertelemeyin. Ne söylemek istediğiniz sözü, ne gitmek istediğiniz yeri ne de yapmak istediğiniz şeyi. Ertelemek, iradeyi zayıflatır. Buna ek olarak zaman kaybı yaratır.
  7. Küçük adımlar atın. Büyük adımlar atmak sadece hayal kırıklıkları yaşamanıza neden olur. Küçük adımlar, büyük başarılar getirir, unutmayın.
  8. Ulaştığınız her başarı için kendinizi tebrik edin. Güçlü bir irade kendini tebrik etmek ve ödüllendirmek ile gelir.
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.